زحمتکشان

چند خبر از زحمتکشان؛ قانون بیمه کارگران ساختمانی ابلاغ شد، اما هنوز کارگری بیمه نشده است!

بیش از ۶ ماه از ابلاغ قانون بیمه کارگران ساختمانی می‌گذرد اما سازمان تأمین اجتماعی هنوز سهمیه‌ای برای بیمه کارگران ساختمانی تخصیص نداده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بیش از ۶ ماه از ابلاغ قانون بیمه کارگران ساختمانی می‌گذرد اما سازمان تأمین اجتماعی هنوز سهمیه‌ای برای کارگرانی که سالهاست در صفِ بیمه مانده‌اند، در نظر نگرفته است. اکبر شوکت (رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی) از بی‌توجهیِ سازمان تأمین اجتماعی نسبت به بیمه کارگران ساختمانی انتقاد کرد و گفت: تا الان هیچ سهمیه‌ای تخصیص نداده‌اند و همچنان بیمه قطع است.

شوکت ادامه داد: قانونی که چند ماه پیش مصوب شد، هنوز تأثیری بر وضعیتِ کارگران ساختمانی نگذاشته و از طرفی گزارشی هم از عملکرد مالی سازمان نداریم. به هر حال سهم ۱۵درصد از پروانه ساختمانی به ۲۶درصد افزایش یافته و در کل، منابع سازمان از قِبَلِ پروانه ساختمانی، نزدیک به ۶۰درصد افزایش پیدا کرده است.

این فعال کارگری گفت: کارگران ساختمانی بیشترین آمارِ حوادث کار را دارند، امنیتِ شغلی‌شان پایین است، درگیرِ بیکاری فصلی هستند و معیشت‌شان بد است و با همه‌ی این مشکلات، همچنان از سهمیه بیمه محروم هستند و آن‌ها که بیمه شده‌اند هم نگرانِ قطع سهمیه بیمه‌شان هستند.

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی گفت: وزارت کار با تعطیل کردنِ بزرگترین تشکل کارگری کشور راه‌ها را به روی پیگیری مطلباتِ این کارگران بسته است.

وی ادامه داد: کانون انجمن صنفی کارگران ساختمانی با بیش از ۵۰۰ انجمن در سراسر کشور، بزرگترین تشکل کارگری است و هنوز ثبت نشده. از طرفی دیگر، وقتی امیدی به حل مشکلات نیست، پیگیریِ مشکلاتِ کارگران هم کمتر می‌شود. این وضعیت فشار را بر کارگرانِ زیرِ حداقل‌بگیرِ ساختمانی بیشتر می‌کند.

شوکت بیان کرد: کار کارگران ساختمانی هم سخت و زیان‌آور است و هم با توجه به وضعیتِ ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی، مرگ‌آور است؛ چرا کارگری که در این شرایط کار می‌کند باید از ابتدایی‌ترین حق خود محروم شود؟ چرا باید نگرانِ قطع بیمه‌ی خود باشد؟ سالی یک یا دو بار بازرسان ساختمانی از کارگاه‌ها بازدید می‌کنند و ناعادلانه بیمه‌ی برخی از کارگران را قطع می‌کنند. دلهره‌ی کارِ ساختمانی یک طرف، دلهره‌ی قطع بیمه هم طرفِ دیگر که مجموع اینها کارگران ساختمانی را در تنگنای بیشتر قرار می‌دهد.

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی گفت: سازمان تأمین اجتماعی، طی ۳ سال اخیر نه تنها به تعهدات خود در قبال کارگران ساختمانی عمل نکرده، که بدترین عملکرد را داشته است. حق بیمه‌ای که این سازمان از محل پروانه ساختمانی می‌گیرد، برای سایر کارگران هزینه شده و کارگران ساختمانی بی‌نصیب مانده‌اند.

قانون بیمه کارگران ساختمانی ابلاغ شد، اما هنوز کارگری بیمه نشده است!

مرگ و مصدومیت شش کارگر بر اثر انفجار کوره در کارخانه «آرکا توان»

انفجار کوره رزین در کارخانه «ارکا توان» واقع در شهرک صنعتی سپهر نظر آباد منجر به مرگ یک کارگر و مصدومیت پنج نفر دیگر شد.

یک منبع کارگری به خبرنگار ایلنا گفت: بعد از ظهر روز گذشته (یکم بهمن ماه) انفجار کوره رزین در کارخانه «الکترو آرکا توان البرز» واقع در شهرک صنعتی سپهرنظر آباد استان البرز، منجر به مرگ یک کارگر و مصدومیت ۵ کارگر دیگر شد.

او با بیان اینکه جزئیات این حادثه در دست بررسی است، گفت: از مجموع پنج مصدوم این حادثه که یک زن و چهار مرد بودند، سه نفر با اورژانس زمینی به بیمارستان امام حسن مجتبی (علیه‌السلام) نظرآباد و دو نفر دیگر به دلیل وخامت حال با اورژانس هوایی به بیمارستان‌های شهید مدنی کرج انتقال یافتند.

گفتنی است؛ این دومین حادثه کار در استان البرز طی هفته اخیر است. در حادثه مشابه که ۱۹ دی ماه سال جاری در کارخانه «ژاله نور» واقع در شهرک صنعتی سیمن دشت رخ داد، ۵۳ کارگر مصدوم شدند.

مرگ و مصدومیت شش کارگر بر اثر انفجار کوره در کارخانه «آرکا توان»

کشاورزان و کامیون‌داران رومانی به کاروان اعتصابی اروپا پیوستند/ جاده‌ها با تراکتور و کامیون‌ها مسدود شدند

اعتراضات کشاورزان در رومانی، آلمان و فرانسه پیش از انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا در ژوئن (ماه نخست سال جدید میلادی) آغاز شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از خبرگزاری یورونیوز، کارگران بخش کشاورزی، زمین‌داران و کامیون‌داران رومانی نیز مانند همتایان خود در آلمان و فرانسه علیه سیاست کشاورزی اتحادیه اروپا و کشورهایشان و مالیات و عوارض موسوم به «مالیات سبز» از سوخت گازوئیل وسایل نقلیه درون مزارع و واردات محصولات کشاورزی از اوکراین، به اعتصاب پیوستند.

اعتراضات کشاورزان در رومانی، آلمان و فرانسه پیش از انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا در ژوئن (ماه نخست سال جدید میلادی) آغاز شده است.

خواسته‌های این کشاورزات به طور کلی متفاوت است، آن‌ها ادعا می‌کنند که بیشترین ضربه را از اصلاحات محیط زیستی و جنگ اوکراین خورده‌اند. آنان در شرایط تورمی اروپا باید مورد حمایت قرار می‌گرفتند اما در عین حال شاهد آن هستیم که یارانه‌های سوخت و کود کشاورزان نیز حذف شده است.

در رومانی، کشاورزان و کامیون داران به مدت یک هفته است که جاده‌های اصلی را با تراکتور و کامیون‌های خود مسدود کرده‌اند.

کشاورزان می‌گویند که سیاست‌های انتقال زیست محیطی مقامات، تولیدکنندگان ملی را غیررقابتی می‌کند. همچنین واردات محصولات کشاورزی اوکراین به کلِ اتحادیه اروپا به منظور حمایت از این کشور جنگ‌زده؛ عملا باعث شده تا محصولات آنان روی دست کشاورزان بماند.

در هفته‌های اخیر اعتصابات باعث افزایش قیمتِ محصولات غذایی و زراعی در فرانسه، آلمان و رومانی و اروپای مرکزی شده است.

کشاورزان و کامیون‌داران رومانی به کاروان اعتصابی اروپا پیوستند/ جاده‌ها با تراکتور و کامیون‌ها مسدود شدند

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا