دیدگاه‌ها

جاسوس باند تبهکار “میری” در نهاد ضد پولشویی دولت آلمان

طبق گزارش نشریه بیلد، باند “میری” که جزو باندهای تبهکار و جرایم سازمان‌یافته در آلمان است، ظاهرا موفق شده در نهاد مبارزه با پولشویی وزارت دارایی آلمان، یک جاسوس بگمارد. این نهاد، زیرمجموعه گمرک آلمان به شمار می‌رود.

به گزارش روزنامه بیلد چاپ یک‌شنبه‌ها، یک همکار واحد اطلاعات مالی (FIU) در آلمان ماه‌ها اطلاعات محرمانه این نهاد را به باند عربی “میری” می‌داده است. این نهاد تمامی گزارش‌های مشکوک را بر اساس قانون مقابله با پولشویی جمع‌آوری و تحلیل می‌کند.

به گزارش دویچه وله، دفتر دادستان عمومی برمن در پاسخ به روزنامه بیلد، تحقیقات مربوط به اتهام رشوه علیه یک کارمند FIU را تأیید کرده است.

برای حدود یک سال، اداره مربوطه این رسوایی را پنهان نگه داشته است. در ۹ مارس ۲۰۲۳ در جریان بازرسی از دفتر FIU در اوسن‌دورف کلن، ماموران گمرک هامبورگ الکساندروس پی. را دستگیر کردند.

این مرد ۳۲ ساله از بهار ۲۰۲۲ در بخش “تحلیل عملیاتی” در “واحد اطلاعات مالی” مشغول به کار بوده است. در جریان بازرسی محل زندگی او، ماموران شواهد و مدارکی پیدا کردند که نشان می‌داد الکساندروس فعالیت‌های محرمانه باند میری را در کامپیوتر خود کپی کرده است. او همچنین ظاهراً از حق دسترسی خود برای استعلام از ثبت مرکزی خارجیان استفاده کرده است.

دادستانی برمن در عین حال علیه یک مرد جوان دیگر نیز در حال تحقیق است. این مرد متهم است که بابت اطلاعات به الکساندروس رشوه داده است.

بازرسان تحقیق زمانی توجهشان به الکساندروس جلب شد که در شنود یک مکالمه تلفنی از باند میری، نام او را شنیدند.

باند میری یکی از باندهای تبهکاری است که طبق گزارش‌ها در عرصه‌های گوناگون از جمله قاچاق و فروش مواد مخدر فعالیت داشته‌اند. افزون بر آن، اعضای طایفه میری در عرصه‌های باج‌گیری، خرید و فروش سلاح و فحشا نیز فعالیت داشتند.

این حادثه نقطه ضعفی برای گروه تحقیقاتی “واحد اطلاعات مالی” محسوب می‌شود که مدتهاست زیر انتقادات شدید قرار دارد. چند سال پیش این مرکز متهم شد که کارهایش را بسیار کُند و پرغلط انجام می‌دهد. از جمله این اتهامات این بود که FIU اطلاعات مربوط به پولشویی را خیلی دیر به نهادهای تحقیق ارائه می‌دهد.

“واحد اطلاعات مالی” مسئول رسیدگی به موارد مشکوک مربوط به پرداخت‌های نقدی در مبالغ بالا از بانک‌ها، محضرخانه‌ها و تاجران جواهرات است. موارد مشکوک جدی باید از سوی این نهاد به اداره پلیس جنایی مربوطه ارجاع داده شود.

کریستین لیندنر، وزیر دارایی آلمان در سال ۲۰۲۲  اداره فدرال برای مقابله با جرایم مالی BBF را به عنوان یک نهاد تازه تاسیس کرد. این نهاد تازه تاسیس باید در حدود اختیاراتش با جرائم مالی و پولشویی مقابله کند.

پس از آنکه تا مدتها جزییات وظایف این نهاد مشخص نبود، سرانجام وزارت دارایی در پایان سال گذشته نقشه راه این نهاد را مشخص کرد. بر این اساس، این اداره باید در سال جاری راه‌اندازی شده و از سال ۲۰۲۵ کارش را شروع کند.

اداره جدید فدرال برای مبارزه با جرایم مالی (BBF) تجزیه و تحلیل پولشویی در “واحد اطلاعات مالی” را با تحقیقات جنایی و نظارت ترکیب می‌کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا