گوناگون

تصویب کمک پنجاه میلیارد اورویی اروپا به اوکراین

رهبران ۲۷ کشور اتحادیه اروپا روز پنجشنبه به توافقی دست یافتند، تا بسته حمایتی جدید ۵۰ میلیارد یورویی به اوکراین، برای اقتصاد ویران شده از جنگ ارائه کند. این در حالی بود که مجارستان ابراز محالفت کرده بود و تهدید به وتوی این تصمیم میکرد.

به گزارش رادیو فرانسه، روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا، با اعلام این توافق در بروکسل گفت: «این خبر خوبی است، اوکراین اولویت ما است». متسولا افزود: «امنیت اوکراین، امنیت اروپاست». ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، این اقدام را «بسیار مهم» خواند.

این که مجارستان وتوی خود را لغو کرد و به این سرعت، مایه تعجب بود.

ویکتور اوربان، رئیس جمهور این کشور در ماه دسامبر مخالفت شدید خود را با طرح کمک مالی ابراز کرد و از تصویب آن جلوگیری کرد و در روزهای اخیر نیز تهدید کرده بود که همین کار را خواهد کرد.

اما اوربان در مصاحبه ای با تلویزیون عمومی مجارستان در روز جمعه گفت که “توافق خوبی” حاصل شده است.

مجارستان و اوکراین درگیر یک مناقشه دیپلماتیک چند ساله، عمدتاً بر سر حقوق زبانی یک اقلیت قومی مجارستانی در غرب اوکراین بوده‌اند که سال‌ها بر روابط پرتنش بین دو کشور حاکم بوده است.

روز جمعه، اوربان به شدت از اوکراین انتقاد کرد و گفت: «ما یک کشور مستقل هستیم.» او اضافه کرد که اوکراین نباید برای ما تعین هویت کند و دلیل تغییر موضع خود را چنین شرح داد : « من با دیوار مقابل شدم. می توانم بگویم اگر این معامله انجام نمی شد، اگر مجارستان به استفاده از حق وتو خود ادامه داد، وضعیتی پیش می آمد که در آن آنها با ارسال پول به اوکراین موافقت می کردند، به نام ۲۶ کشور، که من نمی توانستم مانع آن شوم»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا