اخبار

اعدام دیروز؛ خشم و اندوه در ایران با اعتصاب گستردە در شهرهای کُردنشین

تصاویری که از صبح امروز در شبکه های اجتماعی منتشر می شود، حاکی از شروع اعتصاب یک روزه در کردستان است. فراخوان این اعتصاب در اعتراض به اعدام چهار مبارز سیاسی کرد عضو کومه له در روز گذشته از سوی سازمان های مدافع حقوق بشر و نهادها و تشکل های مردمی در کردستان اعلام شد و مورد پشتیانی احزاب و گروه های سیاسی در سراسر ایران قرار گرفت….

بنا به گزارش ها و تصاویر انتشار یافته، در مهاباد، سنندج، سقز، دیواندره، بوکان، مریوان، دهگلان، بانه، روانسر و مناطقی از کرمانشاه مغازه ها بسته و مردم در اعتصاب هستند.
با وجود این که جلادان جسد اعدام شدگان را به خانواده های آنان تحویل نداده اند، هم‌زمان با اعتصابات گسترده در شهرهای کُردستان، مردم خانواده‌های این زندانیان را تنها نگذاشته اند. در روستای الک (در کامیاران) زادگاه پژمان فاتحی مردم به نشانه ی همبستگی در برابر خانه ی او حضور یافته اند.
در بوکان مردم با حضوری پرشور در کنار مادر جانباخته وفا آذربار بر مخالفت با اعدام و عزم خود در مبارزه با حکومت اعدام تاکید کردند.
در دهگلان زادگاه محمد فرامرزی نیز انبوهی از مردم در مقابل منزل پدر و مادری وی اجتماع کرده اند.
مردم خانه های اعدام شدگان روز گذشته را غرق گل کرده اند.
اعدام چهار زندانی دلاور کرد محسن مظلوم، محمد فرامرزی، وفا آذربار و پژمان فاتحی در سحرگاه شوم روز دوشنبه ۹ بهمن، کمتر از یک هفته بعد از اعدام محمد قبادلو و فرهاد سلیمی، ایران را در بهت و خشم و حیرت فرو برده است. هر چند به دلیل شدت سرکوب و وحشی گری بی پایان حکومت اعدام، مردم نمی توانند به خیابان ها بیایند و خشم و اندوه خود را در آن جا فریاد بزنند، اما افکار عمومی قاطعانه این اعدام ها را محکوم و از حکومت اعلام نفرت می کند. مردم ایران هیچگاه تا کنون چنین یک پارچه مخالفت خود را با اعدام و موج اعدام ها اعلام نکرده است. از زندانیان سیاسی تا فعالین اجتماعی و مدنی، هنرمندان، روشنفکران و نویسندگان، احزاب سیاسی، تشکل های مدنی و دموکراتیک، همه علیه اعدام می نویسند.
کردستان که بار دیگر سینه اش سرخ شده است، به دلیل موقعیت ویژه ی خود اعتصاب کرده است. موج حمایت ها از این اعتصاب اما سراسری است و به کردستان محدود نمانده است.
هفت سازمان مدافع حقوق بشر که اخبار کردستان را پوشش می دهند در بیانیه‌ای مشترک از مردم کُردستان درخواست کرده‌اند روز سه‌شنبه ۱۰ بهمن‌ماه با برگزاری یک اعتصاب عمومی اجرای حکم اعدام چهار زندانی سیاسی کُرد به نام‌های محسن مظلوم، محمد فرامرزی، وفا آذربار و پژمان فاتحی را محکوم کنند.
سازمان جهانی کُرد؛ سازمان حقوق بشر هانا؛ سازمان حقوق بشر هەنگاو؛ سازمان حقوق بشر کوردپا؛ کمپین دفاع از چهار زندانی سیاسی کورد؛ کوردستان تریبونال و مرکز حقوق بشر زاگرس در بیانیه ای مشترک نوشته اند:
اعدام‌ها در کُردستان چنان شتاب گرفتە‌اند و ماشین سرکوب جمهوری اسلامی ایران چنان گستاخانە جوانان این سرزمین را درو می‌کند گویی طناب‌دار و زور عریان را برای مجازات دستەجمعی مردم کُردستان و کشتن آزادی و آزادگی و آزادیخواهی و آزادیخواهان ابزار نمودە است. در آخرین مورد، متاسفانه صبح امروز چهار زندانی سیاسی کُرد اعدام شدند و حکم اعدام شش نفر دیگر از زندانیان سیاسی و مذهبی کُرد در دیوان عالی مورد تائید قرار گرفته و احتمال اجرای احکام آنها در روزهای پیش‌رو بالقوه است.
در این اطلاعیه امده است: ما جمعی از فعالان و سازمان‌های مدافع حقوق بشر، از تمامی اقشار جامعه کُردستان می‌خواهیم روز سه‌شنبه هفتە جاری، با پیوستن به یک اعتصاب عمومی و سراسری، اعتراض خود را نسبت به این روند غیرانسانی و ضد حقوق بشری نشان دهند.
به گفته ی امضاکنندگان این بیانیه هدف از این اعتصاب، نه تنها نشان دادن مخالفت با اعدام‌ بلکه جلب توجه ملی و بین‌المللی به وضعیت نگران‌کننده حقوق بشر در کُردستان و پایان دادن بە حکم اعدام است.
سازمان های فوق از تمامی احزاب سیاسی کردستان، سازمان‌های مدنی، نهادهای حقوق بشری و وجدان‌های بیدار در سراسر جهان دعوت کرده اند پشتیبانی خود را از این اعتصاب، اعلام و و فعالانە، صدای مردم کُردستان در مبارزه برای عدالت و حقوق انسانی باشند.
جمعی از فعالین سیاسی و مدنی شهرهای نقده، پیرانشهر، سردشت و اشنویه در اعلامیه ای که در این مناطق دست به دست می شود با نام «هرگز اعدام نکنید! اعدام قتل عمد حکومتی است» نوشته اند.
حکم اعدام در هر جای جهان تحقیر بشریت متمدن است، مسخ انسانیت است.
اعدام جز ابزاری برای سرکوب و ارعاب نیست و مردم ما تاکنون نشان دادەاند کە هر روز بیش از پیش علیە این حکم ضد انسانی، علیه بی عدالتی، علیه سرکوب و اختناق تمام قد ایستادەاند و تا پای جان برای زندگی مبارزە خواهند کرد.
در این بیانیه آمده است: ما نیز اعلام میداریم بە فراخوان اعتصاب سراسری در حمایت از لغو مجازات اعدام و در محکومیت اعدامهای اخیر در روز سەشنبە ١٠ بهمن خواهیم پیوست. از مردم کردستان و همشهریان خود میخواهیم با پیوستن به این اعتصاب در کنار خانوادە جانباختگان و جنبش علیه اعدام قرار بگیرند و یک بار دیگر اتحاد خود را به رخ دژخیم بکشند. چرا که قدرتمندترین سلاح ما همانا اتحاد و همبستگی ماست.
اعتصاب میکنیم و خیابانها را به تسخیر خود در میاوریم.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا