زنان

نزدیک به ۶۵۰۰۰ بارداری حاصل از تجاوز در ایالاتی با ممنوعیت پایان خودخواسته بارداری، اتفاق افتاده است

در یک مطالعه جدید، محققان تخمین زده‌‏اند که ده‌ها هزار بارداری حاصل از تجاوز در ایالاتی که در آن پایان خودخواسته بارداری ممنوع است، رخ داده است.

زاگاه- در این تحقیق که روز چهارشنبه ۲۴ ژانویه در ژورنال JAMA منتشر شد، محققان از ترکیبی از نظرسنجی‏‌های فدرال در مورد جرم و خشونت جنسی استفاده کردند که تخمین می‌زند از زمان غیرقانونی شدن سقط خودخواسته جنین در چهارده ایالت آمریکا پانصد و بیست‏‌هزار بارداری حاصل از تجاوز اتفاق افتاده که منجر به ۶۴۵۶۵ بارداری شده است.

یک مطالعه دیگر نشان می‌دهد که در ایالات با قانون ممنوعیت سقط خودخواسته، ماهانه کمتر از ده مورد پایان خودخواسته بارداری انجام شده که با این حساب اگر نگوییم همه، اما اکثر بازماندگان تجاوز قادر به پایان دادن به بارداری‌شان در محل زندگی خود نبوده‌‎اند. این مساله حتی در ایالاتی که سقط جنین حاصل از تجاوز را مجاز می‌دانند نیز صادق بوده است.

به نوشته این مجله پزشکی «محدودیت دسترسی به خدمات سقط جنین برای بازماندگان تجاوز عواقب بسیار مخربی دارد» براساس یادداشتی که در این مجله منتشر شده است: « هنوز مشخص نیست که این نزدیک به شصت‌وپنج هزار فردی که بر اثر تجاوز باردار شده‌‎اند، چطور به بارداری‌شان خاتمه داده‌‏اند؟ آیا سقط جنین غیرقانونی داشتند یا از طریق پست داروهای مرتبط را دریافت کرده‌‏اند؟ برای سقط جنین به ایالات دیگر سفر کرده یا نوزادانشان را به دنیا آورده‌‎اند؟»

براساس نظرسنجی که در سال ۲۰۲۲ انجام شد، از هر پنج بزرگسال، یک نفر معتقد است که پایان خودخواسته بارداری باید در همه موارد قانونی باشد و اکثریت بسیار بزرگتری- حدود هفتاددرصد- معتقدند که سقط جنین در بارداری‏‌های حاصل از تجاوز می‌بایست قانونی باشد. اما کارشناسان می‌گویند- و تحقیقات جدید نشان می‌دهد- که در واقعیت، اعمال استثنائات بسیار چالش‌برانگیز است.

دگتر سامی هیوود، متخصص زنان در ایلنوی و همکار گروه حمایتی پزشکان برای سلامت باروری می‌گوید:« مانند بسیاری از استثنائاتی که در قانون پایان خودخواسته بارداری نوشته شده، استثنا قائل شدن برای بازماندگان تجاوز ممکن است راه حل معقولی به نظر برسد، اما در عمل می‏‌تواند به آسیب و خطر بیشتر برای بیمارانی که قبلا یک تجربه تروماتیک را پشت سر گذاشته‌‎اند، منجر شود.»

متخصصان می‏‌گویند که ارائه‌دهندگان مراقبت‏‌های بهداشتی ممکن است همیشه این سوال را نپرسند و بازماندگان نیز نخواهند که به این سابقه اشاره کنند، اما حتی کسانی که آن را بیان می‏‌کنند ممکن است با چالش‏‌های بیشتری روبرو شوند.

دکتر راشل پری، دانشیار زنان و زایمان در دانشگاه کالیفرنیا می‏‌گوید: «کسانی که بر اثر تجاوز باردار می‏‌شوند ممکن است دیرتر از افراد دیگر متوجه بارداری‌شان شوند. این بدان معنی است که سقط جنین با قرص که معمولا تا ده هفتگی استفاده می‏‌شود، دیگر برای آنان گزینه نیست و قربانیان ناچارند مسافت‏‌های طولانی را سفر کنند تا به یک ایالت دیگر برسند و بتوانند به بارداری‌شان خاتمه دهند. از طرف دیگر قربانیان تجاوز، معمولا آزارگر خود را می‌‏شناسند و حتی ممکن است با او زندگی کنند.»

دکتر ساموئل دیکمن، مدیر پزشکی پلندپرنت‌هودد در مونتانا و نویسنده اصلی تحقیق جدید،‎ می‌گوید: « ممکن است به خصوص برای آنها سفر به یک ایالت دیگر برای انجام سقط جنین، غیرممکن باشد. یا ممکن است سفارش دادن داروی سقط جنین و دریافت آن از طریق پست برایشان خطرناک باشد، چون دارند با پارتنر آزارگرشان زندگی می‏‌کنند. از هر طرفی که نگاه کنیم این یک بار اضافه است.»

او ادامه می‌دهد:« این اعداد واقعا بزرگ هستند، این تخمین‏‌ها چیزی را نشان می‌دهند که ما هر روز در حین کار در این حوزه می‌بینیم»

آیداهو یکی از پنج ایالتی است که استثنای سقط جنین برای بارداری‌های حاصل از تجاوز را در قانونش در نظر گرفته است، اما تحقیق جدید تخمین می‌زند که ۱۴۳۶ بارداری حاصل تجاوز در مدت شانزده‌‏ماه از زمانی که این قانون وضع شد، اتفاق افتاده است.

دیکمن می‏‌گوید:« دسترسی به خدمات پایان خودخواسته بارداری در این ایالت دقیقا صفر است. اگر به نظرتان این تخمین خیلی بالا است، چه عددی به نظر مناسب است؟ فکر نمی‌کنم که هیچ عددی برای این ایالت، واقعیت زندگی کسانی را که نیازمند دسترسی به خدمات سقط جنین هستند. نشان دهد.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا