احزاب و شخصیت‌هاچرخان

قطعنامهٔ عمومی کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست خلق‌های اسپانیا

مترجم: ایرج زارع

زیر نظارت اتحادیهٔ اروپا و تعهد همهٔ حزب‌های سیستم به سیاست‌هایش، فقر و ناامنی در حال افزایش است.

بحران عمومی سرمایه‌داری به دلیل ماهیت ساختاری آن به عقب سیر نمی‌کند و به سرعت در حال شتاب بخشیدن به همهٔ پیامدهای منفی اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی است که برای زحمتکشان ایجاد می‌کند.

واقعیت به وضوح ثابت می‌کند که کاهش روزافزون ارزش نیروی کار به این معنا است که هر چه بیشتر کارگران، به ویژه زنان و جوانان کارگر هستند که از خشونت سیستم رنج می‌برند و درآمد آن‌ها برای حفظ حداقل استانداردهای  زندگی (مسکن، غذا، بهداشت، رفاه، انرژی، حمل‌ونقل، فراغت…) کافی نیست.

همچنین بحران بدهی‌های دولتی و خصوصی همراه با حباب املاک، سفته‌بازی و افزایش نرخ بهره موجب افزایش هزینه‌های زندگی می‌شوند که باعث می‌شود اکثر خانواده‌های کارگری نتوانند در پایان ماه همهٔ قبض‌های خود را پرداخت کنند. این وضعیتی است که در اسپانیا بیش از ۲۱درصد از خانواده‌ها را در معرض خطر فقر شدید قرار می‌دهد.

در کنار این‌ها، برچیده شدن تدریجی خدمات عمومی و مزایای اجتماعی- از جمله دسترسی به سیستم بازنشستگی عمومی- سیاست‌های تحمیل‌شده از سوی اتحادیهٔ اروپا و خواست‌های سازمان‌های مالی بین‌المللی است که پس از تمدید استثنایی در نتیجهٔ همه‌گیری تحت عنوان «مادهٔ حفاظتی»، بار دیگر خواستار سیاست‌های تعدیل مالی و بودجه‌ای هستند که به طور عمده بر فقیرترین بخش‌های طبقهٔ کارگر تأثیر می‌گذارند.

و در چارچوب این چشم‌انداز فقر رو به رشد است که آخرین بودجه‌های عمومی دولت ائتلافی حزب کارگران سوسیالیست اسپانیا و متحدانش، بالاترین درصد هزینه‌های نظامی پس از رژیم فرانکو را که حتی بیش از تقاضای ۲درصد از سوی ناتو است، شامل می‌شود. یک مهمل واقعی که به هزینهٔ زحمتکشان، انقیاد پادشاهی اسپانیا را در برابر تحمیل‌های امپریالیستی تعمیق می‌کند.

اجازه دهید به این موضوع، انتقال بخشی از قلمرو اندلس به ایالات متحد برای تأسیس پایگاه‌های نظامی‌اش در روتا (Rota) و مورون (Morón) را اضافه کنیم که به تازگی صورت گرفته است، تا تعریف از دست دادن مطلق حاکمیت دولت اسپانیا به نفع ایالات متحد، ناتو و اتحادیهٔ اروپا کامل شود.

اسپانیا امروز کشوری است که افزون بر تخصیص قلمرو خود به پایگاه‌های نظامی خارجی، به تخریب سرزمین خود به سود نیازهای توسعهٔ اقتصادی سرمایه‌داری ادامه می‌دهد. صنعت کشاورزی و دامپروری فشرده، به علاوهٔ گردشگری کاملاً کنترل‌نشده و مصرف مداوم منابع محدود، همراه با توسعهٔ شتابان انرژی‌های تجدیدپذیر، منحصراً به سود انحصارهای انرژی، الگوی کشوری است که به طور فزاینده‌ای وابسته و تابع دستورهای سرمایهٔ بزرگ است.

بدون شک رویکرد مطلقاً متعهد و تسلیم حکومت‌های مختلف سوسیال دموکرات، بیانگر دلبستگی آن‌ها به این الگوی اقتصادی و اجتماعی است که ما را به بدبختی و از دست دادن تمام حاکمیت محکوم می‌سازد.

مردم باید دشمنان خود را شناسایی کنند

بر اساس این تحلیل که دور ماندن از تعهد بدون مشارکت در آنچه اتفاق می‌افتد، غیرممکن است، اولین تعهدی که با سازمان‌های نمایندهٔ طبقهٔ کارگر و همچنین ساختارهای مختلف جنبش مردمی مطابقت دارد، تعهد سه‌گانهٔ زیر است:

۱- هر چیزی را که روی می‌دهد بر اساس تحلیل طبقاتی کاملاً مستقل که منحصراً به دفاع از منافع و نیازهای طبقهٔ کارگر پاسخ می‌دهد، به درستی توصیف کنید.

۲- به وضوح مشخص کنید که دشمنان شما چه کسانی هستند.

۳- یک سیاست اتحاد به وجود آورید که پیشرفت موقعیت طبقاتی شما را تسهیل نماید.

از سوی حزب کمونیست خلق‌های اسپانیا، ما این تحلیل را به صراحت، همان‌طور که در خطوط پیشین تعریف کردیم، قرار می‌دهیم و دشمنان اصلی منافع عمومی را در سه بند مشخص می‌کنیم:

۱- امپریالیسم به رهبری ایالات متحد آمریکا، که به دلایلی که در بالا ذکر شد، حول ناتو متمرکز شده است.

۲- اتحادیهٔ اروپا و همهٔ سازمان‌ها و نهادهایی که به آن وابسته هستند، زیرا همان‌طور که به خوبی نشان داده شد، تنها دلیل وجود اتحادیهٔ اروپا دفاع از سرمایهٔ بزرگ است.

۳- حزب‌های سیاسی بورژوازی که در همهٔ گونه‌های سوسیال دموکراتیک، محافظه‌کار یا فاشیستی آن به عنوان نمایندگان سرمایه در میان طبقهٔ کارگر عمل می‌کنند و به دنبال از بین بردن قدرت عمل طبقهٔ کارگر به عنوان یک طبقهٔ مستقل در دفاع انحصاری از منافع خود علیه منافع بورژوازی و دولت هستند. این فرض که سرمایه‌داری تنها شکل‌گیری تاریخی-اجتماعی ممکن است، برای همهٔ حزب‌های سیاسی بورژوازی وجه مشترکی است که آن‌ها را فراتر از رویکردهای متفاوتی که در حوزه‌های دیگر دنبال می‌کنند، متحد می‌کند.

در نتیجه، وظیفه‌ای که حزب کمونیست خلق‌های اسپانیا در برابر خود دارد، دارای هدف دوگانه است:

۱- از بین بردن سرگردانی سیاسی توده‌ها و ترویج رزمندگی کمونیستی در هر درگیری که این جامعه ایجاد می‌کند. ما متقاعد شده‌ایم که درها به روی اپورتونیسم و فاشیسم بسته می‌شود، هنگامی که  ما دست به اقدامی ملموس بزنیم، به خیابان بیاییم و بدانیم چگونه تحلیل‌ها و پیشنهادهای خود را در میان توده‌ها قرار دهیم. بیگانگی ارتجاعی ابرازشده از سوی اسپانیایی‌گرایی شوونیستی و بیگانه‌هراسی رو به رشد، بستر مناسبی برای پیشروی فاشیسم مطابق با نیازهای سرمایه در هر شرایطی است و در هر زمان و مکان باید آن را محکوم کرد.

۲- تقویت مرجع‌شناسی توده‌ها و سازماندهی ساختارهای جنبش کارگری و مردمی از ضرورت‌های درجهٔ اول است. اساس این سازماندهی مجدد که باید در مرکز تهاجم متقابل کارگران و مردم علیه برنامه‌های انحصارها قرار گیرد، باید بر اساس توافق‌های سیاسی محکم با ماهیت ضد سرمایه‌داری و ضد امپریالیستی باشد.

با توجه به این وضعیت ناشی از سرمایه‌داری که در آن ثروت و قدرت همچنان در دستان کمتر و کمتری متمرکز می‌شود و به سمت نابودی بیولوژیکی سیاره می‌رود، ضروری است که به یک مدل اجتماعی و اقتصادی کاملاً متفاوت بر اساس قدرت طبقهٔ کارگر و سوسیالیسم حرکت کنیم.

کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست خلق‌های اسپانیا

۲۴ ژانویهٔ ۲۰۲۴

منبع: وب‌سایت حزب کمونیست خلق‌های اسپانیا

مترجم: ایرج زارع

 

مطلب اختصاصی برای صدای مردم 

استفاده از مطلب با ذکرمنبع بلامانع است

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا