حقوق بشر

بروجرد، یک زن دانشجو با شلیک مستقیم نیروهای حکومتی کشته شد

یک زن جوان دانشجوی اهل کوهدشت با هویت آناهیتا امیرپور، با شلیک مستقیم نیروهای لباس شخصی اداره اطلاعات در شهر بروجرد استان لُرستان کشته‌شد. نهادهای امنیتی با اعمال فشار بر خانواده و دوستان این دختر دانشجو و همچنین ربط دادن این موضوع به انفجار‌های کرمان می‌خواهند که این قتل عمد حکومتی را با ستاریو سازی به پرونده امنیتی تبدیل کنند.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، شامگاه جمعه ۲۹ دی ۱۴۰۲ (۱۹ ژانویه ۲۰۲۴)، نیروهای لباس شخصی اداره اطلاعات بروجرد در منطقه نظام‌آباد این شهر سرنشینان یک اتومبیل پژو ۲۰۶ را به رگبار بسته‌اند که در نتیجه آن یک زن دانشجوی ۲۰ ساله به نام آناهیتا امیرپور دانشجوی ترم اول رشته تربیت‌بدنی دانشگاه آزاد بروجرد در دم جانش را از دست داده است.

“م. جلایی‌فر” اهل بروجرد و راننده اتومبیل که وی نیز دانشجو بوده، به شدت مجروح و هم‌اینک در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان “شهید چمران” شهر بروجرد، تحت مراقبت‌ و بستری می‌باشد.

به گفته یک منبع مطلع، پس از آنکه نیروهای لباس شخصی اداره اطلاعات به سوی اتومبیل این دو دانشجو هجوم می‌برند و از آنها می‌خواهند که اتومبیل را متوقف و پیاده شوند. از آنجایی که این افراد لباس شخصی بر تن داشته‌اند، راننده ترسیده و اقدام به فرار کرده که در پی آن نیروهای لباس شخصی اداره اطلاعات اتومبیل این دو جوان را به رگبار بسته‌اند.

هه‌نگاو مطلع شده‌ است که نهادهای امنیتی طی دو روز گذشته خانواده و دوستان این دو دانشجو را تحت فشار قرار داده‌اند که نباید درباره این موضع اطلاع‌رسانی کنند. در همین ارتباط، امروز یک‌شنبه دو نفر از پرسنل بیمارستان “شهید چمران” بروجرد توسط اداره اطلاعات این شهر احضار و به شدت مورد تهدید قرار گرفته‌اند.

قابل ذکر است که نهادهای امنیتی و انتظامی بروجرد هیچ گونه اظهار نظری در اینباره نکرده‌اند، اما مسلم مرادی، فرماندار این شهر در اولین واکنش به این خبر به رسانه‌های حکومتی گفت : ” پیرو ترور‌های عوامل وابسته به استکبار جهانی در کرمان و سیستان و بلوچستان و نیز مقابله قاطع با سارقین، نیرو‌های نظامی و انتظامی طی روز‌های اخیر به منظور بررسی، رصد و برخورد با هرگونه تحرکات برهم زنندگان امنیت جامعه در آمادگی کامل بسر می‌برند.”

وی در ادامه می‌گوید: ” در این راستا نیرو‌های انتظامی شهرستان بروجرد به یک دستگاه خودرو پژو ۲۰۶ مشکوک می‌شوند که پس از دستور توقف به خودرو مورد نظر، راکبین آن که دو نفر بودند به اخطار‌های مکرر عوامل انتظامی توجهی نکرده و اقدام به فرار می‌کنند.”

مرادی در پایان بدونه اشاره به هویت این دو دانشجو می‌گوید که یکی از آنها پس از انتقال به بیمارستان جانش را از دست داده و یکی نیز تحت مراقبت‌های پزشکی قرار دارد. منابع هه‌نگاو ضمن رد این ادعای فرماندار بروجرد تاکیید دارند که نیروهای اداره اطلاعات این دو جوان را به رگبار بسته و آناهیتا امیرپور در دم جانش را از دست داده است.

به گفته فعالین مدنی بروجرد، فرماندار و نهادهای امنیتی بروجرد برای توجیه قتل حکومتی این زن دانشجو درصدد هستند که فضای امنیتی حاکم بر شهر را به انفجار‌های سالمرگ قاسم سلیمانی در کرمان و همچنین درگیری‌های اخیر در سیستان و بلوچستان نسبت دهند تا جامعه مدنی را در باره این قتل حکومتی وادار به سکوت کنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا