دیدگاه‌ها

اجرای زیرپوستی طرح طبقه‌بندی نانوایان

همان طور که در حال حاضر اجرای طرح محدودیت فروش نان از سوی دولت تایید نمی‌شود؛ در ماه‌های اخیر نیز دولت هیچ گاه گران شدن نان را تایید نکرد و تنها از واژه متناسب‌سازی قیمتی برای افزایش قیمت نان استفاده کرد. به هر حال نان در نانوایی‌ها ۳۰ تا ۴۰ درصد گران شد؛ آن‌هم در حالی که مسئولان همواره از این افزایش قیمت اظهار بی‌اطلاعی می‌کردند.

نانوای خوب، نانوای بد!

خبر ممانعت نانوایی‌ها در فروش بیش از ۴ عدد نان در دی ماه گذشته سر و صدای زیادی بپا کرد؛ اما طولی نکشید که طبق روال همیشه این خبر تکذیب شد.

اواسط دی ماه بود که خبر ممنوعیت فروش بیش از ۴ عدد نان از سوی نانوایی‌ها، منتشر شد؛ این خبر از یک سو تکذیب و از سوی دیگر تایید شد. کاربران شبکه‌های اجتماعی و نانوایی‌ها در سطح شهر نیز هر کدام روایت متفاوتی را از این اتفاق بیان می‌کنند.

ضد و نقیض نان

خبر ممانعت نانوایی‌ها در فروش بیش از ۴ عدد نان در دی ماه گذشته سر و صدای زیادی بپا کرد؛ اما طولی نکشید که طبق روال همیشه این خبر تکذیب شد؛ مجری طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان گفت:« خبری که در رسانه‌ها مبنی بر ممنوعیت خرید بیش از ۴ نان با یک کارت بانکی منتشر شده‌است، صحت ندارد.»

در حالی که این خبر از سوی مجری طرح هوشمندسازی یارانه‌ها تکذیب می‌شود؛ اصغر پابرجا، رئیس پیشین اتحادیه نانوایان سنگکی تهران به ایلنا گفت:« از هر کیسه آرد باکیفیت ۱۱۰ تا ۱۱۵ عدد نان سنگک به دست می‌آید. حالا نانوا موظف شده این مقدار نان را به ۴۰ مشتری بفروشد که به هر نفر حداکثر سه نان می‌رسد. اگر هم نانوا بخواهد نان بیشتری بدهد گفته می‌شود که فروشش غیرمتعارف است و سهمیه آرد واحد نانوایی کم می‌شود.»

در این بین محمد سلیمانی، رئیس اتحادیه نانوایان سنگکی، واکنش جالبی به این خبر نشان داد و به «شبکه شرق» گفت:« اطلاعی ندارم.»

رئیس کمیسیون بازرسی اتحادیه نانوایان سنتی تهران نیز در این خصوص به تسنیم گفته‌است:« به تازگی آرد نانوایان بر اساس کارنامه‌ای که سامانه نانی‌نو برای نانوایان صادر می‌کنند، اختصاص می‌یابد و نانوایان باید بتوانند نان را به تعداد مشخصی از افراد با کارت‌های بانکی مختلف، به فروش برسانند.»

ماجرا از زبان نانوایان

شاید هیچوقت هیچ ابلاغیه‌ای از سوی اتحادیه به نانوایان و از سوی دولت به اتحادیه ابلاغ نشده باشد؛ تا وقتی که شفاف‌سازی صورت نگیرد نمی‌توان گفت که چه تصمیمی گرفته شده‌است. اما صحبت‌های نانوایان و تصاویری که از سامانه نانی‌نو منتشر شده‌است، حاکی از آن است که طرح طبقه‌بندی نانوایان براساس امتیازی که کسب می‌کنند در جریان است.

به گفته یکی از نانوایان پایتخت، دولت در سامانه نانی‌نو می‌گوید اگر نانوا فروش نامتعارف داشته باشد از امتیاز عملکردش کاسته می‌شود و در آخر منجر به کاهش سهمیه نانوا می‌شود؛ به عنوان مثال اگر در فروش نان لواش، ۲۵ عدد نان را یک کارت بانکی ثبت کنید، فروش نامتعارف داشته‌اید.

یکی دیگر از نانوایان پایتخت در این خصوص می‌گوید که شاید دولت به طورواضح نگفته باشد فروش نان محدود شده‌است اما در سامانه نانی‌نو اگر تعداد مشتری‌ها براساس منطقه‌ای که نانوا کار می‌کند، پایین‌تر از عدد مشخصی باشد، تخلف اتفاق می‌افتد و منجر به کسر سهمیه می‌شود.

یکی از نانوایان پایتخت در واکنش به این اتفاق می‌گوید:« من که نانوایی لواش دارم، در فروش به هر مشتری محدودیت دارد و دولت با عدم اعلام رسمی مشتری را به جان نانوا انداخته‌ است.»

طرح محدودیت در فروش نان تنها در پایتخت اجرایی نشده‌است؛ یکی از نانوایان شهرستان خواف در واکنش به این اتفاق می‌گوید:« دولت بار مسئولیت این تصمیم را برگردن نانوا انداخته است و ما باید به مشتری بگوییم که بیش از یک تعداد مشخص اجازه فروش نان به هر شخص را نداریم.»

تجمع نانوایان پاسخ نداشت

برای نانوایان حتی کار از اعتراض کلامی نیز گذشت؛ جمعی از آنان در مقابل اتاق اصناف تهران تجمع کردند و به کاهش قابل توجه سهمیه آرد خود اعتراض داشتد. آنها در این تجمع بر این نکته تاکید داشتند که کاهش سقف سهمیه سبب شده است مجبور به کاهش ساعات پخت شوند. کاهش ساعات پختی که به قیمت مفقود شدن نان در پایتخت و صف‌های طولانی در برخی از نانوایی‌ها تمام شده‌است.

سرگذشت پر فراز و نشیب نان

همان طور که در حال حاضر اجرای طرح محدودیت فروش نان از سوی دولت تایید نمی‌شود؛ در ماه‌های اخیر نیز دولت هیچ گاه گران شدن نان را تایید نکرد و تنها از واژه متناسب‌سازی قیمتی برای افزایش قیمت نان استفاده کرد. به هر حال نان در نانوایی‌ها ۳۰ تا ۴۰ درصد گران شد؛ آن‌هم در حالی که مسئولان همواره از این افزایش قیمت اظهار بی‌اطلاعی می‌کردند.

اخیرا و در تازه‌ترین اتفاق نیز وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرده‌است که بر اساس خرد جمعی، کار کارشناسی و هماهنگی‌های صورت گرفته با دولت، نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ مبلغ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان تصویب و اعلام می‌شود. باید دید افزایش قیمت گندم تا چه میزان بر بهای فروش نان تاثیر خواهد گذاشت./شرق

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا