اخبار

«درک ‘وضعیت جهنمی’ غزه آسان نیست»؛ دیوان لاهه امروزحکم موقت خود را در مورد نسل کشی اسرائیل صادر می کند

رئیس سازمان جهانی بهداشت روز پنجشنبه ضمن «جهنمی» توصیف کردن شرایط در غزه خواستار آتش بس و دستیابی به یک «راه حل واقعی» برای مناقشه اسرائیل و فلسطین شد….
به گزارش یورو نیوز، تدروس آدهانوم، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت تحت تاثیر احساسات ناشی از شرایط اسفناک حاکم بر غزه و جان باختن بیش از ۲۵ هزار فلسطینی در این باریک تحت محاصره، خواستار توقف حملات اسرائیل به غیرنظامیان و آتش‌بس شد.

آقای آدهانوم بخشی از دوران کودکی خود را در جنگ سپری کرده و فرزندانش نیز مخفی شدن در پناهگاه‌ها حین بمباران‌ها و درگیری‌های مرزی میان اتیوپی و اریتره را طی سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ میلادی تجربه کرده‌اند.

او در نشستی با حضور مدیران ارشد و هیئت اجرایی سازمان جهانی بهداشت که به موضوع «وضعیت اضطراری بهداشتی در غزه» اختصاص داشت تاکید کرد: «بواسطه تجربه‌‌ای که داشتم اعتقاد دارم که جنگ به جز دامن زدن به خشونت، نفرت، رنج و عذاب و ویرانی بیشتر، هیچ دستاوردی به همراه ندارد؛ پس لازم است که در پی صلح و آتش‌بس باشیم و مشکل موجود را از طریق سیاسی حل کنیم.»

وی پیش از اتمام سخنانش خظاب به حاضران در نشست گفت: «فکر می‌کنم همه شما راه‌حل دو کشور و غیره را بارها تکرار کرده‌اید؛ امیدوارم این جنگ پایان یابد و به یک راه‌حل واقعی برای حل مناقشه جاری تبدیل شود.»

این در حالیست که اسرائیل همچنان تاکید دارد که جنگ جاری در غزه تنها با نابودی حماس و بازگشت کلیه گروگان‌ها پایان خواهد یافت؛ جنگی که پس از حمله غافلگیر کننده هفت اکتبر گذشته حماس به اسرائیل آغاز شد و تاکنون به جان باختن ده‌ها هزار غیرنظامی از جمله شمار زیادی زن و کودک منجر شده است.

سفیر اسرائیل در واکنش به اظهارات تدروس آدهانوم، آنرا نشان دهنده «شکست کامل سیاست‌های حاکم بر سازمان بهداشت جهانی» قلمداد کرد.

میراو ایلون، سفیر و نماینده اسرائیل نزد سازمان‌های بین‌المللی در ژنو در این خصوص تصریح کرد که اظهارات تدروس آدهانوم مدیر کل سازمان بهداشت جهانی «تجسم رویکرد اشتباه» این سازمان از هفت اکتبر به این سو است.

وی در توجیه این سخنان گفت که آقای آدهانوم در اظهارات خود «هیچ اشاره‌ای به افراد به گروگان گرفته شده توسط حماس، کشتار غیرنظامیان اسرائیلی، نظامی کردن بیمارستان‌ها و استفاده حماس از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی» نکرده است.

او همچنین سازمان بهداشت جهانی را به «تبانی» با حماس متهم کرد و گفت که این نهاد چشم بر فعالیت‌های نظامی حماس در بیمارستان های غزه بسته است.

تدروس آدهانوم مدیر کل سازمان بهداشت جهانی در اظهارات تازه خود همچنین نسبت به جان باختن شمار بیشتری از غیرنظامیان در غزه از گرسنگی و بیماری در صورت تداوم شرایط جاری هشدار داده است.

وی در ادامه تصریح کرد که با در نظر گرفتن آنچه در غزه جریان دارد درک «وضعیت جهنمی» حاکم بر این منطقه آسان نیست.

دیوان بین‌المللی دادگستری رای خود را صادر می‌کند

این هشدار در حالی از سوی مهم‌ترین نهاد متولی بهداشت در جهان مطرح می‌شود که دیوان بین‌المللی دادگستری قرار است روز جمعه در پی شکایت آفریقای جنوبی نسبت به «نسل کشی» در غزه رای خود را در خصوص این پرونده اعلام کند.

این رای تنها به بخشی از شکایت آفریقای اختصاص دارد که در آن بر مداخله فوری دیوان بین‌المللی داگستری به منظور توقف حملات اسرائیل، برقراری آتش‌بس و ارسال کمک‌های بشردوستانه حیاتی برای ساکنان غزه تاکید شده بود.

اسرائیل ضمن درخواست از دیوان لاهه برای رد کامل اتهام‌های مطرح از سوی آفریقای جنوبی اعلام کرده است که به هرگونه رای این دادگاه برای برقراری آتش‌بس تن نخواهد داد.

این در حالیست که به اعتقاد تحلیلگران، به رغم آنکه رای دیوان لاهه هیچ الزام اجرایی را برای اسرائیل به همراه نخواهد داشت اما این رای از بعد سیاسی بسیار با اهمیت است و می‌تواند مقامات اسرائیلی را برای تن دادن به آتش‌بس تحت فشار بیشتری قرار دهد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا