فرهنگی

انتقال چهار زندانی سیاسی از اوین به زندان قزلحصار کرج برای اجرای حکم اعدام

در روزهای اخیر گزارش‌ها حاکی است که خانواده‌های چهار زندانی سیاسی کُرد محکوم به‌اعدام به‌نام‌های “پژمان فاتحی”، “محسن مظلوم”، “محمد فرامرزی”، و “وفا آذربار” برای ملاقات با فرزندان‌شان به زندان اوین فراخوانده شده‌اند. این خانواده‌های این چهار زندانی سیاسی کُرد ابراز نگرانی کرده‌اند که چنین ملاقاتی ممکن است آخرین ملاقات این چهار زندانی سیاسی کُرد باشد….

خبرگزاری هرانا گزارش داده است غروب یکشنبه، چهار زندانی محکوم به اعدام از زندان اوین به زندان قزلحصار کرج، که به عنوان محل اجرای احکام اعدام شناخته می‌شود منتقل شدند. این چهار زندانی که هویت آن‌ها کماکان توسط هرانا در دست بررسی است، گمان می‌رود محسن مظلوم، پژمان فاتحی، وفا آذربار و هژیر فرامرزی چهار متهم پرونده موسوم به “بازداشت شدگان صومای برادوست” باشند که ساعاتی پیش با خانواده های خود در زندان اوین ملاقات داشتند.

در زمان تنظیم این گزارش تلاش هرانا برای تایید هویت کامل منتقل شدگان ادامه دارد با اینحال شواهد بسیار جدی وجود دارد که منتقل شدگان برای اجرای حکم محسن مظلوم، پژمان فاتحی، وفا آذربار و هژیر فرامرزی باشند.

خانواده‌های دو تن از این زندانیان در گفتگو با هرانا تأیید کردند که امروز ملاقاتی با فرزندان خود در زندان اوین داشته‌اند و به آن‌ها گفته شده که این ملاقات، آخرین ملاقات خواهد بود.

این انتقال در حالی صورت می‌گیرد که در روزهای اخیر، یک کارزار بین‌المللی در اعتراض به حکم اعدام و به ویژه برای نجات جان این چهار زندانی به راه افتاده است.

از سوی دیگر وضعیت در زندان قزلحصار نیز پرتنش گزارش شده است، روز گذشته تلفن های این زندان برای مدتی بدون توضیح خاصی قطع شده بود، تلفن های زندان امروز وصل شد اما همزمان گزارش شد که دهها نیروی گارد زندان به بند زندانیان سیاسی این زندان یورش برده و به ضرب و شتم، تقتیش بند و ضبط برخی وسایل زندانیان پرداخته اند. هنوز مشخص نیست که آیا این درگیری‌ها که در آن چندین زندانیان سیاسی آسیب دیدند، به انتقال این چهار زندانی ارتباط دارد یا خیر.

لازم به یادآوری است، در تاریخ یکم مردادماه سال گذشته، محسن مظلوم (معروفی) ۲۸ ساله اهل مهاباد، پژمان فاتحی ۲۸ ساله‌ اهل کامیاران، وفا آذربار ۲۹ ساله‌ اهل بوکان و هژیر فرامرزی ۲۹ ساله‌ اهل دهگلان توسط ماموران سازمان اطلاعات فراجا (فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران) در منطقه صومای برادوست شهرستان ارومیه بازداشت شدند.

در مهرماه همان سال، پس از گذشت حدود ۸۰ روز از زمان دستگیری، اعترافات اجباری این افراد از شبکه‌های تلویزیونی داخلی پخش شد. رسانه دولتی طی این ویدیو مدعی شد که این افراد به “سرویس‌های جاسوسی بیگانه” مرتبط هستند و همینطور اعلام شد که در تلاش برای خرابکاری در یک “مرکز حساس در اصفهان” بازداشت شده‌اند. این در حالی است که سازمان اطلاعات فراجا پیشتر اتهامات این افراد “جاسوسی برای یک کشور خارجی” اعلام کرده بود.

مسعود شمس نژاد، وکیل پایه یک دادگستری و مدافع این شهروندان، فرایند دادرسی و محکومیت نهایی آن‌ها را ناعادلانه و غیرمنصفانه خوانده و اعلام کرد که از زمان قبول وکالت، هم او و هم موکلانش از حقوق قانونی خود محروم بوده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا