گوناگون

شورای امنیت دوشنبه درباره حملات آمریکا تشکیل جلسه می‌دهد

شورای امنیت سازمان ملل روزدوشنبه ۵ فوریه درباره حملات آمریکا در خاورمیانه تشکیل جلسه می‌دهد. تظاهرکنندگان در اسرائیل، خواستار مذاکرات فوری برای آزادی گروگان‌ها شدند. اسرائیل منتظر پاسخ حماس برای آغاز مذاکرات است….

به گزارش دویچه وله به نقل ازخبرگزاری فرانسه، برخی منابع دیپلماتیک گفته‌اند که “شورای امنیت سازمان ملل در پی نگرانی درباره حملات آمریکا به مواضع و پایگاه‌های شبه‌نظامیان مورد حمایت سپاه پاسداران در عراق و سوریه تشکیل جلسه خواهد داد.”

بنا به اعلام این منابع، “نشست قدرتمندترین نهاد سازمان ملل متحد قرار است روز دوشنبه ۵ فوریه (۱۶ بهمن) ساعت ۱۰ شب به وقت اروپا برگزار شود.”

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز شنبه “خواستار رسیدگی شورای امنیت سازمان ملل متحد به آخرین تحولات در خاورمیانه شد” و اعلام کرد: «واضح است که حملات هوایی عمداً با هدف شعله‌ورتر کردن درگیری‌ها در منطقه خاورمیانه صورت می‌گیرد.»

“حملات آمریکا به یک مکان تاریخی در سوریه آسیب رسانده است”

وزارت فرهنگ سوریه در بیانیه‌ای حملات نیمه شب شنبه آمریکا را که به گفته رسانه‌های محلی، به یک مکان تاریخی به نام “قلعه الرحبه” در استان دیرالزور آسیب رسانده، محکوم کرد.

در بیانیه‌ این وزارتخانه در رسانه‌های اجتماعی توضیحی در مورد خسارات وارده به این قلعه داده نشده و تنها ذکر شده که “قدمت این بنای باستانی که در امتداد رودخانه فرات قرار دارد، به قرن نهم میلادی می‌رسد.”

این وزارتخانه افزود: «این حمله به طور واضح، ناقض همه هنجارها و منشورهای بین‌المللی در مورد حفاظت و احترام به میراث‌ فرهنگی است.»

روزنامه سوری الوطن نیز به نقل از نذیر عوض، رئیس اداره آثار باستانی دمشق اعلام کرد که “حملات آمریکا باعث ایجاد شکاف در دیوارهای این قلعه شده است.”

دمشق اوایل روز شنبه اعلام کرد که “در حملات شبانه آمریکا به پایگاه‌های شبه نظامیان تحت حمایت سپاه پاسداران تعدادی از غیرنظامیان و سربازان کشته شدند، تعدادی دیگر زخمی و خسارات قابل توجهی به اموال عمومی و خصوصی وارد شد.”

در حالی که تنش‌ها در خاورمیانه از زمان آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس در غزه بالا گرفته، دمشق، بغداد و تهران، واشنگتن را به تضعیف ثبات منطقه متهم کردند.

تظاهرکنندگان در اسرائیل، خواستار مذاکرات فوری برای آزادی گروگان‌ها شدند

بیش از هزار معترض در اورشلیم (بیت‌المقدس) هم‌اکنون در حال راهپیمایی از محل اقامت اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل تا میدان پاریس هستند.

راهپیمایان خواستار آن هستند که “دولت به یک توافق فوری برای آزادی ۱۳۲ گروگانی که از زمان اسارت آنها توسط گروه تروریستی حماس نزدیک به ۱۲۰ روز می‌گذرد، برسد”.

بر اساس گزارش‌ها، معترضان حامل بنرهایی هستند که مسئولیت دولت اسرائیل و وزرایش در قبال گروگان‌ها را به آنها یادآوری می‌کند.

اگرچه برگزارکنندگان این راهپیمایی از سردادن شعارهایی که خواستار استعفای دولت هستند اجتناب می‌کنند، اما بسیاری از افراد حامل بنرهایی در حمایت از برکناری دولت هستند.

این راهپیمایی در کنار تظاهرات عده‌ای دیگر از معترضانی که خواستار آزادی گروگان‌ها هستند، از جمله تظاهراتی در “میدان گروگان‌ها” در تل‌آویو برگزار می‌شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا