اخبار

آمریکا حاکمیت کشورعراق را نقض می‌کند

آمریکا می گوید در پاسخ به تکرار و تشدید حملات پهپادی و موشکی به پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین‌المللی مبارزه با «داعش» در عراق و سوریه، جنگنده‌های این کشور بامداد چهارشنبه ۴ بهمن مقرهای گروه‌های مسلح عراقی مورد حمایت ایران را هدف گرفتند….
به گزارش خبرنگار «العربیه»: حملات هوایی آمریکا پایگاه‌های گروه‌های شبه‌نظامی مسلح در «جرف الصخر» در استان بابل عراق را هدف گرفته است.

یک مقام آمریکایی نیز انجام حملات هوایی آمریکا علیه گروه‌های مسلح عراقی مورد حمایت ایران را تایید کرد.

حملات هوایی علیه ۳ تاسیسات مورد استفاده گردان‌های حزب‌الله عراق و دیگر گروه‌های وابسته به ایران شده است. آمریکا گفته است این تاسیسات، مواضع گردان‌های حزب‌الله عراق، انبارهای تسلیحات و مراکز آموزش نحوه کاربرد موشک‌ها و پهپادها را شامل شد.

بر اساس همین بیانیه، این حملات هوایی در پاسخ به حملات اخیر گردان‌های حزب‌الله عراق به پایگاه‌های نظامی آمریکا از جمله پایگاه هوایی عین‌الاسد در غرب الانبار انجام شد.

همزمان خبرگزاری‌های دولتی در ایران گزارش می‌دهند که ساعاتی بعد از حملات آمریکا به شبه نظامیان شیعه در عراق، یک پایگاه آمریکا در میدان نفتی کونیکو در استان دیرالزور سوریه هدف قرار گرفته است.

پایگاه نیروهای آمریکایی در «عین‌الاسد» مجددا هدف دو حمله پهپادی قرار گرفت

در ادامه حملات به پایگاه‌های نیروهای آمریکایی در عراق از ابتدای آغاز جنگ در نوار غزه، پایگاه هوایی «عین‌الاسد» محل استقرار نیروهای آمریکایی در غرب استان الانبار عراق شامگاه سه‌شنبه سوم بهمن مجددا هدف دو حمله پهپادی قرار گرفت.

شایان ذکر است که این پایگاه طی روزهای گذشته نیز هدف حملات مکرر قرار گرفت که از جمله آخرین آن در روز شنبه بود.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» در رابطه با حمله روز شنبه به پایگاه عین الاسد، طی بیانیه‌ای اعلام کرد که این پایگاه میزبان نیروهای آمریکایی هدف چندین موشک بالستیک و چند نوع دیگر از موشک‌ها قرار گرفت که از سوی گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در عراق پرتاب شده بود.

از ابتدای آغاز جنگ میان اسرائیل و جنبش حماس در غزه، نیروهای ارتش آمریکا در عراق و سوریه هدف نزدیک به ۱۳۰ حمله ترکیبی با استفاده از موشک‌ها و پهپادهای انفجاری قرار گرفته‌اند.

آمریکا در چارچوب ماموریت ائتلاف بین‌المللی مبارزه با «داعش» و با هدف ارائه آموزش و مشاوره به نیروهای محلی، ۹۰۰ سرباز در سوریه و ۲۵۰۰ سرباز در خاک عراق مستقر کرده است.

ایران و گروه‌های وابسته به آن از جمله در عراق، سوریه، لبنان و یمن با رویکرد «یکپارچه‌سازی میادین» بیرون راندن آمریکا از منطقه را به عنوان هدف اعلام شده خود تحت عنوان «انتقام سخت» دنبال می‌کنند.

واکنش گروه‌های مسلح عراقی به حمله هوایی آمریکا به مواضع گردان‌های حزب‌الله

در پاسخ به حملات هوایی آمریکا که سه‌شنبه ۳ بهمن، دو پایگاه گردان‌های حزب‌الله عراق را در بابل و الانبار هدف قرار داد، این گروه‌ها تهدید کردند که طرح عملیاتی جدیدی را اجرا خواهند کرد.

ابوعلاء الولایی، دبیرکل گردان‌های سیدالشهدا، چهارشنبه ۴ بهمن در توییتی در پلتفرم «ایکس»، از آغاز مرحله دوم این حملات خبر داد و «مقاومت اسلامی در عراق» را به تشدید حملات خود در دریای مدیترانه ترغیب کرد.

الولایی همچنین مدعی شد که این مرحله، «محاصره ناوبری دریایی اسرائیل و از کار انداختن بنادر آن» را شامل خواهد شد.

مشاور امنیت ملی عراق: حملات آمریکا حاکمیت کشورمان را نقض می‌کند

در پی حملات آمریکا علیه گروه‌های مسلح وابسته به «حشد الشعبی» در عراق، انتقادات رسمی در این کشور شدت یافت. قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق، حملات آمریکا در بامداد چهارشنبه ۴ بهمن، علیه پایگاه‌های «حشد الشعبی» را نقض حاکمیت عراق دانست.

الاعرجی در بیانیه کوتاهی که در رسانه اجتماعی «ایکس» منتشر کرد، تاکید کرد، حملات آمریکا کمکی به آرام کردن اوضاع نمی‌کند.

الاعرجی از آمریکا خواست، به جای هدف قرار دادن پایگاه‌ها و نهادهای عراقی، برای توقف جنگ در غزه فشار بیاورد.

اظهار نظر الاعرجی پس از اعلام فرماندهی مرکزی آمریکا بامداد چهارشنبه ۴ بهمن بیان شد، که نیروهای آمریکایی به تنهایی، سه تاسیسات کتائب حزب الله» از جمله مرکز فرماندهی، محل ذخیره‌سازی موشک و آموزشگاه استفاده از موشک و پهپاد را هدف قرار داده است.

حملات آمریکا، دولت عراق به ریاست محمد شیاع السودانی را ودار به درخواست خروج نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا از عراق در ابتدای ماه جاری کرد.

پنتاگون اخیرا بیش از یک بار تاکید کرده که هیچ دستوری العملی برای خروج نیروهای خود از عراق را ندارد.

آمریکا از انهدام دو موشک حوثی‌ها در یمن خبر داد

ارتش آمریکا، در حمله جدیدی علیه شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، یک پایگاه موشکی آن‌ها در یمن را هدف قرار داد.

فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام»، چهارشنبه ۴ بهمن با انتشار بیانیه‌ای در رسانه اجتماعی «ایکس» اعلام کرد، دو موشک آماده پرتاب ضد کشتی حوثی‌ها برای هدف در جنوب دریای سرخ را منهدم کرده است.

سنتکام اعلام کرد، این حمله در ساعت ۲:۳۰ دقیقه بامداد به وقت محلی پس از اینکه آمریکا موقعیت موشک‌ها در منطقه تحت کنترل حوثی‌ها را مشخص کرده، صورت گرفته است.

در این بیانیه آمده است، آمریکا این دو موشک را تهدید قریب الوقوعی برای کشتی‌های تجاری و آمریکایی در منطقه دانست و در «دفاع از خود» آن‌ها را منهدم کرده است.

سنتکام با اشاره به حملات به انبار سلاح‌ها و موشک‌های حوثی تایید کرد، این اقدامات از آزادی کشتیرانی محافظت می‌کند و آب‌های بین المللی را برای کشتی‌های تجاری و کشتی‌های جنگی آمریکا امن‌تر می‌کند.

هدف‌گیری تازه امروز پس از حمله مشترک آمریکا و بریتانیا و ده کشور دیگر در دوشنبه شب گذشته است که ۸ موضع حوثی‌ها را بمباران کرد.

همچنین این حمله آمریکا پس از حمله به کتائب «حزب الله» عراق؛ گروه‌های مسلح وفادار به ایران و موسوم به «مقاومت اسلامی در عراق» صورت گرفت. در حالی که این گروه اخیرا متعهد شده در مرحله تازه‌ای از رویارویی، کشتی‌های اسرائیل در دریای سرخ را در محاصره سنگین خود قرار دهد.

بیش از یک ماه پس از آغاز جنگ غزه، در ۱۹ نوامبر ۲۰۲۳، شبه‌نظامیان حوثی ۳۳ حمله موشکی و پهپادی به ادعای آن‌ها علیه کشتی‌های اسرائیلی انجام دادند، که باعث اختلال در کشتیرانی جهانی شد و ترس تورم را نیز افزایش داد.

حملات حوثی‌ها همچنین نگرانی‌های پیامد جنگ اسرائیل و غزه را افزایش داد که باعث بی‌ثباتی در خاورمیانه شده و به گسترش جنگ منطقه‌ای می‌انجامد.

اگر چه واشینگتن حملات دو کشور را به غزه مرتبط نمی‌داند، اما این گروه‌ها بارها تاکید کرده‌اند که این حملات در پاسخ بمباران اسرائیل بر مردم نوار غزه و حمایت آمریکا از اسرائیل است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا