بین‌المللی

آمریکا برای ترکیه شرط گذاشت؛ به این شرط اف ۳۵ را می‌دهیم

یکی از دیپلمات‌های آمریکا گفت:«ایالات متحده آماده است در صورت حل شدن موضوع خرید سامانه دفاع موشکی “اس-۴۰۰” از روسیه،به ترکیه نیز جنگنده “اف-۳۵ “بدهد.»

به گزارش آرمان ملی آنلاین به نقل از فارس؛ «ویکتوریا نولند» از دیپلمات‌های آمریکا روز سه شنبه گفت:«ایالات متحده آماده است در صورت حل شدن موضوع خرید سامانه دفاع موشکی “اس-۴۰۰” از روسیه،به ترکیه نیز جنگنده “اف-۳۵ “بدهد.»

به نوشته روزنامه «کاثیمرینی» نولاند در مصاحبه با شبکه خبری «سی ان ان ترک» گفت:«ما در حال مذاکره بر سر فروش سامانه دفاع موشکی “پاتریوت” بودیم و در حالی که این مذاکرات ادامه داشت، ترکیه به سمت دیگری رفت.»

وی ادامه داد: «صادقانه بگویم، اگر بتوانیم مشکل اس-۴۰۰ را حل کنیم، ایالات متحده از بازگشت ترکیه به خانواده دارندگان جت اف-۳۵ استقبال کند. اما ما باید ابتدا این موضوع دیگر را حل کنیم و در حالی که آن را حل می کنیم، همچنین باید اطمینان حاصل کنیم که ترکیه از یک دفاع هوایی قوی برخوردار است.»

ترکیه چهار سامانه موشکی زمین به هوای اس-۴۰۰ را به قیمت ۲.۵ میلیارد دلار از روسیه خریداری کرده است.

ترکیه اولین سری اس-۴۰۰ را جولای ۲۰۱۹ با وجود هشدارهای واشنگتن و تهدید تحریم‌های آمریکا دریافت کرد.

در پاسخ، واشنگتن، ترکیه را از برنامه ساخت قطعات جنگنده «اف-۳۵» که آنکارا سازنده و خریدار آن بود، حذف کرد. ترکیه از زمان خرید این سامانه موشکی، از آن استفاده نکرده است.

به گفته متحدان غربی ترکیه، اس-۴۰۰ یک سامانه موشکی زمین به هوای متحرک است که می‌تواند برای ناتو خطرآفرین باشد.

نولاند در مورد توافق برای دستیابی به جت‌های اف-۱۶ ساخت آمریکا و کیت‌های نوسازی که هنوز نیاز به تأیید کنگره دارد، گفت که تلاش‌هایی برای متقاعد کردن قانون‌گذاران آمریکایی انجام شده است.

وی افزود:«دستیابی ترکیه به این جت‌ها برای آمریکا در اولویت قرار دارد.»

تحلیلگران بر این باورند که آمریکا با تجهیز همزمان ترکیه و یونان به جنگنده‌های مختلف در واقع این دو کشور همسایه و عضو ناتو را مقابل هم قرار داده است.

چندی قبل، نیروی هوایی یونان در پاسخ به تخلفات ادعایی ترکیه، ۴۰ فروند جنگنده اف-۱۶ و میراژ -۲۰۰۰ را ر به پرواز درآورد و در این تقابل جنگنده‌ها روی یکدیگر قفل موشکی انجام دادند. در آن ماجرا هرکدام روایت خاص خود را داشتند.

 

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا