جوانان

بازداشت‌ خودسرانه دختران از سوی طالبان

در واکنش به ادامه روند بازداشت زنان و دختران که زیر نام «بدحجاب بودن» از سوی طالبان بازداشت می‌شوند، شماری از استادان دانشگاه و شهروندان افغانستان، این عملکرد طالبان را «توقیف خودسرانه» و مغایر فرهنگ و اخلاق افغانستانی می‌خوانند. حزب وحدت اسلامی افغانستان نیز می‌گوید که «زنان و دختران مومنه‌ی بخش خاصی از جامعه» هدف این سرکوب طالبان قرار دارند….

در چند روز پسین، چندین ویدیوی دیگر نیز از جریان بازداشت‌های اجباری زنان و دختران از سوی طالبان، در جاده‌های کابل در فضای مجازی نشر شده‌اند.

در کنار دیگر انتقادها به این بازداشت‌های دختران، محمد امین محمدی، استاد دانشگاه و عضو پیشین هیئت گفتگوکننده جمهوری اسلامی افغانستان می‌گوید که تعبیر قانونی رفتار پسین طالبان در برابر دختران، «توقیف خودسرانه» است و این بازداشت‌ها باید همواره با پسوند «خودسرانه» گفته شود.

آقای محمدی در برگه توئیتر خود در این مورد نوشته است که «توقیف خودسرانه بر هرگونه بازداشت فاقد وجاهت حقوقی و قانونی اطلاق می‌شود و مصداق بین سلب آزادی طبیعی است که هر انسانی به طور طبیعی از این حق برخوردار است».

هرچند در ویدیوهایی که در فضای مجازی پخش شده‌اند، دیده می‌شود که دختران و زنان بازداشت شده، حجاب مناسب دارند، اما با آنهم، طالبان به بهانه «بدحجاب بودن» به بازداشت زنان و دختران، به ویژه زنان و دختران هزاره و تاجیک ادامه داده‌اند.

رادیو فرانسه

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا