اخبار

چرا دیوان بین‌المللی دادگستری دستور آتش‌بس در غزه را مطرح نکرد؟

دادگاه بین المللی لاهه به اسرائیل دستور داد مانع اقدامات نسل کشی شود، اما دستور آتش بس نداد…

دادگاه از اسرائیل خواست: تمام تمهیدات را برای جلوگیری از هر اقدامی که می‎‌تواند نسل‌کشی تلقی شود به کار گیرد، اطمینان حاصل کند که ارتش این کشور هیچ اقدام نسل کشی را مرتکب نمی‌شود، هرگونه اظهارنظر عمومی که می‌تواند تحریک به ارتکاب نسل‌کشی در غزه تلقی شود را متوقف کند و به مجازات برساند، اقداماتی را برای تضمین دسترسی بشردوستانه اتخاذ کند، از تخریب مدارکی که می تواند در پرونده نسل کشی استفاده شود جلوگیری کند، ظرف یک ماه پس از صدور این دستور گزارشی را به دادگاه ارائه کند
دیوان بین‌المللی دادگستری امروز (جمعه) رای خود را درخصوص «اقدامات اضطراری و موقت» برای تعلیق فعالیت‌های نظامی اسرائیل در غزه اعلام کرد. این دادگاه در حکم امروز صلاحیت خود را برای رسیدگی به این پرونده تایید کرد و از اسرائیل خواست برای جلوگیری از نسل‌کشی اقدام کند.
یورونیوز در گزارشی گفت: دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه از اسرائیل نخواست تا به عملیات نظامی خود در نوار غزه پایان دهد اما این کشور را موظف به اتخاذ تدابیر بیشتر برای حفاظت از جان فلسطینی‌ها کرد.
اکثریت هیات قضات دیوان بین‌المللی دادگستری به اقدامات فوری‌ای رای دادند که اغلب خواسته‌های آفریقای جنوبی را به استثنای دستور توقف عملیات نظامی اسرائیل در غزه پوشش می‌داد. آفریقای جنوبی از دادگاه درخواست آتش‌بس فوری کرده بود.
با این حال دادگاه به اسرائیل دستور داد که از هرگونه اقدامی که ممکن است تحت کنوانسیون نسل کشی قرار گیرد خودداری کند و همچنین مطمئن شود سربازانش هیچ اقدام به نسل کشی را در غزه مرتکب نمی‌شوند. همچنین اسرائیل باید اقدامات فوری برای بهبود وضعیت انسانی در غزه را انجام دهد.
دادگاه عالی سازمان ملل متحد روز جمعه تصمیم گرفت که به‌عنوان بخشی از تصمیم اولیه در این زمینه، پرونده نسل‌کشی علیه اسرائیل را به‌دلیل حمله نظامی به غزه مطرح نکند.
جوآن دونوگو، رئیس دیوان بین‌المللی دادگستری جلسه را برای قرائت تصمیم مورد انتظار هیاتی متشکل از ۱۷ قاضی در پرونده‌ای که به هسته‌ اصلی یکی پایان‌ناپذیرترین درگیری‌های جهان می‌پردازد آغاز کرد.
در حکمی که قرائت آن حدود یک ساعت به طول کشید دونوگو گفت که دادگاه این پرونده را رد نمی‌کند.
او اضافه کرد: «دادگاه با حساسیت از میزان فاجعه انسانی که در منطقه در حال وقوع است آگاهی دارد و عمیقا نگران تداوم تلفات جانی و رنج انسانی است.»
با این حال تصمیم روز جمعه تنها یک تصمیم موقت است. ممکن است ماهها و بلکه سال‌ها طول بکشد تا پرونده و شکایت آفریقای جنوبی به طور کامل بررسی شود. اسرائیل اتهام نسل کشی را رد می‌کند و از دادگاه خواسته بود که این اتهامات را کنار بگذارد.
به گزارش رویترز آفریقای جنوبی در اوایل ماه جاری این پرونده را به دیوان دادگستری بین‌المللی (ICJ) ارجاع داد و از این دادگاه خواست اقدامات اضطراری برای توقف درگیری‌هایی که منجر به کشته شدن بیش از ۲۶۰۰۰ فلسطینی شده است را صادر کند.
اقدامات موقتی که دادگاه بین‌المللی لاهه به آن رای داد:
– اسرائیل باید تمام تمهیدات را برای جلوگیری از هر اقدامی که می‎‌تواند نسل‌کشی تلقی شود به کار گیرد، از جمله کشتن اعضای یک گروه، ایجاد صدمه بدنی، شرایط طراحی شده با هدف نابودی یک گروه، جلوگیری از تولد

– اسرائیل باید اطمینان حاصل کند که ارتش این کشور هیچ اقدام نسل کشی را مرتکب نمی‌شود

– اسرائیل باید هرگونه اظهارنظر عمومی که می‌تواند تحریک به ارتکاب نسل‌کشی در غزه تلقی شود را متوقف کند و به مجازات برساند

– اسرائیل باید اقداماتی را برای تضمین دسترسی بشردوستانه اتخاذ کند

– اسراییل باید از تخریب مدارکی که می تواند در پرونده نسل کشی استفاده شود جلوگیری کند

– اسرائیل باید ظرف یک ماه پس از صدور این دستور گزارشی را به دادگاه ارائه کند

دادگاه همچنین نسبت به سرنوشت گروگان‌هایی که در دست حماس هستند ابراز نگرانی کرد و خواستار آزادی فوری آنها شد.
دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه صلاحیت این دادگاه برای رسیدگی به پرونده «نسل کشی»علیه اسرائیل را تایید کرد
اتهام نسل‌کشی دشوارترین اتهام در زمینه استدلال و اثبات حقوقی است زیرا داشتن «قصد نسل‌کشی» صرفا به معنی کشتن مردم نیست.
باید اثبات شود که دولتی که مورد اتهام قرار گرفته قصد دارد یک گروه ملی، قومی، نژادی یا مذهبی را به طور کامل یا نسبی از میان ببرد.
قاضی جون داناهیو،‌ رئیس دیوان بین‌المللی دادگستری اعلام کرد که آفریقا جنوبی وجهه قانونی برای طرح دعوی را دارد.
قاضی دیوان بین‌المللی دادگستری اعلام کرد که هر کشوری که کنوانسیون مقابله با نسل‌کشی را امضا کرده است می‌تواند علیه کشور دیگری مساله نسل‌کشی را مطرح و شکایت کند.
او گفت که آفریقای جنوبی حق دارد که اختلاف با اسرائیل را در مورد نقض تعهدات طبق کنوانسیون مطرح کند.بر اساس کنوانسیون نسل‌کشی سازمان ملل متحد، مصوب سال ۱۹۴۸، تلاش عمدی برای نابود کردن تمام یا بخشی از یک گروه بر اساس ملیت، قومیت،‌ نژاد یا مذهب آن نسل‌کشی محسوب می‌شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا