حقوق بشر

گزارش ماهانه؛ نگاهی اجمالی به وضعیت حقوق بشر دی ۱۴۰۲

آنچه در پی می‌آید گزارش ماهانه و اجمالی از وضعیت حقوق بشر در ایران در دوره زمانی دی ماه ۱۴۰۲ است که به همت نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران تهیه شده است، این گزارش با توجه به حجم محدود آن و نیز به دلیل عدم اجازه فعالیت گروه‌های مستقل مدافع حقوق بشر در ایران نمی‌تواند بازتاب بی نقص وضعیت حقوق بشر در ایران باشد.

خبرگزاری هرانا – لازم به یادآوری است بخش آمار این تشکل به‌صورت سالانه گزارش مفصل‌‌تر خود را به اشکال آماری و تحلیلی از وضعیت حقوق بشر در ایران منتشر می‌کند.

خلاصه آنچه گذشت:

اخبار نقض حقوق بشر در دی ماه ۱۴۰۲با قریب به ۹۰ مورد اعدام، محکومیت‌های متعدد، احضارها، نقض گسترده حقوق زندانیان، نقض پایدار آزادی بیان، تجمعات کارگران بخصوص در زمینه معوقات مزدی و موارد دیگری که در استان‌های مختلف رخ داد، همراه بود. این گزارش بر مبنای اطلاعاتی گردآوری شده که صحت آن‌ها به احراز رسیده است.

اعدام

دی ماه با قریب به ۹۰ مورد اعدام همچنان بازگو کننده نقض حق حیات در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران است. بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد. از مهمترین رویداد ها در این باره می‌توان به اجرای حکم اعدام آران عمری، رحمان پرهازو، وفا هناره، و نسیم نمازی در زندان ارومیه اشاره کرد. این افراد همگی در رابطه با پرونده موسوم به “بازجویی از منصور رسولی” که کشمکشی بین سرویس های اطلاعاتی ایران و اسرائیل است، از بابت اتهام جاسوسی به اعدام محکوم شده بودند.

همچنین، سحرگاه روز سه شنبه دوازدهم دی ماه، حکم اعدام داوود عبدالهی، زندانی سنی مذهب پس از تحمل بیش از سیزده سال حبس، در زندان قزلحصار کرج به اجرا درآمد.

در ماه سپری شده، حکم اعدام شیرعلی سعیدی و سامان موگویی در زندان دستگرد اصفهان، محمدرضا مهربان در زندان سنندج، اسماعیل قادر مقام (براهویی) در زندان بیرجند، سه زندانی در زندان قزلحصار کرج، رامین فقیری و حسن رهبر در زندان های همدان و گرگان، کریم امینی خواه در زندان بندرعباس، نوراحمد قلندرزهی در زندان عادل آباد شیراز، ۹ زندانی در زندان بیرجند، ۹ زندانی در زندان اردبیل، امیر احمدزاده، مهدی کیوانلو و هاشم زورآبادی در زندان سبزوار و ۱۱ زندانی در ندامتگاه مرکزی کرج به اجرا درآمد.

همینطور، روز پنجشنبه هفتم دی ماه، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل یک مامور نیروی انتظامی، به اعدام در ملا عام محکوم شده بود، در شهرستان نجف آباد به اجرا درآمد.

در ضمن، یک مربی فوتبال به اتهام آزار جنسی هشت پسر نوجوان توسط دادگاه کیفری یک استان تهران به اعدام محکوم شد.

به علاوه، دو مرد جوان به اتهام آزار جنسی یک پسر نوجوان توسط شعبه ۶ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شدند.

در ضمن، متهم به قتل یک وکیل دادگستری در شاهرود توسط دادگاه کیفری سمنان به اعدام در ملا عام محکوم شد.

گفتنی است، دادگاه مربوط به پرونده قتل محمد جامه بزرگ که در جریان اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ به قتل رسید، حکم خود را صادر کرد. بر اساس آن یک مامور امنیتی-انتظامی به اعدام و سه مامور امنیتی-انتظامی دیگر نیز به حبس و پرداخت جزای نقدی محکوم شدند.

به علاوه، حکم اعدام رضا رسایی، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ توسط شعبه هفدهم دیوان عالی کشور عینا تایید شد و پرونده او به شعبه اجرای احکام دادگاه کیفری کرمانشاه ارجاع داده شد.

همینطور، شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور، حکم اعدام عباس (مجاهد) کورکوری، شهروند محبوس در زندان شیبان اهواز را تایید کرد و پرونده وی به شعبه اجرای احکام دادگاه ایذه ارجاع داده شد.

در ضمن، شش متهم به قتل در پرونده های جداگانه توسط دادگاه های کیفری به اعدام محکوم شدند. حکم پنج متهم در دیوان عالی کشور تایید شد.

بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

آزادی اندیشه و بیان

در دی ماه، حسن عباسی در بندرعباس، محمد شجاع در بجنورد، کاوه امیری در شهریار، عبدالکریم مصطفایی در سراوان، محمدعلی (آرمین) جنت خواه، محمد شباهتی و خسرو آذربیگ در تهران، خالد رودینی، محمد علی رودینی و ابوبکر رودینی در زاهدان، جبرائیل احمدپور در اشنویه، سیامند مینا در مهاباد، شورش ابوبکری در سردشت، یک خواننده در کیش، عمران قاسم‌ زایی در ایرانشهر، مرتضی محمدی و ابراهیم محمدی در سنندج و ساسان چمن آرا در ایلام بازداشت شدند.

در ضمن، فرزین رضایی روشن، زندانی سیاسی که پیشتر آزاد شده بود، روز شنبه بیست و سوم دی ماه، با حکم دستگیری توسط ماموران امنیتی در معرض بازداشت مجدد قرار گرفت. در جریان این بازداشت، آقای رضایی روشن دچار آسیب دیدگی شده و به بیمارستان منتقل شد.

همچنین، یک دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی یزد به دلیل آنچه “انتشار مطالب توهین آمیز در فضای مجازی” عنوان شده است، توسط نیروهای اطلاعات سپاه در این شهر بازداشت شد. همچنین وی از حق حضور در دانشگاه محروم شده است.

همچنین، رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی از شناسایی ۲۷ گرداننده صفحات مجازی و بازداشت دوازده شهروند به دلیل آنچه “انتشار اخبار کذب و مطالب توهین آمیز” در رابطه با واقعه کرمان در فضای مجازی عنوان کرده است، خبر داد. به گفته وی یک واحد صنفی نیز در این ارتباط پلمب شده است.

به علاوه، رئیس پلیس فتا استان کرمان از مسدود شدن ۵۸ صفحه مجازی و بازداشت شماری از گردانندگان این صفحات مجازی به دلیل آنچه “انتشار اخبار کذب و مطالب توهین آمیز” در رابطه با واقعه کرمان در فضای مجازی عنوان کرده است، خبر داد. به گفته وی، در این خصوص تعداد ۴۸ پرونده نیز در روند تحقیقات تکمیلی و سیر مراحل قانونی قرار دارند.

در ضمن، شعبه دوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ایذه، قرار جلب به دادرسی میلاد مقصودی نیا، شهروند ساکن این شهر را صادر کرد.

در ماه سپری شده محکومیت های متعددی صورت گرفت که از این تعداد می توان به محکومیت نرگس محمدی به پانزده ماه حبس، دو سال تبعید به خارج از تهران و استان های مجاور، دو سال منع خروج از کشور، دو سال منع عضویت در گروه های اجتماعی-سیاسی و دو سال منع استفاده از تلفن هوشمند، خالد پیرزاده به پنج سال و هشت ماه حبس، ارژنگ مرتضوی به یک سال حبس، ممنوعیت خروج از کشور به مدت دو سال و منع عضویت و استفاده از کلیه شبکه های اجتماعی در فضای مجازی، اسدالله فخیمی و همسرش حوریه خانپور (حوری خانپور) به هشت سال حبس، سجاد زارع به ده سال و شش ماه حبس و دو سال تبعید به یکی از شهرستان های استان یزد، توماج صالحی به یک سال حبس، دو سال ابطال گذرنامه و شرکت در دوره مدیریت رفتار و مهارت دانش، علیرضا فاضلی (فرهاد امیدی) و زمان (آرش) اسماعیلی، به ۱۲ سال و سه ماه حبس و چهار سال تبعید، فاطمه حق پرست، محمدرضا کامرانی نژاد، وحید سرخ گل، کاظم علی نژاد برانلو، آرشام (محمود) رضایی، میثم غلامی، وحید قدیرزاده، علی اصغر حسنی راد، سامان رضایی، پیام باستانی پاریزی و حجت اله رافعی مجموعا به ۹۵ سال و هشت ماه حبس، جزای نقدی، شلاق و محرومیت های اجتماعی، مهدی یراحی به دو سال و هشت ماه حبس و ٧۴ ضربه شلاق، منوچهر بختیاری به هجده سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق و میریوسف یونسی به پنج سال حبس اشاره کرد.

همچنین، رضا محمدحسینی، محبوبه رضایی و سمانه نوروز مرادی، متهمان سیاسی توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در پرونده ای مشترک مجموعا به ۴۵ سال و سه ماه حبس و جزای نقدی محکوم شدند.

به علاوه، حمیدرضا سهل آبادی، شهروند ساکن تهران توسط دادگاه تجدیدنظر این استان به دو سال حبس محکوم شد.

گفتنی است، در پی انتشار یک گزارش انتقادی توسط پایگاه خبری “صدای میناب”، شهردار میناب از این نهاد خبری شکایت کرد.

همینطور، پرونده فرشید عابدی، مدیر مسئول پایگاه خبری دیار عیار، با صدور کیفرخواست به دادگاه کیفری دو زاهدان ارجاع شد.

در ضمن، علیرضا آزاد، عضو هیات علمی دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد، از این دانشگاه اخراج شد.

به علاوه، منوچهر بختیاری در شعبه ۱ دادگاه انقلاب استان البرز، فاطمه حق پرست، محمدرضا کامرانی نژاد، وحید سرخ گل، کاظم علی نژاد برانلو، آرشام (محمود) رضایی، میثم غلامی، وحید قدیرزاده، علی اصغر حسنی راد، سامان رضایی، پیام باستانی پاریزی و حجت اله رافعی در شعبه بیست و ششم دادگاه انقلاب تهران، یاسر رحمانی راد در شعبه ۱ دادگاه عمومی بخش رومشکان، بهروز ایزدی راد، محمدرضا (تهمورث) شوقی، امین شیرافکن، رضا نجفی، پرند قره داغی، فائزه خلیلی، مریم رضوانی، مریم خواجه وندی و روژینا ابراهیمی در شعبه ۱ دادگاه انقلاب گرگان، نیروانا تربتی نژاد در شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری دو گرگان، محبوبه رمضانی و رحیمه یوسف زاده در شعبه دوم دادگاه انقلاب شهریار، محمدولی حیدربیگی در شعبه یکم دادگاه کیفری ۱ زنجان، میلاد آرمون، علیرضا کفایی، امیرمحمد خوش اقبال، علیرضا برمرز پورناک، سید محمدمهدی حسینی، حسین نعمتی، مهدی ایمانی و نوید نجاران، در شعبه ۱۳ دادگاه کیفری یک استان تهران و محمدحسین محبی زاده در شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو جوین محاکمه شدند.

گفتنی است، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات میریوسف یونسی پدر على یونسى، دانشجوی محبوس در زندان اوین روز یکشنبه دهم دی ماه در دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. رضا یونسی، فرزند وی ضمن انتشار این مطلب نوشت: جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات پدرم بدون حضور وى به دلیل امتناع از پوشیدن لباس زندان، برگزار شد.

همچنین، دادستان شهرستان زرند از تشکیل پرونده قضایی برای پنج بلاگر به دلیل آنچه “انتشار فیلم و تصاویر نامناسب در فضای مجازی” عنوان کرده است، خبر داد.

به علاوه، محمد شباهتی، حامد پالیزوان، سیوان ابراهیمی، پیروت تابناک، یعقوب محمودی‌ آذر، یوسف رحمانی، بهمن محمودی‌ آذر و محسن عزیزی، خوشناو عینی، صادق محمودنژاد، حمزه سجادی، مصیب فتاح بیگی، وفا رسولی‌ آذر، پیمان فرهنگیان، محمد ملکی و احمد حاتم پور جهت تحمل دوران محکومیت خود، راهی زندان های اوین، الیگودرز، سنندج، اشنویه، نقده، ایلام، ازبرم لاهیجان، زنجان و بهبهان شدند.

طبق قانون، قاضی نباید کسی را احضار یا جلب کند، مگر آن که دلایل کافی داشته باشد. اگرچه ممکن است کسی که در مظان اتهام قرار گرفته است، پس از پایان دادرسی، تبرئه شود، اما همین زدن برچسب اتهام به دیگری باید دلیل داشته باشد. قاضی در صورت سهل‌انگاری در این مورد، خود مشمول محکومیت انتظامی می‌شود. اما در این حیطه معیارهای مراجع قضایی ایران متناقض با موازین حقوق بشری است.

از این قرار، در این ماه، حمید مظاهری دیل به اطلاعات سپاه گچساران، یاسر رحمانی راد، به شعبه ۱ دادگاه عمومی بخش رومشکان، بیان فرج اللهی به شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج، فرزین رضایی روشن به شعبه سوم بازپرسی دادسرای اوین، محمد رضوانی، به دادگاه انقلاب دادگستری گچساران، حسن باقری نیا به دادسرای عمومی و انقلاب سبزوار، ایمان سلیمانی به دادسرای عمومی و انقلاب بندر ماهشهر و میثم بصیر توانا به دادسرای عمومی و انقلاب فومن احضار شدند.

در ضمن، پیمان فرهنگیان، به اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب آستانه اشرفیه، محمد صادقی به شعبه ۴ اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۸ تهران و محمد داوری، به شعبه اجرای احکام دادگاه انقلاب شیراز جهت اجرای حکم حبس خود احضار شدند.

به علاوه، دادستان تهران علیه صادق زیبا کلام و هفت چهره مشهور فضای مجازی به‌‍‌ دلیل انتشار مطالبی در خصوص انفجارهای مرگبار کرمان، اعلام جرم کرد.

در ضمن، منصور قنواتی، مدیر مسئول روزنامه کارون و وحید ضرابی، مدیر مسئول پایگاه خبری نیرو نیوز، بابک امینی، مدیرمسئول و صاحب امتیاز سایت خبری و تحلیلی بولتن نیوز و مهدی رحمانیان، مدیر مسئول روزنامه شرق در دادگاه جرائم سیاسی و مطبوعاتی مجرم شناخته شدند.

لازم به ذکر است، جمعی از خانواده های قربانیان هواپیمای اوکراینی در محل سقوط این هواپیما در شاهدشهر، گروهی از خانواده های بیماران در مقابل وزارت بهداشت در تهران و شماری از شهروندان دارای معلولیت در مقابل ساختمان سازمان اداره کل بهزیستی در کرمانشاه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

در دی ماه، منازل، مرتضی محمدی، کاوه امیری، عبدالکریم مصطفایی و سیامند مینا مورد تفتیش ماموران امنیتی قرار گرفت.

زندان

در این ماه، ایمان حسنوند، متهم بازداشت شده در اداره آگاهی تهران، به طرز پر ابهامی در بازداشتگاه این نهاد جان باخت. این شهروند خرم آبادی چهارماه پیش در حالی که زخمی شده بود توسط ماموران فراجا بازداشت شده بود.

همچنین، در سایه عدم رسیدگی پزشکی مناسب، روز سه شنبه بیست و ششم دی ماه، خاصمراد سعیدی، حدود شصت ساله، زندانی محکوم به اعدام در زندان قزلحصار کرج جان خود را از دست داد. بهداری زندان علت مرگ این زندانی را سکته قلبی عنوان کرده است.

همینطور، یک زندانی در زندان ارومیه، از طریق بلعیدن قرص به زندگی خود پایان داد. هویت وی “امیر شهبازی اهل ارومیه” توسط هرانا احراز شده است.

به علاوه، وحید چاوران که پیش‌تر به دوازده سال زندان توسط دادگاه انقلاب محکوم شده بود، در اعتراض به صدور این حکم، با بلع قرص در زندان ایلام، اقدام به خودکشی کرد. وی پس از این اقدام به بیمارستان رازی در ایلام منتقل و بستری شد. وی روز پنجشنبه بیست و هشتم دی ماه، از بیمارستان رازی ایلام به زندان این شهر بازگردانده شد.

همینطور، مرکز رسانه قوه قضاییه تصاویری از بازدید علی صالحی، دادستان تهران به همراه ۹۰ تن از معاونین وی از زندان قرچک ورامین را منتشر کرده است. این قبیل تصویربرداری ها که با هماهنگی قبلی و آماده سازی زندان صورت می گیرد، به ندرت میتواند بازتاب دهنده شرایط واقعی زندان باشد.

در ضمن، بازدید قاضی ایمان افشاری از بند زنان زندان اوین موجب اعتراض زندانیان سیاسی نسبت به بلاتکلیفی پرونده‌های خود شد. تعدادی از زندانیان معترض در پی این موضوع به شکل محرومیت از تماس و تهدید به تبعید، با اقدامات تلافی جویانه مدیریت زندان روبرو شدند که پس از این وقایع و اعتراضات زنان زندانی، محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های گروهی علیه زندانیان اعمال شد. این اقدامات شامل محرومیت از برقراری تماس تلفنی و محرومیت از ملاقات است.

همچنین، منوچهر بختیاری، در زندان چوبیندر قزوین، شکیلا منفرد، حسن سعیدی، یاشار تبریزی و کاظم علی‌نژاد بارائلو، در زندان اوین و عبدالمجید مرادزهی، در زندان وکیل آباد مشهد، از دسترسی به تلفن زندان و تماس با خانواده محروم شد.

همینطور، محمود مهرابی، متهم سیاسی بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در زندان دستگرد اصفهان نگهداری میشود.

در ضمن، زینب جلالیان، زندانی سیاسی، شانزدهمین سال از حکم حبس ابد خود را بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در زندان یزد سپری میکند.

به علاوه، افشین بایمانی، زندانی سیاسی از زندان اسدآباد اصفهان به زندان قزلحصار کرج منتقل شد. پنج میلیون تومان تحت عنوان هزینه انتقال توسط مسئولان زندان از وی اخذ شده است.

گفتنی است، ایمان رشیدی، شهروند بهائی ساکن یزد، در زندان یزد از دسترسی به وکیل محروم است.

همچنین، روز شنبه بیست و سوم دی ماه، پرهام پروری، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، جهت اجرای حکم حبس و تبعید از زندان اوین به زندان ایرانشهر منتقل شد.

برخی زندانیان در دوران بازداشت و یا حبس خود در کنار مشکلات هر روزه زندان به ناچار برای شنیده شدن دادخواهی‌شان دست به اعتصاب غذا می‌زنند.

در دی ماه، مجید رضایی در زندان اوین، داوود عبدالهی در زندان قزلحصار کرج و حامد قره اوغلانی در زندان ارومیه دست به اعتصاب غذا زدند.

در ضمن، نرگس منصوری در زندان اوین، در اعتراض به حکم صادر شده علیه خود و دستور دادگاه مبنی بر مزایده ملک مادرش دست به اعتصاب غذا و دارو زده است. این ملک پیشتر به عنوان وثیقه به مرجع قضایی سپرده شده بود و تنها دارایی مادر خانم منصوری است. به گفته منبع نزدیک به خانم منصوری، این زندانی، روز شنبه نهم دی در مقابل اتاق افسر نگهبان بند زنان، دست به تحصن زده است.

در این ماه، منصور رسولی، آران عمری، رحمان پرهازو، وفا هناره، و نسیم نمازی در زندان ارومیه و سه زندانی در زندان قزلحصار کرج جهت اجرای حکم اعدام به سلول‌ های انفرادی زندان منتقل شدند.

همچنین، داوود عبدالهی، زندانی سنی مذهب محکوم به اعدام، روز سه شنبه پنجم دی ماه، به سلول انفرادی زندان قزلحصار کرج منتقل شد.

به علاوه، روز سه شنبه بیست و ششم دی ماه، حامد قره اوغلانی، زندانی سیاسی که دوران محکومیت سیزده ساله خود را در زندان ارومیه سپری میکند، در سومین روز اعتصابش به سلول انفرادی این زندان منتقل شد.

از طرفی، وریشه مرادی در زندان اوین، نهاله شهیدی یزدی در زندان کرمان، ایمان رشیدی در زندان یزد، آرش قنبری کیهانی در زندان دستگرد اصفهان، حافظ فروحی، آرمان صدقی ثابت و مهدی میرزایی، در زندان لاکان رشت، ماشالله کرمی در ندامتگاه مرکزی کرج، محمدحسین سپهری در زندان وکیل آباد مشهد، شریفه محمدی در زندان سنندج و قادر گرگیج در زندان زاهدان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرند.

به علاوه، یکتا فهندژ سعدی، شهروند بهائی علیرغم گذشت یک ماه از زمان بازداشت و انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز، کماکان در بلاتکلیفی بسر میبرد. عدم برقراری تماس خانم فهندژ سعدی با خانواده خود، به افزایش نگرانی های آنها منجر شده است.

همینطور، چهار نوکیش مسیحی که هویت دو تن از آنان سیروس خسروی، تیمور حسینی عنوان شده، علیرغم گذشت ۱۸ روز از زمان دستگیری، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرند. بی خبری از وضعیت این شهروندان ساکن ملارد، موجب افزایش نگرانی نزدیکان آنها شده است.

حق درمان و رسیدگی پزشکی همواره از مهم‌ترین موارد نقض حقوق زندانیان در ایران به شمار می‌رود.

از این قرار، در این ماه، علی معزی، نرگس منصوری و آزاد پیکریفر در زندان اوین، زینب جلالیان در زندان یزد و سیامک نصیری در ندامتگاه مرکزی کرج از دریافت خدمات درمانی محروم بودند.

با وجود خطرهای موجود، محرومیت زندانیان از اعزام به مرخصی به وفور گزارش شده است که از مهمترین آنها میتوان به میریوسف یونسی و رضا (غلامرضا) اقدسی در زندان اوین و فاطمه سپهری در زندان وکیل آباد مشهد اشاره کرد.

اقلیت های ملی و مذهبی

اتنیک ها در دی ماه نیز زیر فشار فزاینده بازداشت‌ها و احضارها بودند.

در این ماه، روز جمعه بیست و دوم دی ماه، شماری از فعالین ترک (آذربایجانی) که قصد دیدار با خانواده یوروش مهرعلی بیگلو، شهروند بازداشتی محبوس در اداره اطلاعات تبریز را داشتند، در مسیر شهرستان جلفا بازداشت شدند. کریم اسماعیل زاده، ابراهیم آسمانی، سیدمحمدرضا موحد، یونس زارعیون، سیامک کوشی، حبیب نگهبان، محسن گنجی، مختار ابراهیمی، حامد یگانه پور از جمله بازداشت شدگانی هستند که تاکنون هویتشان احراز شده است.

همچنین، وزارت خارجه سوئد اعلام کرد که یک شهروند تبعه این کشور در ایران بازداشت شده است.

به علاوه، مرکز رسانه قوه قضاییه از برگزاری چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات یوهان فلودروس، شهروند تبعه کشور سوئد، در شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری خبر داد.

در ضمن، یونس قلی زاده کیاریقی، فعال ترک (آذربایجانی) توسط دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی به پرداخت جزای نقدی محکوم شد. حکم صادره علیه وی به مدت پنج سال به حالت تعلیق در آمده است.

اعمال فشار و تهدید اقلیت‌های مذهبی در این ماه نیز ادامه داشت.

در این ماه، روز یکشنبه سوم دی ماه، اسماعیل نریمان‌ پور، نوکیش مسیحی توسط نیروهای امنیتی در شهرستان دزفول بازداشت شد. ماموران ضمن تفتیش منزل آقای نریمان پور، شماری از وسایل شخصی وی را نیز ضبط کردند. به علاوه، دو تن از اعضای خانواده وی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از ساعاتی آزاد شدند.

به علاوه، روز پنجشنبه چهاردهم دی، میثم موقن، شهروند بهائی ساکن شهرکرد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. همزمان نیروهای امنیتی با حضور در منزل مسیح موقن دیگر شهروند بهائی ساکن این شهر، اقدام به تفتیش منزل و خودروی مهمانان وی کردند.

در ضمن، مینا خواجوی قمی، نوکیش مسیحی و مینا کرمی، شهروند بهائی ساکن شیراز جهت اجرای حکم حبس خود احضار شدند.

همچنین، روز شنبه شانزدهم دی ماه، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات کیوان رحیمیان، شهروند بهائی برگزار شد.

گفتنی است، امیلیا فنائیان و هومن طائف زوج بهائی ساکن گنبدکاووس با تشکیل پرونده قضایی علیه خود در دادسرای قائم شهر مواجه شدند.

به علاوه، نسیم ثابتی، آزیتا فروغی، رویا قانع عزآبادی و سهیلا احمدی، شهروندان بهائی ساکن مشهد توسط شعبه سی و پنجم دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی هر کدام به سه سال و هشت ماه حبس محکوم شدند.

در ضمن، شعله شهیدی به همراه دو فرزندش به نام های فاران ثنائی و شایان ثنائی شهروندان بهائی ساکن بجنورد، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر به حبس، پرداخت جزای نقدی و محرومیت های اجتماعی محکوم شدند.

گفتنی است، سروش ایقانی، شهروند بهائی روز یکشنبه بیست و چهارم دی ماه، پس از مراجعه به شعبه اجرای احکام بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت شش ماه حبس خود به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد.

به علاوه، فضل الرحمن کوهی، روحانی اهل سنت محبوس در زندان وکیل آباد مشهد توسط دادگاه ویژه روحانیت این شهر به پنج‌ سال تبعید به شهرکرد واقع در استان چهارمحال بختیاری محکوم شد.

در ضمن، روز دوشنبه یازدهم دی ماه، ماموران انتظامی به همراه نیروهای جنگل‌بانی وارد روستای احمدآباد در نزدیکی ساری شدند و دستکم ۶۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی شهروندان بهائی ساکن این روستا را مصادره کردند.

حقوق کودک

در این ماه، یک دختر چهار ساله در ارومیه که به دلیل آزار جسمی توسط نامادری خود دچار ضربه مغزی شده بود، روز یکشنبه سوم دی ماه در بیمارستان مطهری این شهر جان خود را از دست داد.

در این ماه، یک دختر پانزده ساله در سنندج، یک نوجوان سیزده ساله در گچساران، یک نوجوان شانزده ساله در جوانرود، یک دختر ۱۵ ساله در گالیکش، یک دانش آموز پایه ششم دبستان در یاسوج، یک دانش آموز یازده ساله در تهران و یک نوجوان شانزده ساله در پیرانشهر دست به خودکشی زده و به زندگی خود پایان دادند.

همچنین، یک دانش‌آموز در یکی از مدارس شهر لاهیجان توسط یکی از معلمان خود مورد تنبیه بدنی قرار گرفت. مدیرکل آموزش و پروش استان گیلان از لغو ابلاغ معلم خاطی خبر داد.

به علاوه، یک دانش آموز سیزده ساله در شهرستان کوهدشت توسط معلم خود مورد تنبیه بدنی قرار گرفت و به شدت مصدوم شد. در پی این رویداد و بر اثر شدت ضربه وارده این دانش آموز از ناحیه کبد دچار پارگی شد و به بیمارستان انتقال یافت.

در ضمن، یک دانش آموز در یزد توسط یکی از معلمان خود مورد تنبیه بدنی قرار گرفت. معلم خاطی لغو ابلاغ و به هیات تخلفات اداری معرفی شده است.

همچنین، رئیس اداره آموزش و پرورش بخش دشمن زیاری از توابع شهرستان ممسنی، از وقوع سانحه رانندگی برای یک سرویس مدرسه در این بخش و مصدومیت هفت دانش آموز سرنشین آن خبر داد.

همینطور، روز پنجشنبه چهاردهم دی ماه، نوزده دانش‌ آموز دختر بر اثر تصادف سرویس مدرسه در جاده نورآباد به چوار مجروح شدند.

در ضمن، شب چهارشنبه سیزدهم دی ماه، فردی در آبادان به شش نفر از اعضای یک خانواده شلیک کرد که در نتیجه آن چهار نفر کشته شدند. متهم پس از این واقعه متواری شده است. در پی این رویداد مادر زن، پدر زن، پسر نوجوان خانواده و خواهر زن مرد آبادانی جان خود را از دست دادند.

به علاوه، مردی که در شهرستان ماکو فرزند خود را مورد ضرب و شتم قرار داده و بازداشت شده بود، به حبس محکوم شد.

همینطور، روز شنبه شانزدهم دی، سه سرنشین یک خودروی سوختبر از جمله یک کودک در پی تعقیب و گریز نیروهای نظامی در محور نهبندان، زخمی شدند.

همینطور، روز شنبه شانزدهم دی ماه، عمران رودینی، ۱۶ ساله، فرزند سعید، در زاهدان بازداشت شد.

گفتنی است، احسان محمدی، نوجوان ۱۶ ساله، به پرداخت دو میلیون و پانصد هزار تومان جزای نقدی با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شد.

به علاوه، برخلاف تعهدات بین المللی ایران تحت عنوان الحاق به پیمان نامه حقوق کودک و بخش عدم به کارگیری کودکان در امور نظامی، ده ها نوجوان در کنگره موسوم به “شهدای غواص” در کیش شرکت کردند. مطابق برنامه ریزی های صورت گرفته برای این مراسم، برخی از نوجوانان لباس های نظامی به تن کردند و شماری از آنها برای جابجایی نمادین پیکر جانباختگان جنگ ایران و عراق به کار گرفته شدند.

زنان

در ماهی که گذشت، حکم هفتاد و چهار ضربه شلاق رویا حشمتی، شهروند معترض به حجاب اجباری، روز چهارشنبه سیزدهم دی ماه در شعبه یکم دادسرای ناحیه هفت تهران به اجرا در آمد.

گفتنی است، نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو زن روزنامه‌نگار که روز یکشنبه بیست و چهارم دی ماه، با قرار وثیقه آزاد شده بودند، به دلیل “کشف حجاب” در دادسرای عمومی و انقلاب تهران با تشکیل پرونده جدید مواجه شدند.

در ضمن، زینب (بهار) خنیابپور، شهروند ساکن بهبهان، به دلیل انتشار تصاویر بدون حجاب در فضای مجازی توسط دادگاه کیفری ۲ بهبهان به دو سال حبس محکوم شد.

به علاوه، فرزانه برزه کار، مادر عرفان رضایی نوایی، یکی از جان باختگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، در روز یکشنبه دهم دی ماه، از بابت آنچه انتشار تصاویر مبتذل و بدون حجاب در فضای مجازی ذکر شده به پرداخت پنج میلیون تومان جزای نقدی و از بابت نشر اکاذیب رایانه ای در فضای مجازی به پرداخت پانزده میلیون تومان جزای نقدی و یک سال محرومیت از فعالیت در فضای مجازی، توسط شعبه ۱۰۶ دادگاه کیفری دو آمل به ریاست قاضی محمدعلی علی نیا کلائی محکوم شده است.

در ضمن، اولین جلسه رسیدگی به اتهامات یک کارگردان تئاتر که پیشتر با شکایت دو دختر جوان بازداشت شده بود، در دادگاه کیفری‌ استان تهران، برگزار شد. این کارگردان متهم است که دختران جوان را به بهانه آموزش به منزل خود دعوت کرده و سپس آنها را مورد آزار جنسی قرار داده است.

همچنین، دادستان عمومی و انقلاب همدان از بازداشت یک تن به اتهام تجاوز به عنف، در تهران خبر داد. خبرگزاری فارس با انتشار گزارشی هویت این متهم را محمدعلی سلامت اعلام کرد.

به علاوه، شش مرد به اتهام سرقت و آزار جنسی زنان در تهران بازداشت شدند. این افراد متهم هستند که در زمان سرقت از منازل، به زنان ساکن خانه‌ها تجاوز کرده اند.

به علاوه، یک زن در تبریز توسط همسرش با ضربات سنگ به قتل رسید. متهم پس از بازداشت انگیزه خود از این اقدام را اختلافات خانوادگی عنوان کرد.

در این ماه، مردی در شهرستان ساروق واقع در استان مرکزی با استفاده از سلاح گرم، همسر باردار و دو تن از اعضای خانواده همسرش را به قتل رساند. متهم پس از بازداشت، انگیزه این اقدام خود را اختلافات خانوادگی عنوان کرد.

لازم به ذکر است، یک مرد در شهرستان ارسنجان همسر سابق خود را با استفاده از سلاح سرد به قتل رساند. متهم پس از بازداشت، اختلافات مرتبط با مهریه را انگیزه خود از انجام این اقدام عنوان کرد. مرد ۳۸ ساله به دلیل عصبانیت ضمن به قتل رساندن همسر سابق خود با سلاح سرد، پدر زن، مادرزن و خواهر زن خودش را به ترتیب ۶۵، ۶۲ و ۳۸ ساله را مجروح می‌کند.

همینطور، یک زن میانسال در کرج توسط همسرش به قتل رسید. متهم پس از بازداشت انگیزه خود از این اقدام را اختلافات خانوادگی عنوان کرد.

در ضمن، بنابر اعلام مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی غرب استان تهران، دو زن در شهریار به دلیل آنچه “انجام تبلیغات نامتعارف و هنجارشکنانه برای دو سالن زیبایی در این شهر” عنوان شده است، به پلیس امنیت احضار و تحویل مرجع قضایی شدند.

لازم به ذکر است، مردی در تهران با انگیزه ناموسی توسط دو مرد به قتل رسید. یکی از متهمان این پرونده پس از بازداشت، ارتباط با همسر مقتول را از دلایل اختلافاتشان عنوان کرد. پرونده متهمان در شعبه دهم دادگاه کیفری استان تهران در حال رسیدگی است.

همینطور، فروشگاه مرکزی شهر کتاب در تهران، کافی شاپ قهوه اف اس در بندرانزلی، چهار واحد صنفی در شهر پرند، دوازده واحد صنفی در مراغه و یک مرکز تفریحی در رباط کریم به دلیل “عدم رعایت حجاب” پلمب شدند.

بهداشت و محیط زیست

گفتنی است، روز سه شنبه نوزدهم دی ۱۴۰۲، گروهی از شهروندان ساکن اراک، در اعتراض به آلودگی هوای این شهر در اثر مازوت سوزی در نیروگاه شازند، در محوطه باغ ملی این شهر تجمع کردند. بر اساس گزارشاتی که به دست هرانا رسیده است، مدت کوتاهی پس از شکل گیری این تجمع، ماموران امنیتی افراد حاضر در تجمع را متفرق کردند. به دنبال این تجمع بیست و دو شهروند به نام‌های هاشم رضایی، یوسف مطلبی، توحید و مهدی ملکی، رحیم طالبی، صفر راعی، غلام ملکی، غلام حقیقت، قنبر امانی، هدایت امجدی، محرم حقیقت، مرتضی طیاری، توحید اکبری به همراه مادرش، احمد پارسا، سوسنبر، سمیه و الناز علیپور، سعیده احمدی، لطیفه مولای، رباب علی پور و سوسن غفاری توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند. گفتنی است، این تجمعات با دخالت ماموران به خشونت کشیده شد. معترضین توسط گلوله های ساچمه ای و گاز اشک آور مورد هدف قرار گرفته و همراه با ضرب و شتم بازداشت شدند.

در ضمن، فرمانده انتظامی شهرستان بوکان از بازداشت دو متهم به دلیل حیوان آزاری در یکی از سالن های پذیرایی این شهرستان خبر داد. به گفته وی، سالن پذیرایی مذکور با دستور قضایی پلمب شده است.

حق بر محیط زیست و مبانی فلسفی آن، از قواعد حقوق بشر و حقوق طبیعی نشأت گرفته شده است. ابتدایی ترین حق طبیعی انسان در این کره خاکی، «حق حیات» است. اما طی دهه های اخیر به دلیل استفاده بی رویه از منابع طبیعی، عدم نظارت و توجه به مباحث زیست محیطی و الگوهای صحیح، محیط زیست طبیعی به شدت مورد صدمه واقع شده است. هرانا در این حوزه گزارشاتی از هفته اول، دوم، سوم و چهارم با هدف آگاهی سازی گردآوری کرده است.

کارگران و اصناف

در ماهی که سپری شد ۱۶۰ کارگر در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار در اقصی نقاط کشور دچار حادثه شدند. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

در دی ماه، عدم رعایت ایمنی کار ۱۱۷ کارگر را مصدوم و ۴۳ تن دیگر را به کام مرگ کشاند.

از اخبار مرتبط در این حوزه می توان به مرگ و مصدومیت ۹ کارگر در ارومیه، زنجان، کرمان و مشهد، مرگ و مصدومیت سه کارگر در استان های اصفهان و مرکزی، مرگ و مصدومیت پنج کارگر از جمله چهار آتش نشان در تهران، اصفهان و مشهد، مرگ و مصدومیت پنج کارگر در گرمسار و مهرشهر، مرگ و مصدومیت پنج کارگر در اصفهان، تهران و ارومیه، مرگ و مصدومیت دو کارگر در تهران و قزوین، مرگ و مصدومیت چهار کارگر ساختمانی در قم و ساوجبلاغ و مرگ و مصدومیت ۵۶ کارگر در اهواز، بهاباد و فردیس اشاره کرد.

در دی ماه، دستکم ۱۷۵ تجمع اعتراضی برگزار شد که از مهمترین آنها میتوان به تجمع اعتراضی شماری از کارکنان شرکت نفت فلات قاره شاغل در جزیره لاوان، جمعی از اپراتورهای پست‌ های فشار قوی برق در تهران، شماری از کارگران شرکت کاغذسازی دیبا در شوشتر و جمعی از کارگران کارخانه گروه ملی فولاد ایران در اهواز، تعدادی از کارکنان شرکت نفت فلات قاره ایران شاغل در جزیره سیری و گروهی از مرغداران در اراک، شماری از کارکنان شهرداری تهران، جمعی از کارگران مجتمع فولاد پارس هفت تپه در شوش، شماری از کارگران پالایشگاه‌های گاز مجتمع گاز پارس جنوبی و جمعی از کارکنان شرکت نفت فلات‌ قاره در مناطق عملیاتی بهرگان و لاوان و کارگران متقاضی مسکن ملی در زنجان و کارکنان شرکت بهره‌ برداری نفت و گاز آغاجاری اشاره کرد.

همینطور، گروهی از پرستاران در کرمانشاه، بازنشستگان صنعت فولاد در تهران، اصفهان، رودبار و سوادکوه و شماری از بازنشستگان تامین اجتماعی و کشوری در کرمانشاه، شوش و اراک، بازنشستگان مخابرات در کرمانشاه، سنندج، تبریز، اهواز، مریوان، اصفهان، اردبیل، شهرکرد، رشت، ارومیه، اراک، شیراز، همدان، خرم آباد، زنجان، ساری، بیجار، کرمان، بندرعباس، نهاوند و گروهی از بازنشستگان کشوری، تامین اجتماعی، صنایع فولاد و مخابرات در تهران، جمعی از بازنشستگان کشوری در ایلام، شماری از پرستاران بیمارستان مهدیه تهران و گروهی از بازنشستگان فرهنگی در تهران، قزوین و ساری و شماری از معلمان خرید خدمات در یزد و جمعی از طلا فروشان شهر سراوان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

همچنین، در این ماه، شماری از معلمان خرید خدمت، جمعی از طلا فروشان در تهران و اردبیل و شماری از کارگران کارخانه گروه ملی فولاد ایران در اهواز، شماری از طلافروشان در مشهد و کارگران شرکت فن آوری فراساحلی دلتا در مکران چابهار دست به اعتصاب زدند.

همینطور، جمعی از کارگران شهرداری سی سخت و شهرداری خاش، کارگران جایگاه سی‌ان‌جی یاسوج، کارگران کارخانه کاغذ دیبای شوشتر، جمعی از کارگران شهرداری رودبار، کارگران شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا)، کارگران کارخانه کیش چوب و شرکت آب و فاضلاب جیرفت، کارگران پیمانکاری آب و فاضلاب شهرستان رودبار، کارگران کارخانه ریسندگی نخ میامی، معلمان خرید خدمات و خدمت‌ گذاران و سرایداران مدارس، کارگران شهرداری زاهدان و بازنشستگان شهرداری شوش، کارکنان در دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر و مگفا و جمعی از کارگران سنگ پاسارگاد واقع در تاکستان و کارگران شرکت رامپکو چابهار از معوقات مزدی و یا بیمه ای خود خبر دادند.

در ضمن، رییس کانون انجمن‌ های صنفی کارگران ساختمانی از قطع بیمه حدود سیصد هزار کارگر طی سه سال گذشته خبر داد و گفت که در حال حاضر نزدیک به پانصد هزار کارگر ساختمانی در صف انتظار برای دریافت بیمه هستند.

از سوی دیگر، مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری مشهد از خودسوزی یکی از کارگران حفاظت فیزیکی شهرداری این شهر و انتقال او به بیمارستان، خبر داد. وی اعلام کرد که کارگر مذکور “فاقد شرایط جسمانی لازم برای این کار بوده و به دلیل نگرانی از تغییر محل کار خود”، اقدام به خودسوزی کرده است.

به علاوه، یک محیط بان در آستارا به دلیل مشکلات معیشتی از طریق حلق آویز کردن به زندگی خود پایان داد.

همچنین، روز سه شنبه نوزدهم دی، دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ۹ تن از کارگران آق دره برگزار شد.

همینطور، روز سه شنبه پنجم دی ماه، سعید یوزی، فعال کارگری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

از سوی دیگر، دستکم ۱۱۰ کارگر شاغل در کارخانه نساجی بروجرد واقع در استان لرستان، از ابتدای دی ماه سال جاری از کار تعدیل شده اند.”حضور و رهبری در اعتراضات سال جاری کارگران این کارخانه” از دلایل تعدیل آنها عنوان شده است.

در ضمن، روزنامه اعتماد با انتشار گزارشی از خودکشی سه دستیار پزشکی در طول یک هفته در این ماه خبر داد و این اقدامات را ناشی از مواردی همچون فقر و مشکلات معیشتی، فشار و استرس مضاعف رزیدنت ها و احضارهای مکرر به سیستم قضایی دانست.

گفتنی است، طاهره نقی‌ ئی، دبیرکل سازمان معلمان ایران جهت اجرای حکم حبس به شعبه اجرای احکام دادسرای اوین احضار شد.

به علاوه، فاطمه سوقندی، معلم ادبیات نیشابور طی حکمی که توسط هسته گزینش وزارت آموزش و پرورش صادر شده است به انفصال از خدمت محکوم شد.

از سوی دیگر، جلسه رسیدگی به اتهامات محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران در دادگاه انقلاب شهریار و پیروز نامی یکی از اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان خوزستان، در شعبه سوم دادگاه انقلاب اهواز برگزار شد.

همچنین، علی حاجی، عضو هیئت مدیره کانون صنفی فرهنگیان آذربایجان شرقی، توسط هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان آموزش و پرورش این استان به شش ماه انفصال موقت از خدمت محکوم شد.

در ضمن، کیفرخواست یک پزشک متخصص در یزد به ظن “فراهم ساختن وسایل سقط جنین” صادر شد. همچنین مجوز فعالیت او با حکم دادگاه لغو شد.

همینطور، فروشگاه مرکزی شهر کتاب در تهران، دو رستوران در جزیره کیش و آبادان، دو سفره خانه در پرند، کافی شاپ قهوه اف اس در بندرانزلی، یک مجتمع تجاری در چابهار، ۱۲ واحد صنفی در مراغه و چهار واحد صنفی در شهر پرند پلمب شدند.

خشونت نظامی و قضایی و امنیت شهروندان

در این ماه، در دو انفجار هولناک که در چهارمین مراسم سالگرد قاسم سلیمانی در کرمان رخ داد، ده‌ها نفر جان باختند و بیش از ۱۷۰ نفر زخمی شدند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در ماهی که سپری شد، احمد صادقی، محمد زیبایی، آرمان محمدی و مهران (نام خانوادگی نامشخص)، ایوب محمدزاده و کاوه محمدی (کاوه حاجی) و یوسف چیچوران در مناطق مرزی بانه و امیر الهی، مختار شعری و سه کولبر در منطقه مرزی نوسود در پی تیراندازی نیروهای نظامی کشته و یا زخمی شدند.

گفتنی است، روز یکشنبه دهم دی، یک کولبر در پی سقوط از ارتفاعات مرزی هورامان، دچار مصدومیت شد.

همچنین، شامگاه یکشنبه سوم دی ماه، یک سوختبر در پی تعقیب و گریز نیروهای نظامی در محور کنارک به چابهار، دچار جراحت شده و پس از انتقال به بیمارستان جان باخت.

به علاوه، یک سوختبر در مناطق مرزی سراوان و یک سوختبر در منطقه مرزی “روتک” واقع در خاش، در پی تیراندازی نیروهای نظامی کشته و یا زخمی شدند.

همینطور، روز شنبه شانزدهم دی، سه سرنشین یک خودروی سوختبر از جمله یک کودک در پی تعقیب و گریز نیروهای نظامی در محور نهبندان، زخمی شدند.

به علاوه، یک مرد که در تهران اقدام به اسیدپاشی کرده بود، در پی تیراندازی نیروهای پلیس در زمان بازداشتش، جان باخت.

گفتنی است، روز جمعه بیست و دوم دی ماه، در پی تیراندازی بی ضابطه نیروهای نظامی در روستای حسن آباد از توابع شهرستان دلگان، دو شهروند جان خود را از دست دادند.

همچنین، روز یکشنبه سوم دی ۱۴۰۲، یک شهروند اهل سنندج در پی تیراندازی بی ضابطه نیروهای نظامی در این شهر، جان خود را از دست داد. هویت وی، “کاوه گویلی، فرزند صالح و عایشه، سی و هفت ساله و اهل سنندج” گزارش شده است.

ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می کند. این در حالی است که میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های غیر انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

در این ماه، یک متهم به تجاوز به عنف، توسط دادگاه کیفری تهران به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

با وجود گذشت ۳۲ سال از جنگ ۸ ساله بین ایران و عراق، هنوز مین های به جا مانده از آن دوران، در مناطق مرزی غرب، جنوب غرب و شمال غرب ایران شامل استانهای آذربایجان غربی، کردستان، ایلام، کرمانشاه و خوزستان، جان شهروندان را تهدید می کنند.

شامگاه چهارشنبه بیستم دی ماه، پنج شهروند در مهران بر اثر انفجار مین بر جای مانده از جنگ ایران و عراق زخمی شدند. در پی وقوع این حادثه چهار نفر مصدوم و یک تن جان خود را از دست داد.

۱گزارشاتی که توجهات زیادی به خود جلب کرد

در این بخش سعی شده به گزارش‌هایی از نقض حقوق بشر در دی که با حساسیت و توجه بیشتری از سوی افکار عمومی مواجه شدند، اشاره شود. بدیهی است که این توجه بیشتر، الزاماً به معنی شاخص بودن این دسته از گزارش‌ها به لحاظ حجم نقض حقوق بشر در ایران نیست.

از مهم‌ترین اخبار که در این ماه بازتاب بسیار گسترده‌ای در کشور داشت، می توان به تایید حکم اعدام رضا رسایی و عباس کورکوری در دیوان عالی کشور، اعدام آران عمری، رحمان پرهازو، وفا هناره، و نسیم نمازی در زندان ارومیه، مصادره زمین های شهروندان بهائی در روستای احمدآباد ساری، اجرای حکم شلاق رویا حشمتی به خاطر سرپیچی از حجاب اجباری، تشکیل پرونده قضایی جدید علیه الهه محمدی و نیلوفر حامدی به دلیل کشف حجاب، خودکشی وحید چاوران در زندان ایلام، محکومیت منوچهر بختیاری، میریوسف یونسی، خالد پیرزاده، مهدی یراحی و توماج صالحی و بیش از ۱۰۰ کشته و ۱۷۰ زخمی در انفجار مرگبار در مراسم سالگرد قاسم سلیمانی اشاره کرد.

۲گزارشاتی که علی‌رغم اهمیت با بی‌توجهی روبرو شدند

در مقابل بخش قبل، بسیاری از گزارش‌های حقوق بشری، اساساً با کم توجهی و بعضاً بی‌توجهی رسانه‌ها و افراد فعال در شبکه‌های اجتماعی که به هر ترتیب تشکیل‌دهنده‌ی قسمتی از افکار عمومی هستند روبه‌رو شدند. گفتنی است این نوع کم‌توجهی‌های بعضاً غیر تعمدی یا بعضاً تبعیضات هدفمند، زمینه بیشتری از تداوم و گسترش نقض حقوق بشر را فراهم می‌آورد.

از مهم‌ترین خبرها که در این ماه با بی توجهی رسانه ها و مردم روبرو شدند، میتوان به خودکشی دو کارگر پتروشیمی چوار ایلام در پی اخراج از محل کار، خودسوزی یکی از کارگران حفاظت فیزیکی شهرداری مشهد به دلیل شرایط جسمانی و ترس از تغییر محل کار، پارگی کبد یک دانش آموز در کوهدشت بر اثر تنبیه بدنی و خودکشی یک محیط بان در آستارا به دلیل مشکلات معیشتی اشاره کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا