حقوق بشرویدئو

عباس دریس تنها شاهد کشتار نیزارهای ماهشهر

اسلحه‌ای که ادعا می‌شود عباس دریس با آن به ماموران تیراندازی کرده اصلا نزد عباس دریس پیدا نشده… باز از آن مهمتر اینکه در گزارش پزشکی قانونی صراحتا آمده هیچ گلوله‌ای در بدن مامور کشته شده پیدا نشده و در نتیجه گلوله‌ای برای تطبیق با اسلحه ادعایی دادستانی وجود ندارد.

فرزندان عباس دریس، زندانی سیاسی محکوم به اعدام هستند که چندی پیش درخواست کردند تا پدرشان اعدام نشود.

آن‌ها مادرشان را هم از دست داده‌اند، مادرشان پس از شنیدن خبر اعدام همسرش عباس دریس، سکته می‌کند و بچه‌ها تنها می‌مانند.

می‌گویند که عباس تنها شاهد کشتار نیزارهای ماهشهر است. روایتی خونین در جریان اعتراضات ۹۸، در همان روزها که اعتراضات در بسیاری از شهرها در جریان بود، در ماهشهر از روز ۲۴ آبان اعتراضات به گرانی بنزین شروع شد، اما حجم سرکوب‌ها در روز ۲۷ آبان به اوج خود رسید.

حکم اعدام علیه عباس دریس با استناد به اتهام «محاربه» موضوع ماده ۲۷۹ ق‌م‌ا صادر شده و گذشت اولیاء دم مامور انتظامی جان‌باخته قانونا هیچ نقشی در لغو حکم ندارد. اظهارات آنها اما مهم است و نشان‌دهنده موضوع دیگری است که بی‌گناهی عباس دریس را مشخص می‌کند.

دلیل انتساب اتهام محاربه به عباس دریس ادعای دادستانی مبتی بر استفاده او از اسلحه برای تیراندازی به سوی ماموران یگان ویژه و سند آن نیز کشته شدن مامور مورد نظر است.

این ادعا در حالی مطرح شده که به گفته خانواده مامور کشته شده و همچنین وکیل مدافع عباس دریس، هیچ شاهدی وجود ندارد که عباس دریس را در حال استفاده از اسلحه یا حتی حمل اسلحه در ان روز دیده باشد.

هر سه شاهدی که در دادگاه حضور یافتند صراحتا گفتند نمی‌دانند چه کسی شلیک کرده است. یکی از آنها هم گفته صحنه اصابت گلوله به مامور کشته شده را دیده اما نمی‌داند گلوله از کدام طرف شلیک شده. ضمن اینکه هیچ فیلم یا تصویری وجود ندارد که مسلح بودن عباس دریس در روز حادثه را اثبات کند.

از طرف دیگر اسلحه‌ای که ادعا می‌شود عباس دریس با آن به ماموران تیراندازی کرده اصلا نزد عباس دریس پیدا نشده. ماموران یک اسلحه در خانه همسایه او پیدا می‌کنند و همسایه می‌گوید اسلحه برای دریس است. مهمتر اینکه اساسا هیچ اسلحه‌ای نزد عباس دریس پیدا نشده.

باز از آن مهمتر اینکه در گزارش پزشکی قانونی صراحتا آمده هیچ گلوله‌ای در بدن مامور کشته شده پیدا نشده و در نتیجه گلوله‌ای برای تطبیق با اسلحه ادعایی دادستانی وجود ندارد./ندای زنان

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا