بین‌المللی

هزاران نفر در پرتغال به “نسل کشی در غزه” اعتراض کردند

هزاران نفر از مردم لیسبون پایتخت پرتغال روز دوشنبه به “نسل کشی در نوار غزه” اعتراض کرده و خواستار پایان فوری جنگ شدند.

به گزارش دوشنبه شب ایرنا از “ای بی‌سی نیوز”, این تظاهرات که با نام “با هدف صلح در خاورمیانه” برگزار شد، توسط شورای صلح و همکاری پرتغال، کنفدراسیون عمومی کارگران پرتغالی – اتحادیه ملی کارگری, جنبش حقوق مردم فلسطین و صلح در خاورمیانه و انجمن جوانان برنامه ریزی شد.

این تظاهرات از مقابل سفارت آمریکا در لیسبون آغاز شده و سپس به سمت سفارت اسرائیل حرکت کرد.

تظاهرکنندگان در مقابل سفارت آمریکا بنر بزرگی به نمایش درآوردند که که روی آن نوشته شده بود “آمریکا در جنایات اسرائیل همدست است. آتش بس باید برقرار شود.»

همچنین بنرهای دیگری وجود داشت که روی آن‌ها نوشته شده بود, «به یمن دست نزنید» و «انتخاب مجدد جو بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا مانند آغاز جنگ جهانی سوم است.»

همچنین تظاهرکنندگان یک پرچم فلسطین به طول حدود ۲۰ متر در دست داشتند.

به گزارش ایرنا, مردم آفریقای جنوبی به طور گسترده‌ای جنایات رژیم اسرائیل در غزه را محکوم می‌کنند و دولت این کشور رژیم اسرائیل را به اتهام ارتکاب نسل کشی علیه فلسطینیان در نوار غزه به دیوان بین المللی دادگستری (ICJ) کشانده است. پرتوریا اشغالگری رژیم اسرائیل در فلسطین را با نظام آپارتاید (حکومت اقلیت سفیدپوست از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۹۴ بر آفریقای جنوبی) مقایسه می‌کند. کهنه سربازان مبارزه آپارتاید، قانونگذاران در کنگره ملی آفریقا (ANC) و مخالفان مبارزان آزادی اقتصادی (EFF) همگی از این پرونده در دادگاه بین‌المللی دادگستری حمایت کرده‌اند.

نخستین جلسه دادگاه دیوان بین‌المللی دادگستری درباره بررسی شکایت آفریقای جنوبی از اسرائیل در پرونده نسل کشی این رژیم در نوار غزه روز پنجشنبه برگزار شد و نماینده آفریقای جنوبی و تیم حقوقی این کشور به طور جداگانه تاکید کردند که اسرائیل کشتار جمعی را تشدید کرده است و نسل کشی و قتل فلسطینیان در غزه باید متوقف شود.

“رونالد لامولا” وزیر دادگستری و نماینده آفریقای جنوبی در جریان نخستین جلسه این دادگاه اعلام کرد: اسرائیل جنایات و اقدامات کشتار جمعی در فلسطین را از سال ۱۹۴۸ تشدید کرده است. ملت فلسطین از سال ۱۹۴۸ تاکنون از حق تعیین سرنوشت خود محروم شده است، قوانین اسرائیل برای تحمیل آپارتاید بر فلسطینیان طراحی شده است و ما در آفریقای جنوبی از ابتدا از جنایات نسل کشی اسرائیل علیه مردم فلسطین آگاه بودیم.

نماینده آفریقای جنوبی افزود: نکبت به علت سیاست توسعه شهرک‌سازی اسرائیل و رژیم آپارتایدی و گریزان از مجازات، ادامه دارد. آینده فلسطینیان در غزه منوط به تصمیم دادگاه بین‌المللی در این دادخواست است. اسرائیل آپارتاید را علیه ملت فلسطین اعمال می‌کند. ما تاکید می‌کنیم که کراهت و نفرت و آپارتاید در اسرائیل تشدید شده است. این رژیم علیه فلسطینیان مرتکب کشتار جمعی می‌شود. اسرائیل غزه را از زمین، دریا و هوا محاصره کرده است. اسرائیل حمله گسترده به غزه انجام داده و کنوانسیون منع کشتار جمعی را نقض کرده است. حمله هفتم اکتبر هرگز جنایات ضدبشری را توجیه نمی‌کند و ما باید مانع از کشتار جمعی شویم.

رونالد لامولا گفت: ما در این جلسات مستندات مربوط به ارتکاب کشتار جمعی از سوی اسرائیل در غزه را ارائه می‌کنیم. اسرائیل به سیطره بر دریا و آبهای غزه ادامه می‌دهد. کشتار این رژیم همه مناطق غزه را ناامن ساخته است. فلسطینیان در هیچ مکانی امنیت ندارند حتی مناطقی که تل آویو آن‌ها را امن می‌داند. آنچه اسرائیل علیه فلسطینان مرتکب می‌شود، ظلم تمام‌عیار است. اشغالگران مانع از تعیین سرنوشت فلسطینیان می‌شوند. خشونت و ویرانی از هفتم اکتبر شروع نشده بلکه ملت فلسطین از سال ۱۹۴۸ از آن رنج می‌برند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا