اخبار

تدارک حمله ظالمانه اسرائیل به آخرین پناهگاه فلسطینی ها

در حالی که اسرائیل خود را برای حمله به رفح آخرین پناهگاه باقی مانده آوارگان در غزه آماده می کند، فلسطینی ها امیدوارند تلاش ها برای آتش بس قبل از این حمله به نتیجه برسد. وزیر خارجه ی آمریکا روز گذشته ( دوشنبه) در پنجمین سفر خاورمیانه ای خود از زمان حمله اسرائیل به غزه با ولیعهد عربستان دیدار کرد. این در حالی است که برخی از  مقام های آمریکایی اظهار نظر می کنند که می توانند به هدف های تعین شده خود در این منطقه  دست یابند یا نه؟ آیا ریخته شدن خون هزاران نفر از مردم بی دفاع و ستمدیده، تخریب شدن زیر ساخت های اقتصادی و اجتماعی و ویرانی های عظیم که سال ها طول خواهد کشید تا به حالت اولیه در آیند و همچنین ساقط شدن مردم از زندگی خویش و روانی شدن ده ها هزار کودک را می توان به این هدف ها اضافه کرد یا نه؟ این در حالی است که مقامات غزه می گویند بیش از ۲۷۰۰۰ فلسطینی در حمله اسرائیل کشته شده اند و بیم آن می رود که هزاران فلسطینی دیگر زیر آوار مانده باشند…..

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ی ایالات متحده روز دوشنبه در جریان سفر به خاورمیانه با ولیعهد عربستان سعودی دیدار کرد. جمعیت نوار پناه گرفته است. دیدار بلینکن با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان حدود دو ساعت به طول انجامید. متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که بلینکن و بن سلمان درباره هماهنگی منطقه ای برای دستیابی به “پایان پایدار” بحران گفتگو کرده اند.

به گزارش رویترز، میلر در بیانیه ای گفت: بلینکن بر اهمیت رسیدگی به نیازهای بشردوستانه در غزه و جلوگیری از گسترش بیشتر درگیری تاکید کرده است. وزیر خارجه ی ایالات متحده هنگام بازگشت به هتل خود به سوالات خبرنگاران پاسخ نداد.

پیشنهاد آتش‌بس که هفته گذشته توسط میانجی‌های قطری و مصری به حماس ارائه شد، در انتظار پاسخ شبه‌نظامیان است که می‌گویند تضمین‌های بیشتری می‌خواهند تا به جنگ چهار ماهه پایان دهد.

یک مقام ارشد آمریکایی در جریان پرواز به پایتخت عربستان سعودی به خبرنگاران گفت: “نمی توانیم بگوییم آیا ما به موفقیت دست خواهیم یافت یا نه.” توپ در حال حاضر در زمین حماس است.

بلینکن همچنین به دنبال جلب حمایت از طرح های ایالات متحده برای پس از آتش بس است. یعنی بازسازی و اداره غزه، و در نهایت تشکیل یک کشور فلسطینی – که اسرائیل هنوز آن را رد می کند – و سرانجام برای عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل.

اسرائیل همچنان در صدد حمله زمینی به شهر کوچک رفح در مرز جنوبی مصر است. بیش از نیمی از ۲.۳ میلیون نفر جمعیت غزه اکنون در چادرهای موقت در این شهر زندگی می کنند.

نتانیاهو، روز دوشنبه در دیدار با نیروهای نظامی گفت ارتش اسرائیل بیش از نیمی از نیروهای رزمی حماس را کشته یا زخمی کرده‌ا و تا «پیروزی کامل» ادامه خواهند داد.

سامی ابوزهری، یکی از مقامات ارشد حماس، نتانیاهو گفته های نتایاهو را رد کرد و گفت او با توهم پیروزی مشغول است.

گفتگوها در مورد آتش بس به گفته کسانی که به گفتگوکنندگان نزدیک هستند یک آتش‌بس حداقل ۴۰ روزه را پیش‌بینی می‌کند که گروگان‌های باقی‌مانده آزاد می شوند و پس از آن مراحل بعدی برای تحویل سربازان و اجساد صورت می گیرد.

نبرد در خان یونس، شهر غزه

تانک های اسرائیلی دو هفته است در خان یونس در حال پیشروی هستند. نبردها همچنین در شهر غزه در شمال باریکه، در مناطقی که اسرائیل گفته بود در دو ماه اول جنگ تحت کنترل خود درآورده بود، دوباره اوج گرفته است.

ارتش اسرائیل روز دوشنبه اعلام کرد طی ۲۴ ساعت گذشته ده ها مبارز فلسطینی را در شمال، مرکز و جنوب غزه به هلاکت رسانده است.

با فرا رسیدن شب، ساکنان خان یونس گفتند که تانک های اسرائیلی گلوله باران اطراف بیمارستان ناصر، بزرگترین مرکز پزشکی فعال در جنوب را افزایش داده اند و برخی از خانه ها را به آتش کشیده اند. جمعیت هلال احمر فلسطین اعلام کرد که حدود ۸۰۰۰ آواره از مقر آن در خان یونس و بیمارستان العمال پس از دو هفته محاصره توسط نظامیان اسرائیلی تخلیه شده اند. در بیمارستان تنها ۴۰ فرد مسن، حدود ۸۰ بیمار و ۱۰۰ کادر اداری و پزشکی باقی مانده بودند.

فلسطینی‌ها درگیری‌ها در شهر غزه، به‌ویژه در مناطق نزدیک به سواحل مدیترانه را که زیر بمباران کشتی‌های جنگی اسرائیل است، شدید توصیف کرده اند.

آنروا، آژانس کمک رسانی سازمان ملل به فلسطینیان، اعلام کرد یک کاروان مواد غذایی مورد هدف قرار گرفت، اما به کسی آسیب نرسید. آنروا، یک منبع کمک های حیاتی، گفته است ممکن است مجبور شود عملیات خود را در سراسر منطقه در ماه جاری قطع کند. کمک های مالی به این سازمان به دلیل ادعاهای اسرائیل که برخی از کارکنان آن در حمله ۷ اکتبر دست داشته اند، کاهش یافته و بسیاری از کشورهای غربی این کمک ها را تعلیق کرده اند.

مقامات غزه می گویند بیش از ۲۷۰۰۰ فلسطینی در حمله اسرائیل کشته شده اند و بیم آن می رود که هزاران فلسطینی دیگر زیر آوار مانده باشند. اسرائیل هم می گوید ۲۲۶ تن از سربازانش در جنگ کشته شده اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا