جوانان

دو نامه سرگشاده؛با یک هدف به یک مقصد

۱ – نامه سرگشاده دانشجویان و دانش‌آموزان به ندا النشیف، معاون کمیساریای عالی حقوق بشر؛
۲ – نامه سرگشاده شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران به خانم ندا النشیف….

جمعی از تشکل دانشجویی و دانش آموزی و تعدای از فعالین دانشجویی نامه ای سرگشاده خطاب به ندا النشیف، معاون کمیساریای عالی حقوق بشر در جریان ماموریت سه روزه سفر به ایران منتشر کردند.

ندا النشیف گرامی سلام،

صدای ما دانشجویان و میلیون‌ها نفر از مردم تحت ستم و سرکوب در ایران را در شرایطی می‌شنوید که رژیم جمهوری اسلامی امروز توسط ما و اکثریت مردم به عنوان یک رژیم قاتل، متجاوز و اشغالگر شناخته می‌شود، ما در حال مبارزه هر روزه با این حکومت هستیم، مبارزه در ابعاد مختلفی که از حق پوشش تا حق زندگی را شامل می‌شود.

حکومتی که درباره آن صحبت می‌کنیم، حکومت جنایتکاران است. جنایت و ارتکاب به قتل شهروندان در خیابان به وسیله گلوله جنگی، نابینا کردن چشم معترضان و به خصوص معترضان زن به صورت هدفمند با گلوله ساچمه‌ای، تجاوز به کودکان و زنان در زندان‌ها، اعدام مخالفین و معترضان سیاسی، تحمیل حجاب اجباری به زنان به زور شلاق و ضرب و شتم و بسیاری دیگر که یاد کردن از تمام آنها در این نامه ممکن نیست، همه و همه اتفاقاتی است که ما، روز و شب‌مان را به‌ویژه در ۱۶ ماه گذشته با آنها سپری کرده‌ایم.
آنچه که این ادعای ما را تایید می‌کند، این است که حتی در طول نگارش نامه حاضر رو به شما و جمع‌آوری امضا از جمع‌های مبارز دانشجویی، متاسفانه خبردار شدیم که سپاه پاسداران جمهوری اسلامی یک دانشجوی معترض به نام سپهر شیرانی که به دلیل فعالیت در اینستاگرام در بازداشت اطلاعات سپاه بوده، به قتل رسانده و برای خودکشی وی در بام خانه خانواده ایشان صحنه‌سازی کرده است!

در ادامه بیش از چهار دهه سرکوب، طی ۱۶ ماه گذشته از آغاز انقلاب «زن زندگی آزادی»، رژیم اسلامی حداقل ۱۸ تن از معترضان را به شکل وحشیانه‌ای اعدام کرده و ده‌ها نفر دیگر را نیز در صف اجرا و یا دریافت حکم اعدام قرار داده است.

رژیم اسلامی اخیرا هفت انسان دیگر را به نام‌های داوود عبداللهی، فرهاد سلیمی، محمد قبادلو، پژمان فاتحی، محسن مظلوم، محمد فرامرزی و وفا آذربار را علی‌رغم اعتراض مردم در داخل و خارج از ایران، با چوبه‌دار به قتل رساند.
این در حالی است که ما شک نداریم حکومت در تلاش است تا با سوءاستفاده از حضور شما در ایران، روی جنایت‌های متعددش سرپوش بگذارد.

ما از شما و سازمان‌تان توقع داریم که هیچ اعتمادی به حکومتی که خود سازمان‌دهنده تمام این جنایت‌ها است، نداشته باشید. شما با رسوا کردن این جنایت‌ها رو به مجامع بین‌المللی، به نوبه خود می‌توانید نقش موثری در تغییر این وضعیت ضدانسانی در ایران ایفا کنید.

لذا درخواست ما از شما به این شرح است:
ما خواهان این هستیم که شما با زندانیان سیاسی که در زندان‌های تهران، کردستان، سیستان و بلوچستان و خوزستان هستند و یا خانواده‌های زندانیان سیاسی؛ دیدار داشته باشید.
ما خواهان دیدار شما با خانواده‌های محکومین به اعدام که خطر اجرای حکم تهدیدشان میکند و دیدار خصوصی با وکلای انتخابی آنها (متاسفانه بسیاری از زندانیان در ایران حق انتخاب وکیل ندارند!) در محیط امن هستیم.
ما خواهان دیدار شما با خانواده‌های دادخواه که عزیزانشان توسط جمهوری اسلامی به قتل رسیده‌اند، بویژه خانواده مهسا/ژینا امینی، خانواده آرمیتا گراوند و سایر خانواده‌های جانباخته انقلاب «زن زندگی آزادی»، خیزش آبان ۹۸ و هواپیمای اوکراینی در ایران هستیم.
ما خواهان دیدار شما با آسیب‌دیدگانی که با شلیک و یا شکنجه ارگان‌های سرکوب و امنیتی جمهوری اسلامی دچار نقص عضو و آسیب جسمی و روانی شده‌اند و یا مورد تجاوز قرار گرفته‌اند هستیم.
ما خواهان دیدار شما با دانشجویان و دانش‌آموزان محروم از تحصیل و آسیب‌دیده در جریان انقلاب «زن زندگی آزادی» و معلمان هستیم.

ما می‌خواهیم که حضور شما در ایران همراه باشد با دیدار شما با افرادی که شاکیان اصلی جمهوری اسلامی هستند و مورد سرکوب سیستماتیک این رژیم جنایتکار قرار دارند.

۱۵ بهمن ۱۴۰۲
۴ ژانویه ۲۰۲۴

امضاکنندگان:

تشکل‌های دانشجویی:

تشکل دانشجویان پیشرو

نهاد آزادی‌خواهان دانشگاه تهران شمال

تشکل آزادی‌خواهان بهشتی

تشکل آزاداندیشان جندی‌شاپور

جمعیت صدای آزاد دانشگاه (هنر اصفهان)

نهاد مستقل دانشجویان دانشگاه آزاد اصفهان

اتحاد دانشگاه صنعتی اصفهان

اتحاد دانشجویان دانشگاه الزهرا

تشکل‌های دانش‌آموزی:

تشکل دانش‌آموزان انقلابی بوشهر

تشکل دانش‌آموزان انقلابی تهران

جمعی از دانشجویان و فعالین:

دانشگاه اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه آزاد شهرقدس

دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

دانشگاه شیراز

دانشگاه فنی مهاجر اصفهان

***

سرکار خانم ندا النشیف معاون کمیساریای عالی سازمان ملل.

با احترام

“بشر نام تمامی کسانی است که هیچ نامی در وضعیت موجودِ برساختِ حاکمان ندارند”.

بشر، با زبان بشر معنا نمی‌یابد. بشر تنها با زبان قدرت معنا می‌شود و با خواست او بازتولید می‌شود. موجودی که این حقوق را دارد:
حق مردن، حق شکنجه شدن، حق زندان رفتن، حق نادان ماندن. آری، حق محرومیت‌های فزاینده اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، آموزشی و حق بزرگ محرومیت از زندگی!

این بشر عصر ماست. اگر برای دیدار با این “بشر” می‌آیید، تنها حق دارید به گورستان‌ها، زندان‌ها، حاشیه شهرها، کارخانه ها، مدارس، در غرب، شرق، جنوب، شمال و مرکز ایران بروید.
شما اگر مادران کشته شدگان، اعدامیان؛ معلمان، دانش‌آموزان، دانشجویان، اساتید دانشگاه، کارگران، زندانیان در صف اعدام، سلولهای انفرادی، کودکان محبوس و زنان محروم از “زندگی و حق انتخاب” در زندان‌ها را نبینید، رنج سفر بر جان خویش نخرید، و برای حاکمان مشروعیت دروغین نسازید، که در سفرتان جز بازتولید این مناسبات اجتماعی ضد بشر توفیقی حاصل نخواهد شد.

خانم ندا النشیف گرامی!

کدام نهاد حقوق بشری مستقل از حکومت، شما را میزبانی می‌کند؟ با همراهی نمایندگان کدام تشکل‌های مستقل، به زندان‌ها می‌روید؟ با همراهی چه کسانی از گورستان‌های ما دیدن می‌کنید؟ چگونه از این سفرتان سیاست‌زدایی می‌کنید؟ چگونه سیاست‌مداران را از دایره تحقیقات خود و گزارش آن به جهانیان دور می‌کنید؟
چگونه به فرایند احکام اعدام‌ها و حبس‌ها مطلع می‌شوید؟ چقدر به استقلال قوه قضائیه و عدم سیاسی کاری‌ها در آن اعتماد دارید؟

شما چقدر حق دارید واقعیات را از زبان غیرحاکمان بشنوید؟ شما نماینده “موجود انسانی” هستید یا بخشی از قدرت دولت‌ها؟
پاسخ این سوالات دغدغه امروز مردم ایران است.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران به عنوان یک نهاد مستقل، از شما و تیم همراه انتظار دارد نماینده “بشری باشید که هیچ نامی در وضعیت موجود ندارد”.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا