گوناگون

مولوی عبدالحمید مرگ سپهر شیرانی را “قتل مشکوک” خواند

عبدالحمید ضمن انتقاد از فشارهای سنگین در جامعه، هشدار داد که مردم با اعدام و فشار عقب نمی‌کشند، چرا که وقتی شکم گرسنه باشد، مردم پریشان می‌شوند….

به‌گزارش سایت محلی حال‌وش، سپهر شیرانی دانشجوی دانشگاه سیستان و بلوچستان بوده که روز سه‌شنبه خانواده‌اش از بازداشت او در اطلاعات سپاه پاسداران اطلاع پیدا می‌کنند.
به نوشته این سایت دلیل بازداشت او، فعالیت در شبکه‌های مجازی بوده است اما سپس «جنازه او به خانواده‌اش تحویل داده شد.»
دادستان عمومی مرکز استان سیستان و بلوچستان امروز با وجود اینکه اعلام کرد تحقیقات در این خصوص تازه آغاز شده، اما دلیل فوت سپهر شیرانی را «خودکشی» براساس اطلاعات اولیه عنوان کرده است.
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان به “قتل مشکوک” سپهر شیرانی، جوان بلوچ اعتراض کرد. عبدالحمید گفت هرکس که در کشتن این جوان دانشجو نقش داشته باید مجازات شود. او از قدرت‌گیری نظامیان در ایران انتقاد کرد.
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های ۱۳ بهمن خود با فرا رسیدن ۴۵ مین سالگرد انقلاب ۵۷ گفت که باید پس از انقلاب حکومت و دولت فراگیر تشکیل می‌شد اما “کاروان انقلاب به مرور طیف‌های مختلف را از خود جدا کرد”.
او افزود کشور به دینداران و بی‌دینان و همه طیف‌ها تعلق دارد که در پیروزی انقلاب نقش داشتند.
امام جمعه اهل سنت زاهدان که در انتخابات‌های دوره‌های مختلف مجلس و ریاست جمهوری از اصلاح‌طلبان حمایت کرده بود، تائید کرد که اصلاح‌طلبی موفقیتی نداشته است.
این رهبر سنی کشور همچنین تاکید کرد اصلاح‌طلبان قدرت را گرفتند اما نتوانستند اصلاحات ایجاد کنند و کار به جایی رسید که صلاحیت طیف‌های خاص هم تایید نشده و فقط یک طیف باقی مانده است·
امام جمعه اهل سنت زاهدان در ادامه سخنرانی خود به نقش فزاینده نظامیان اشاره کرد و گفت “سیستم به سوی نظامی‌ها چرخش پیدا کرده و به مشکلات افزوده شده است، چون آنان برای کار دیگری تربیت شده‌اند و اداره سیاست داخلی، خارجی و اقتصاد با نظامی‌ها ممکن نیست”

عبدالحمید: مردم با اعدام و فشار عقب نمی‌کشند

عبدالحمید ضمن انتقاد از فشارهای سنگین در جامعه، هشدار داد که “مردم با اعدام و فشار عقب نمی‌کشند، چرا که وقتی شکم گرسنه باشد، مردم پریشان می‌شوند”.
این روحانی برجسته اهل سنت به جان باختن سپهر شیرانی، دانشجوی بلوچ هم اشاره کرد و گفت که این جوان به صورت مشکوکی به قتل رسیده و در داخل و خارج از کشور خبرش بازتاب داشته و این موضوع مردم را نگران کرده است.
او تاکید کرد که “مسئولان باید موضوع را ریشه‌یابی و واقعیت را گزارش کنند.”

عبدالحمید تاکید کرد که “سپهر شیرانی به صورت مشکوکی به قتل رسیده و هرکس که در قتل او دستی داشته باید مجازات شود.
جان باختن این جوان ۱۸ ساله بلوچ انعکاس گسترده‌ای به ویژه در شبکه‌های اجتماعی یافت.
طبق گزارش گروه رسانه‌ای “حال وش” فعال در حوزه مسائل استان سیستان و بلوچستان، شیرانی روز سه‌شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲، به‌دلیل فعالیت در فضای مجازی توسط نیروهای اطلاعات سپاه در زاهدان بازداشت شده و جان خود را از دست داده است.
افزایش شمار اعدام‌ها در ایران سبب شد که مولوی عبدالحمید سکوت را بشکند و به اعدام کردها و بلوچ‌ها اعتراض کند.
عبدالحمید در اکس (توییتر سابق) در واکنش به بیشتر شدن اعدام‌ها در ایران نوشت: «اجرای احکام اعدام در کشور شدت گرفته و بیشترین قربانیان آن مردم عزیز کرد و بلوچ هستند. استفادۀ حداکثری از حکم اعدام نه با تعالیم آسمانی سازگاری دارد و نه با قوانین بشری»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا