گوناگون

جزئیات طرح آمریکا و عربستان برای پایان جنگ اسرائیل و فلسطین چیست؟

روزنامه دنیای اقتصاد به نقل از اکونومیست از طرح پیشنهادی آمریکا و عربستان برای پایان جنگ اسرائیل و غزه رونمایی کرده است.

در ماه‌های پس از حملات حماس به اسرائیل، درگیری‌ها در سراسر خاورمیانه گسترش‌ یافته است. درمجموع، ۱۰ کشور اکنون درگیر جنگ هستند. در غزه، سربازان اسرائیلی و حماس هنوز یکدیگر را می‌کشند؛ حتی در شرایطی که ۲میلیون نفر با قحطی روبه‌رو هستند. در آن سوی مرز با لبنان، حزب‌الله و اسرائیل درگیر یک جنگ کم‌رمق هستند. حوثی‌ها در یمن به کشتی‌های باری حمله می‌کنند، بحران مالی در مصر تشدید شده است و آمریکا و انگلیس وارد صحنه درگیری شده‌اند. کشته شدن سه نظامی آمریکایی در اردن طی حمله اخیر شبه‌نظامیان عراقی می‌تواند جرقه درگیری بین آمریکا و ایران، به‌عنوان حامی «محور مقاومت» را روشن کند.

این روزنامه افزوده است: اما در بحبوحه تلاش‌های فشرده دیپلماتیک به رهبری آمریکا و عربستان سعودی، یک توافق بزرگ در حال شکل‌گیری است که می‌تواند روند تحولات را تغییر دهد. طبق یافته‌های اکونومیست، این طرح پیشنهادی شامل آزادی زندانیان و تجدید نظر در سیاست اسرائیل است تا بتوان زمینه‌ را برای تشکیل کشور مستقل فلسطینی فراهم کرد و سپس با تکیه‌ بر تعهد اسرائیل به این پیشنهاد، بتوان از آن به‌‌عنوان مبنای توافق بین اسرائیل و عربستان سعودی استفاده کرد. براین‌اساس دو طرف در ازای تضمین‌های امنیتی آمریکا باید یکدیگر را به رسمیت بشناسند.به گفته مقامات آگاه، ‌احتمال موفقیت یک توافق برای آزادی زندانیان می‌تواند ۵۰درصد باشد و پس از دستیابی به چنین توافقی، احتمال موفقیت برای دستیابی به یک توافق بین عربستان سعودی و اسرائیل نیز ۵۰درصد است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا