زحمتکشان

چند خبر از زحمتکشان؛ اعتراض رانندگان قطارهای آلمان به ناکافی بودن مزد و ساعت کار زیاد

گزارش‌ها حاکی از آن است که میلیون‌ها مسافر آلمانی به دلیل تشدید اختلافات اتحادیه کارگری با شرکت دویچه‌بان آلمان گرفتار شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از خبرگزاری دویچه وله آلمان، اعتصاب رانندگان قطارهای آلمان از شنبه شب در اعتراض به‌ عدم افزایش متناسب دستمزد آغاز شده است.

این اعتصاب تا روز یکشنبه این هفته ادامه داشته است. رانندگان قطار در سراسر آلمان گفتند زودتر به اعتصاب خود پایان می‌دهند و به موقع برای شروع هفته کاری از روز دوشنبه به سر کار باز می‌گردند.

اتحادیه رانندگان قطار آلمان «GDL» باوجود کنسل شدن اغلب بلیط‌ها و حرکت قطارهای باری و مسافربری، موافقت کرده است که اعتصاب خود را زودتر پایان دهد و روز دوشنبه زود به سر کار بازگردد اما این امکان وجود دارد که در صورت‌ عدم رسیدگی به تعهدات شرکت‌های پیمانکار، این اعتراضات در ماه مارس (اسفند) ادامه یابد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که میلیون‌ها مسافر آلمانی به دلیل تشدید اختلافات اتحادیه کارگری با شرکت دویچه‌بان آلمان گرفتار شده اند.

روز چهارشنبه، اپراتورهای قطار برای مسافران در آلمان دست به اعتصاب زدند و اعلام کردند که تا دوشنبه شب به کار خود باز نخواهند گشت.

رانندگان آلمانی به نشانه اعتراض قطارها را با چراغ‌های قرمز در ایستگاه‌های قطار نگهداشته بودند.

اما اتحادیه و اپراتور راه‌آهن مذاکراتی را در شب تا شنبه انجام دادند و رانندگان قطار اکنون قصد دارند روز دوشنبه ساعت ۲ بامداد به سر کار بازگردند. رانندگان قطارهای باری قرار است روز یکشنبه ساعت ۶ بعد از ظهر به اعتصاب خود پایان دهند.

مارتین سیلر، مدیر منابع انسانی شرکت قطارهای بین شهری آلمان یا همان دویچه‌بان در بیانیه‌ای رسانه‌ای اعلام کرد: «مذاکرات در نهایت به مسیر بهتری بازگشته و مشتریان امنیت برنامه‌ریزی مسافرت‌های خود را خواهند داشت و کارکنان ما چشم‌انداز افزایش حقوق را یافته‌اند.»

اتحادیه کارگری کارکنان قطارهای بین شهری آلمان اعلام کرده است که تا سوم مارس (دهه اول اسفند) دیگر هیچ اعتصابی وجود ندارد. مذاکرات قرار است طی پنج هفته آینده به صورت خصوصی برگزار شود.

موضوع اصلی اختلاف در دعوای کارگری حول ساعت کاری لازم برای رانندگان در یک برنامه شیفتی است. در حال حاضر رانندگان ۳۸ ساعت در هفته کار می‌کنند. اما اتحادیه کارگری GDL از شرکت دویچه‌بان (DB) خواسته تا یا ساعات کار را به ۳۵ ساعت در هفته کاهش دهد یا مزد ماهانه را تا حد قابل توجهی باتوجه به سه ساعت کار اضافی افزایش دهد.

کلاوس وسلسکی، دبیرکل اتحادیه کارگری GDL، گفت: علاوه بر ساعات کار، اتحادیه از افزایش حقوق ماهیانه ۵۵۵ یورو (تقریباً ۶۰۰ دلار) قبل از کسر مالیات برای همه اعضای خود حمایت می‌کند. این افزایش ۱۸ درصدی مزد از حقوق اولیه ماست.

شرکت در پاسخ به اتحادیه اعلام کرده است که تنها ۱۳ درصد افزایش مزد در توان مالی این مجموعه قرار دارد.

اعتراض رانندگان قطارهای آلمان به ناکافی بودن مزد و ساعت کار زیاد

انتظار ۱۵ ماهه کارگران بیکار شده روغن جهان برای دریافت مطالبات

با گذشت بیش از ۱۵ ماه از تعطیلی کارخانه روغن نباتی جهان، هنوز بخش زیادی از مطالبات کارگران بیکار شده این کارخانه پرداخت نشده است.

یکی از کارگران بیکار شده کارخانه روغن نباتی جهان واقع در زنجان گفت: میانگین سنوات پایان خدمت حدود ۷۳ کارگر بیکار شده کارخانه روغن نباتی جهان براساس سوابق کاری از ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان است که کارگران هنوز بخش زیادی از آن را وصول نکرده‌اند.

وی درباره روند پیگیری حقوقی دریافت مطالبات خود و همکارانش گفت: بعد از بدقولی کارفرما همه کارگران بیکار شده به صورت مجزا بعد از دریافت ترک کار خود به اداره کار زنجان شکایت کردند و اداره کار حکم به پرداخت مطالبات آن‌ها را داده است اما کارفرما تمکین نکرد و بعد آن پرونده به مراجع قضایی واگذار شده است.

این کارگر افزود: پس از پیگیری‌های حقوقی سرانجام توانستیم حکم مصادره اموال کارخانه را برای دریافت طلبمان بگیریم و کارگران با فروش بخشی از ضایعات، مواد خام اولیه و روغن‌های انبار شده، توانستند نیمی از مطالبات خود را با حکم قضایی وصول کنند.

به گفته وی، علارغم دریافت نکردن سنوات و حقوق، این کارگران مطالبات معوقه مزدی قدیمی خود را نیز طلبکار هستند که مربوط به دستمزد سالهای ۹۲ تا ۹۷ می‌شود که باید این مطالبه با «تاخیر و تادیه» آن پرداخت شود.

این کارگر گفت: بخش دیگری از مطالباتمان مربوط به پرداخت نشدن ۳۷ ماه حق بیمه به تامین اجتماعی است که مشکلات زیادی را برای ما کارگران و سوابق کاریمان ایجاد کرده.

او درباره وضعیت شغلی خود و همکارانش بعد از تعطیلی کارخانه روغن جهان گفت: کارگران علارغم وعده‌ای که استاندار زنجان برای اشتغال کارگران روغن نباتی جهان داده بود، هنوز بیکارند.

این کارگر گفت: هرچند همه کارگران بیکار شده هم اکنون برای گذران زندگی خانوادگی خود از مقرری بیمه بیکاری استفاده می‌کنند اما در مرحله نخست به دنبال بازگشایی محل کار سابق خود هستیم.

انتظار ۱۵ ماهه کارگران بیکار شده روغن جهان برای دریافت مطالبات

تجمع بازنشستگان شرکت نیرپارس مقابل مپنا

جمعی از بازنشستگان شرکتِ نیرپارس مقابل دفتر مرکزی شرکت مپنا تجمع کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، جمعی از بازنشستگان شرکتِ نیرپارس صبح امروز، یکشنبه ۸ بهمن ماه، مقابل دفتر مرکزی شرکت مپنا تجمع کردند.

این بازنشستگان در مورد علت اعتراضِ خود می‌گویند: در سال ۸۶ شرکت نیرپارس که شرکتی دولتی و تحت پوششِ سازمان گسترش بود، در راستای سیاستهای خصوصی‌سازی به شرکت مپنا فروخته شد، که طبق قانون باید ۵ درصد از سهام شرکت به کارگران شرکت تعلق می‌گرفت. در آن زمان حدود ۳۰۰ نفر از کارگران، این سهام را خریدند و مبلغ را نقد پرداخت کردند.

این بازنشستگان می‌گویند: در طول این ۱۶ سال شرکتِ مپنا به غیر از پرداختِ دو مرتبه سود به کارگرانِ سهام‌دار، اقدام دیگری نکرده است. مپنا دائم اعلام می‌کند که شرکت، زیان‌ده است و اجازه‌ی عرضه‌ی سهام به بورس و افزایشِ ارزش سهام را نمی‌دهد.

این بازنشستگان اما زیان ده بودنِ شرکت را قبول ندارند و می‌گویند: در این ۱۶ سال هر شرکت و سازمانی افزایش سرمایه و تجدید ارزیابی سهام داده، اما شرکتِ مپنا این کار را انجام نداده است.

درخواستِ این بازنشستگان، تعیین قیمت سهام است؛ آن‌ها می‌گویند: مپنا یا سهام را از ما بخرد و یا ما را نیز در رفاهیاتی که به کارکنان خود می‌دهد، سهیم کند.

تجمع بازنشستگان شرکت نیرپارس مقابل مپنا

پرستاران گنبد کاووس: برای ساعتی ۱۶ هزار تومان اضافه‌کاری می‌کنیم

پرستاران گنبد کاووس به نرخ پایین اضافه کار اعتراض کردند.

یک پرستار شاغل در یکی از بیمارستان‌های گنبد کاووس در تماس با خبرنگار ایلنا، از کمبود پرستار در بیمارستان‌های این شهر خبر داد و گفت: با وجود کمبود کادر درمان، اقدام به استخدام پرستار جدید نمی‌کنند بلکه همه کمبودها را با کار کشیدن از نیروهای فعلی جبران می‌کنند.

این پرستار اضافه کرد: برای مثال، از یک بیمارستان دولتی، پرستاران را برای شیفت اضافه به یک بیمارستان دیگر می‌فرستند و نکته اینجاست که این اضافه کار اجباری برای ساعتی ۱۶ هزار تومان است!

به گفته این پرستار، کادر درمان علیرغم میل باطنی خود مجبور است به اضافه کار اجباری با دستمزد بسیار پایین تن بدهد.

پرستار گنبد کاووس در پایان گفت: در حالیکه راهکار، جذب نیروی تمام وقت است، از وقت استراحت پرستاران برای خدمات مهم و حساس مراقبت از بیماران مایه می‌گذارند؛ آیا در این شرایط، امکان خطا و اشتباه در کار نیست؟

پرستاران گنبد کاووس: برای ساعتی ۱۶ هزار تومان اضافه‌کاری می‌کنیم

آیا مشکلاتِ معلمان مهرآفرین حل می‌شود؟

فعال صنفی معلمان گفت: قرار بود مشکل همه‌ی مهرآفرینان حل شود و در این خصوص مجلس نیز مصوبه داده بود، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. بارها گفته‌اند که مشکل معلمان مهرآفرین به زودی حل می‌شود، آیا اینبار واقعا قرار است مشکلِ این معلمان حل شود؟

به گزارش خبرنگار ایلنا، وضعیت معلمانِ مهرآفرین به کجا رسید؟ مهدی محمدیان (فعال صنفی معلمان) در پاسخ به این سوال گفت: چندی پیش معاون برنامه‌ریزی و توسعه برنامه انسانی وزارت آموزش و پرورش از حل مشکل ۳۵هزار معلم مهرآفرین خبر داد و گفت به زودی کد استخدام این معلمان صادر خواهد شد. این البته خبر خوبی است اما چند سوال ایجاد می‌شود؛ اول اینکه تعداد معلمان مهرآفرین نزدیک به ۷۰هزار نفر است و ایشان از حل مشکل ۳۵هزار معلم خبر داده‌اند، یعنی مشکل ۳۵هزار معلم دیگر حل نخواهد شد؟ و بعد ایشان گفته‌اند دیگر معاون مهرآفرین نخواهیم داشت! این در صورتی است که بارها در آماری که از سوی مسئولان ارائه شده معلمان مهرآفرین حدود ۷۰هزار نفر بوده‌اند. ارائه‌ی این آمار معلمان مهرآفرین را نگران کرده است.

محمدیان ادامه داد: سوال دیگرِ ما این است که آیا اصلِ این خبر درست است؟ و در چه مرحله‌ای قرار دارید؟ آیا کد استخدمی ۳۵هزار معلمی که می‌گویید را از سازمان امور استخدامی گرفته‌اید؟

این فعال صنفی گفت: قرار بود مشکل همه‌ی مهرآفرینان حل شود و در این خصوص مجلس نیز مصوبه داده بود، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. بارها گفته‌اند که مشکل معلمان مهرآفرین به زودی حل می‌شود، آیا اینبار واقعا قرار است مشکلِ این معلمان حل شود؟

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا