حقوق بشر

حمله نیروهای امنیتی به خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی

نامه دادخواهان به فرستاده‌ی سازمان ملل

تجمع شماری از اعضای خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی در مقابل دفتر سازمان ملل متحد در تهران با برخورد «اهانت‌آمیز و شدید» شمار زیادی از نیروهای امنیتی روبرو شد.

نامه دادخواهان به فرستاده‌ی سازمان ملل

به گزارش انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی روز شنبه ۱۴ بهمن ۱۴۰۲، تعدادی از خانواده‌ها در اعتراض به سفر برنامه‌ریزی شده ندا النشیف، معاون کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، در مقابل دفتر این سازمان در تهران تجمع کردند که با حمله نیروهای امنیتی مواجه شدند.

ندا النشیف، معاون کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، قرار است از ۱۳ تا ۱۶ بهمن‌ماه در سفری برنامه‌ریزی‌شده برای بررسی دو موضوع که به طور رسمی «اعدام» و «حقوق زنان» اعلام شده به ایران سفر کند.

خانواده‌ها پیش از این، در نامه‌ای خطاب به ندا النشیف، معاون کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل نوشتند، حالا که قرار است به ایران «اردوگاه بزرگ گروگان‌های رژیم جمهوری اسلامی» سفر کند چند نکته را فراموش نکند؛ اول اینکه «آسمان ایران امن نیست» و ممکن است هواپیمای کمیسر عالی سازمان ملل هم مانند پرواز اوکراین هدف اصابت موشک‌های سپاه قرار بگیرد.

خانواده‌های قربانیان پرواز اوکراین همچنین به اجبار روسری در ایران برای زنان اشاره کرده و نوشتند: «وقتی برای رضایت مسئولین حکومت روسری بر سر می‌گذارید، یادتان باشد ده‌ها زن در مبارزه با حجاب اجباری کشته شدند.»

آنها همچنین به معاون کمیسر عالی هشدار دادند که با توجه به مقام عالی او در سازمان ملل ممکن است به «گروگان» گرفته شود: «شما گزینه‌ مناسبی برای گروگان گرفته شدن و چانه زدن با دولت‌های منفعل غربی و سازمان‌های بی‌خاصیت بین‌المللی هستید تا با آزادی شما روزها و ماه‌های دیگری به عمر این حکومت اضافه شود.»/کلمه

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا