اخبار

اعدام های هولناک و بازنمایی کشمکش مرگ و زندگی در سیاست

اجرای حکم اعدام پژمان فاتحی، محسن مظلوم، محمد فرامرزی و وفا آذربار، چهار زندانی سیاسی کُرد، بار دیگر موضوع مجازات مرگ در قالب قتل حکومتی را در عرصه عمومی جهان برجسته کرد. از نگاه نیروهای سیاسی و مردم ستمدیده میهن مان ایران، اکنون مبارزه برای لغو اعدام در اولویت  سیاسی بدل شده است….

بر پایهٔ گزارش میزان، پایگاه خبری قوه قضائیه،  جمهوری اسلامی پژمان فاتحی، محسن مظلوم، محمد فرامرزی و وفا آذربار، چهار زندانی سیاسی کُرد، را پس از آخرین دیدار با خانواده‌هایشان صبح روز ۹ بهمن اعدام کرد. روز یکشنبه ۸ بهمن، خانواده‌های این چهار زندانی سیاسی که از شهرهای کامیاران، دهگلان، مهاباد و بوکان، به تهران آمده بودند تا پس از ۱۹ ماه از بازداشت، با آنها دیدار کنند ولی مامورین زندان به این خانواده‌ها گفتند که این آخرین ملاقات است.
این موج جدید و مکرر جنایت‌ها با اعتراض گستردهٔ مردم و نیروهای مترقی و آزادی‌خواه کشور رو به‌رو شده است.کمپین دفاع از چهار زندانی سیاسی کُرد، درست پیش از اعدام آنها در اطلاعیه‌ای نوشت که خطر اجرای حکم در حالی است که تلاش وکیل خانواده‌ها را برای ثبت دادنامه‌ی اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور رد کرده‌اند.
مسعود شمس‌نژاد، وکیل این چهار زندانی، پیش از اعدام آنها گفت که روند دادرسی عادلانه نبوده است و نه او و نه موکلانش از حقوق خود برخوردار نبودند. او در شبکه اجتماعی اکس نوشت که حتی به پرونده موکلانش هم دسترسی نداشته و تمام تلاش‌های او برای فرجام‌خواهی حکم اعدام رد شده است:” از زمانی‌که وکالت خانواده‌های این چهار زندانی را قبول کردم، متأسفانه نه موکلینم از حقوق خود برخوردار بودند و نه من. وکالت من تنها بروی کاغذ و دوندگی بی‌سرانجام بوده، فرایند دادرسی و محکومیت نهایی اعدام را عادلانه و منصفانه نمی‌دانم.”
شمس‌نژاد در مورد آخرین تلاش‌هایش برای اعاده دادرسی و توقف اجرای حکم اعدام نوشت که از رئیس قوه قضاییه خواسته است که بنا ماده ۴۷۴ قانون، پرونده مورد بازنگری قرار گیرد که این درخواست هم به سرانجام نرسید:” در ۲۷ شهریورماه سال ۱۴۰۲، دستگاه قضای جمهوری اسلامی در یک روند ناعادلانه و پر از ابهام، برای پژمان فاتحی، محسن مظلوم، محمد فرامرزی و وفا آذربار به اتهام ساختگی (همکاری با اسرائیل) حکم اعدام صادر کرد.”
دیوان عالی کشور هم فرجام‌خواهی وکیل خانواده‌ها را رد کرد. اتهام‌های مطرح شده علیه این چهار زندانی سیاسی، همکاری اطلاعاتی به نفع اسرائیل، تشکیل گروه باهدف برهم زدن امنیت کشور، و عضویت در گروه‌های مخالف نظام بود.
میزان نوشته است که حکم اعدام این چهار زندانی از بابت اتهام محاربه و افساد فی‌الارض صادر شده است.
پیش از اعدام این چهار زندانی سیاسی، خانواده‌های آنها پس از ۱۹ ماه بی‌خبری و محرومیت از ملاقات با آنها در زندان اوین دیدار کردند. این چهار زندانی را سپس برای اعدام به زندان قزل‌حصار منتقل کردند.
در ملاقات با خانواده‌ها، پژمان فاتحی گفت: «این مرگ برای من یک مرگ باافتخار است؛ برایم سیاە نپوشید و گریه نکنید.» محسن مظلوم در پیامی به جوانا طیمسی [همسرش] و همە همسنگرانش گفت: «محکم و با ارادە باشند؛ هر اتفاقی افتاد گریە و زاری نکنند و بە ما افتخار کنند.» وفا آذربار به مادرش گفت: «مادر جان نگران من نباشید، حالم خیلی خوبه و احساس سربلندی می‌کنم که در راه اهداف خودم اینجا هستم.»
پس از آمدن، اتومبیل‌های دادستان و آمبولانس به زندان قزل‌حصار در نزدیکی طلوع خورشید، خبرگزاری میزان، خبر اعدام این چهار زندانی را منتشر کرد.
اجرای این اعدام‌ها در شرایطی انجام شد که موجی از مخالفت‌ها علیه حکم اعدام و در همبستگی با این چهار فعال سیاسی برخاسته بود. گروه‌های مختلف کارگری، صنفی، بازنشستگان، دانشجویان، زندانیان سیاسی، زندانیان جرائم عمومی، خانواده‌های دادخواه، و نهادهای حقوق بشری خواستار توقف این اعدام‌ها شده بودند. خانواده‌های این چهار فعال سیاسی بارها تأکید کردند که صدور حکم اعدام آن‌ها در دادگاه‌هایی چنددقیقه‌ای و بدون دسترسی به وکیل انتخابی صورت گرفته است.
برای لغو احکام اعدام و پایان دادن به فضای تهدید و وحشت آفرینی باید به پا خاست و متحداً مبارزه کرد. خواست آزادی فوری همه زندانیان سیاسی، عقیدتی و پایان دادن به سرکوب از اولویت های مبارزاتی جنبش مردمی در مرحله حساس کنونی است! می توان با گسترش اعتراض‌های سراسری ملی و بین‌المللی، تلاش ماشین سرکوب و جنایت رژیم ولایت فقیه را متوقف کرد.
امروزه، ده ها فعال سیاسی و اجتماعی دیگر کُرد، در کنار صدها مبارز دیگر در میهن ماایران در زندان های مختلف کشور با خطر اعدام روبرو هستند. در همین حال اعمال فشار و تهدید و بازداشت مبارزان سیاسی و فعال اجتماعی و صنفی با شدت ادامه دارد. صدور احکام سنگین برای فعالان جنبش مردمی با اتهام های واهی و ساختگی،همچنان ادامه دارد. نباید اجازه داد، مرتجعان با صدور احکام ضد انسانی اعدام و افزایش فشار به زندانیان سیاسی – عقیدتی، به مقاصد شوم خود نایل آیند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا