جوانان

بیانیه جمعی از فعالان و دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران

در تاریخ ۱۹ دی‌ماه ۱۴۰۲، نیرو‌های امنیتی با حمله به منزل شخصی#محمد_شباهتی، فعال صنفی-دانشجویی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و از بازداشت‌شدگان قیام ژینا، وی را در سالگرد آزادی‌اش ربوده و به زندان اوین منتقل کردند. بازداشت شباهتی علیرغم وجود درخواست «واخواهی»، برای اجرای حکمِ پرونده‌‌‌ی غیابی وی در سال ۹۹ صورت گرفته‌است. پرونده‌ای که تمام مراحل آن از تشکیل تا صدور حکم تماماً غیابی صورت گرفته‌است و این فعال دانشجویی از طریق ضبط کارت بانکی خود در سال ۹۹ و پس از صدور حکم از وجود چنین پرونده‌ای اطلاع یافت….

محمد_شباهتی در بحبوحه قیام زن_زندگی_آزادی، از درون صحن دانشگاه، به طرز وحشیانه‌ای بازداشت و در تاریخ ۱۹ دی ۱۴۰۱ با قید وثیقه‌ آزاد شد. بازداشت #محمد_شباهتی درست در زمانی صورت گرفته است که وی پس از یک سال ممنوع‌التحصیلی به تحصیل بازگشته بود و حال با محروم شدن از شرکت در امتحانات، بار دیگر شاهد سنگ‌اندازی‌های عامدانه در روند فارغ‌التحصیلی این دانشجو هستیم.

دستگاه سرکوب ج.ا، برای خاموش کردن صدای معترضان خویش، بدعت‌های بسیاری در حق فعالین و معترضین اعمال کرده‌است و دانشجویان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. بدعت‌هایی که بیش از هر‌چیز نشان‌دهنده‌ی این است که ج‌.ا در سرکوب فعالین حتی از قوانین نا‌عادلانه و بی‌پایه و اساس وضع‌شده توسط نهاد‌های خود نیز تبعیت نمی‌کند.

ما جمعی از دانشجویان دانشکده علوم‌اجتماعی دانشگاه تهران، حمایت خود را از تمامی دانشجویان زندانی اعلام می‌داریم، سرکوبِ در جریان را قویاً محکوم کرده و خواستار آزادی بی‌قیدوشرط و هرچه سریع‌تر #محمد_شباهتی، دانشجوی کارشناسی انسان‌شناسی دانشگاه تهران هستیم و خطاب به دستگاه سرکوب اعلام می‌داریم که چنین بدعت‌هایی در سرکوب، نتیجه‌ای جز بلند‌تر شدن صدای ما نخواهد‌داشت. زیرا‌که از دگرگونی گریزی نیست و صدا را نمی‌توان خاموش ساخت؛ صدا استخوان نیست که با ضربت چماقی بشکند. دانشجویان در این راه، رسم مقاومت را آموخته‌اند و تاریخ به ما آموخته‌است که در این راه استوار خواهند‌ ماند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا