حقوق بشر

محرومیت محمود صادقی از تمامی حقوق ابتدایی در هشتمین سال حبس

محمود صادقی، زندانی سیاسی کُرد اهل کامیاران که ۲۶۶۷ روز گذشته را در حبس سپری کرده، از زمان بازداشت تاکنون از حق مرخصی و سایر حقوق خود محروم بوده است. وی برادر همسر حیدر قربانی، زندانی سیاسی کُرد است که حکم اعدامش ٢٨ آذر ماه ١۴٠٠ اجرا شد.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، محمود صادقی، زندانی سیاسی کُرد محبوس در زندان مرکزی سنندج، با وجود سپری کردن هفت سال و سه ماه و ۲۰ روز زندان همچنان با فشار نهادهای امنیتی از برخورداری از حق مرخصی محروم است.

به گفته یک منبع مطلع، محمود صادقی، تاکنون در چند نوبت برای انتقال به زندان کامیاران، درخواست داده اما هربار با مخالفت و کارشکنی مسئولان زندان و نهادهای امنیتی مواجه شده است.

محمود صادقی، اسفند ماه ١٣٩٨، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی بابت اتهام “معاونت در بغی” به ٢۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

این زندانی از اتهام امنیتی “معاونت در قتل و همکاری با حزب دمکرات کُردستان ایران” که بابت آن در مهر ماه ١٣٩٨، توسط شعبه یک دادگاه کیفری یک استان کردستان (سنه) به سی سال زندان محکوم شد، تبرئه شده است.

محمود صادقی، روز ۲۵ مهر ۹۵ (۱۶ اکتبر ۲۰۱۶)، همراه با همسر خواهرش حیدر قربانی، زندانی سیاسی کُرد اعدام‌شده، در منزل شخصی خود بازداشت شد.

وی پس از بازداشت به مدت سه ماه در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج تحت فشار روانی و جسمی قرار داشت و در نهایت به زندان کامیاران انتقال یافت. ایشان پس از پنج ماه، به زندان مرکزی سنندج منتقل شد و کماکان در این زندان به سر می‌برد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا