بین‌المللی

گاردین: غرب در گرفتن جان فلسطینی‌ها همدست است

گاردین نوشت: کشورهای غربی در گرفتن جان فلسطینی‌ها همدست و نخبگان سیاسی و رسانه‌های آنها نیز در کابوسی که در غزه در حال رخ دادن است، شریک هستند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، این روزنامه انگلیسی در یادداشتی به قلم اووِن جونز مطلب خود با طرح این سوال آغاز کرد که “جان فلسطینی‌ها تا چه اندازه ارزش دارد؟”

به نوشته این روزنامه، جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا هفته گذشته در بیانیه‌ای به مناسبت صدمین روز جنگ غزه کوچکترین اشاره‌ای به فلسطینی‌ها نکرد. این‌که سیاستمداران و رسانه‌های غربی نیز به خود زحمت ندادند تا احساسات شان را در نادیده گرفتن جان فلسطینی‌ها پنهان کنند، به همان اندازه حائز اهمیت است.

در حقیقت این‌که غرب توجهی به جان فلسطینی‌ها ندارد پدیده جدیدی نیست و تبعات آن اکنون با بروز خشونت به راحتی حس می‌شود.

نویسنده در ادامه به بی‌توجهی غرب در ۷۶ سال گذشته نسبت به آوارگی سه چهارم از فلسطینی‌ها و جان باختن خشونت بار فلسطینی‌ها اشاره کرد و نوشت اگر این بی‌توجهی نبود، بذر این اتفاقات تلخ کنونی کاشته نمی‌شد.

به نوشته گاردین، حتی قبل از آغاز دور جدید جنگ غزه نیز ۲۳۴ فلسطینی بدست نیروهای اسرائیلی فقط در کرانه باختری جان باختند که بیش از ۳۶ نفر از آنها کودک بودند؛ این موضوع نشان می‌دهد که به نظر می‌رسد جان فلسطینی‌ها ارزشی ندارد.

اگر ارزشی به زندگی فلسطینی‌ها داده می‌شد، شاید دهه‌ها اشغال، محاصره، استعمار غیرقانونی، تبعیض نژادی، سرکوب خشونت‌آمیز و کشتار جمعی هرگز اتفاق نمی‌افتاد.

بدون شک ۱۰ هزار کودکی که در معرض مرگ خشونت بار هستند یا ۱۰ کودکی که هر روز یکی یا هر دو پای خود را اغلب بدون بیهوشی از دست می‌دهند، احساسات قوی را بر می‌انگیزد و مطمئنا ۵ هزار و ۵۰۰ زن باردار که هر ماه با سزارین و بدون بیهوشی فرزند خود را به دنیا می‌آورند یا مرگ نوزادان به دلیل سرمازدگی یا اسهال، حس تنفر و انزجار را تحریک می‌کند.

در بخشی از این گزارش آمده است که بی ارزش دانستن جان فلسطینی ها در رسانه های آمریکایی و غربی فقط یک فرضیه نیست بلکه آمار نیز آن را تایید می‌کند. بر اساس تحقیق جدیدی درباره پوشش خبری رسانه های اصلی در آمریکا، برای مرگ هر صهیونیست هشت بار این موضوع رسانه‌ای می‌شود که ۱۶ برابر بیشتر از هر مرگ فلسطینی است.

تحلیل پوشش خبری بی بی سی توسط متخصصان نشان می‌دهد که به همین ترتیب نابرابری ویرانگری در استفاده از اصلاحات انسانی در رابطه با فلسطینی ها وجود دارد و در رابطه با قربانیان صهیونیستی از اصطلاحات احساسی مانند قتل عام برای توصیف حملات حماس استفاده می‌شود.

نویسنده در بخشی از گزارش خود آنچه را که غرب حقوق بشر و حقوق بین‌المللی توصیف می‌کند، بیهوده توصیف کرد و غرب را به دلیل تسلیح اسرائیل هنگام استفاده از بمب‌ها، گلوله‌ها و نابودی تسهیلات پزشکی در این منطقه مقصر و مسئول کشتار جمعی در غزه دانست و نوشت دیگر کسی به ادعای غرب درباره چنین مسائلی توجهی نخواهد کرد.

امتناع غرب از توجه به فلسطینی ها بر اساس اصول و معیارهای انسانی کابوسی را که امروز شاهد آن هستیم، اجتناب ناپذیر کرد. اکنون می‌توانیم شاهد باشیم که چگونه ادعاهای اخلاقی غرب برای توجیه سلطه جهانی خود، برای همیشه نابود می‌شود.

این که چگونه نخبگان سیاسی و رسانه‌ای در کشورهای غربی اقتدار اخلاقی خود را به آتش کشیدند و آن را در کنار هزاران جسد فلسطینی مدفون شده در زیر آوارها رها کردند، کمتر مورد تامل قرار گرفته است. تبعات این امر فقط زمانی درک خواهد شد که شاید دیگر دیر باشد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا