جوانان

سازمان ملل: تداوم محرومیت دختران از آموزش، افغانستان را در انزوا نگه می‌دارد

رزا اوتنبایوا، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان به مناسب روز جهانی آموزش، می‌گوید پافشاری طالبان بر تداوم روند محروم نگه‌داشتن زنان و دختران از آموزش، افغانستان را در انزوای جامعه جهانی و جهان اسلام قرار می‌دهد. سازمان عفوبین‌الملل نیز خواهان بازگشایی فوری مدارس دخترانه در افغانستان شده است….

جهان درحالی از روز جهانی آموزش و اهمیت آموزش بزرگداشت می‌کند که بیش از دو سال است، دختران و زنان در افغانستان زیر حاکمیت طالبان، از حق آموزش محروم شده‌اند.

رزا اوتنبایوا، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان در پیامی به مناسبت روز جهانی آموزش، «محرومیت مداوم» آموزش دختران و زنان را پایدار نمی‌داند و تاکید می‌کند که در افغانستان، آموزش برای زنان، دختران و مردان این کشور، بیش از «یک حق اساسی» اهمیت دارد.

نامه هزار دختر دانش‌آموز افغانستانی به رهبران جهان: ٢ سال دوری از مدرسه، ۱۰ سال انرژی و توان از ما گرفته است

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در مورد تداوم نقض حق آموزش زنان و دختران از سوی طالبان در افغانستان، می‌گوید:

پافشاری بر مسیر فعلی، تنها صدمه بیشتر به همه افغان‌ها وارد می‌کند و افغانستان را از جهان اسلام و جامعه جهانی در انزوا نگه‌ می‌دارد.

طالبان از زمان برگشت به قدرت در سال ٢٠٢١ میلادی، تاکنون بیش از ۵٠ قانون سخت‌گیرانه و «زن‌ستیزانه»، ازجمله محدود کردن حق آموزش دختران تا کلاس ششم، را وضع کرده‌اند.

در بیش از دو سال گذشته، باوجود تاکید و پافشاری جامعه جهانی، طالبان حاضر به لغو محدودیت حق آموزش دختران، نشده‌اند.

طالبان برای محروم ساختن دختران از رفتن به مدرسه، آن‌ها را مورد بازرسی بدنی قرار می‌دهند

در میان این محدودیت‌ها، بحران انسانی جاری در افغانستان زیر حاکمیت طالبان، از چالش‌های دیگری است که دختران دانش‌آموز دوره ابتدایی با آن روبه‌رو هستند.

برنامه جهانی غذای سازمان ملل در پیامی که به مناسبت روز جهانی آموزش، در برگه ایکس خود نشر کرده است، گفته است که «در افغانستان، بیشتر کودکان دختر، گرسنه به مدرسه می‌روند.»

رادیو فرانسه

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا