زنان

یک بام و دو هوا

بی‌حجابی جرم است اما نه در دوران انتخابات

زینب خنیاب‌پور، ساکن بهبهان به دلیل انتشار عکس‌های بی‌حجاب خود به دو سال حبس محکوم شد. اگر چه بسیاری از مقامات کشوری اعلام کردند زنان بی‌حجاب می‌توانند در انتخابات شرکت کنند!

نگاهی به اخبار دی‌ماه

دی‌ماه حکم شلاق رویا حشمتی و روانه شدن بسیاری از زنان به کلانتری‌ها و پلیس امنیت اخلاقی به دلیل خودداری از پوشاندن موی سر، نشان از مقاومت هر روزه‌ی زنان بر علیه حجاب اجباری دارد. این روزها خیابان‌های شهرهای مختلف شاهد توقیف ماشین‌های زیادی با این داستان است. این درحالی است که خرمشاهی وکیل دادگستری می‌گوید: «در فقره کشف حجاب، خودرو وسیله‌ای جهت تسهیل ارتکاب فعل نبوده، بلکه فقط مکانی است که فعل در آنجا رخ داده است. بنابراین توقیف خودرو به‌عنوان مجازاتی در قبال کشف حجاب، مُجانِستی با موازین قانونی ندارد».

همچنین زینب خنیاب‌پور، ساکن بهبهان به دلیل انتشار عکس‌های بی‌حجاب خود به دو سال حبس محکوم شد. اگر چه بسیاری از مقامات کشوری اعلام کردند زنان بی‌حجاب می‌توانند در انتخابات شرکت کنند!

خشونت علیه زنان بس!

جمعه ١ دی ماه ١۴٠٢ مرد ۵٠ ساله‌ای با سلاح گرم به سمت همسر باردارش مرضیه جیریایی ٣۵ ساله، و مادر و برادر او، شلیک کرد و آنها را به قتل رساند.

زنی میانسال اهل مهران به دلیل آنچه اختلافات خانوادگی اعلام شده توسط پسرش۲۱ دی به قتل رسید. همچنین زن میانسال دیگری در تهران توسط پسرش به قتل رسید. متهم پس از بازداشت به قتل مادر خود و مرد دیگری در منزلشان اعتراف و انگیزه‌اش را از این اقدام “ناموسی” عنوان کرد.

زن میانسال اهل کرج نیز توسط همسرش به طرز فجیعی به قتل رسید و قاتل پس از بازداشت انگیزه خود را از قتل همسرش اختلافات خانوادگی عنوان کرد.

همچنین رضوان پاپی ٢٧ ساله قربانی کودک‌همسری در خرم‌آباد توسط همسر خود از طریق خوراندن قرص برنج به قتل رسیده است. فرد قاتل با رضایت پدر مقتول آزاد شده است!

با استناد به آمار هه‌نگاو، از ۱۲ تا ۲۲ دی ماه، دست‌کم ۴ زن در شهرهای ایلام (٢ مورد)، تهران و تبریز توسط افراد نزدیک خود به قتل رسیده‌اند.

طرح دولت برای اشتغال زنان

معاون زنان و خانواده رئیس‌جمهور با اعلام اینکه دومین کنگره زنان تاثیرگذار که با نقدهای گسترده‌ای در ایران مواجه شد، برگزار می‌شود و زنان تاثیرگذار می‌توانند در این سامانه ثبت‌نام کنند، گفت: دورکاری زنان در هیأت دولت مطرح شده و ادارات باید حتماً اگر قابلیت دورکاری است همکاری کنند و منع قانونی ندارد. البته وی نگفت این شکل از کار کردن تا چه حد می‌توانند زنان را از فضای کار دور کند.

بسته‌های لبخند در همدان

بسته‌های لبخند مادری شامل لوازم مصرفی نوزادان در بین خانواده‌های دارای ۳ فرزند و بیشتر که ۶ ماه از تولد آخرین فرزند نگذشته باشد در همدان توزیع شده است. معاون اداره کل ستاد اجرایی استان همدان گفت ارزش هر بسته حدود ۵ میلیون تومان و شامل تعدادی لباس، حوله، شیشه شیر و لوازم دیگر است!

جراحی پلاستیک

یک متخصص جراحی پلاستیک اعلام کرد: عمل زیبایی بینی نسبت به سایر عمل‌های زیبایی در ایران بیشتر است، بعد از آن عمل لیفت صورت، تزریق چربی‌های صورت و پلک فوقانی و تحتانی قرار دارد و بد نیست بدانیم در این بازار پر رونق که بیشترین موارد شکایت از پزشکان نیز مربوط به عمل‌های زیبایی است، آمار اردیبهشت امسال این ادعا را تایید می‌کند.

نیم‌نگاهی به وضعیت فعالان مدنی زن

نیلوفر حامدی و الهه محمدی روزنامه نگاران در بند با تودیع وثیقه ۱۰ میلیاردی به طور موقت آزاد شدند.

فرزانه برزه‌کار، مادر عرفان رضایی، جوان جانباخته در جنبش ژن، ژیان، ئازادی در آمل به تحمل ۲۴ ماه حبس، جزای نقدی و محرومیت اجتماعی محکوم شد.

گلاله وطن‌دوست وکیل و فعال زنان در مریوان، به تحمل ۶ سال و ۷ ماه و ۲۰ روز حبس تعزیری محکوم شد.

کانال علمی مطالعات زنان

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا