گوناگون

انتقاد چین و روسیه از آمریکا در نشست شورای امنیت سازمان ملل

نشست فوق‌العاده شورای امنیت شامگاه دوشنبه ۵ فوریه (۱۶ بهمن) به منظور بررسی برنامه تلافی‌جویانه آمریکا به مواضع گروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی ایران در عراق و سوریه برگزار شد….

در این نشست واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه، ایالات متحده آمریکا را به نقض قوانین بین‌المللی و «برافروختن» تنش‌ها در منطقه بحرانی خاورمیانه قلمداد کرد.

به گزارش اسپوتنیک، واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در نشست شورای امنیت سازمان ملل اظهار داشت که حملات اخیر ایالات متحده و بریتانیا به سوریه و عراق با نقض قوانین بین المللی انجام شده است.

وی در ادامه افزود: ما از رزماری دی کارلو، معاون دبیرکل، به خاطر این جلسه تشکر می‌کنیم. ما توازن کلامی زیادی از او شنیدیم، اما سخنی در باره مهم‌ترین چیز، محکومیت بی‌قید و شرط نقض قوانین بین‌المللی توسط ایالات متحده و بریتانیا، از او نشنیدیم”.

سفیر چین نیز در این جلسه با اشاره به “صدمات انسانی سنگین” این کار، آنها را به تمام ارضی و استقلال سوریه و عراق ارزیابی کرد.

نماینده آمریکا در سازمان ملل، با رد سخنان نمایندگان روسیه و چین تاکید کرد که از خود دفاع کرده است و بمباران ها «لازم و مناسب» بوده است .

او افزود که گروه‌های شبه‌نظام با ایران از روز ۱۸ شهریور به بیش از ۱۶۵ بار به نیروهای نظامی بین‌المللی در عراق و سوریه حمله کرده‌اند و در حمله په‌پادی به یک پایگاه نظامی در اردن که مقر نیروهای آمریکایی هستند، سه سرباز آمریکایی را کشتند و شمار زیادی را نیز مجروح کردند.

او همچنین تاکید کرد : «ما به دفاع از پرسنل خود در برابر عملیات غیرقابل قبول ادامه می دهیم.»

امیر سعید ایروانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد نیز در سخنان خود گفت که “همه گروه‌های مقاومت در منطقه مستقل هستند” و این “حق مشروع” آنها هستند که “به حضور غیرقانونی آمریکا” در عراق و سوریه پایان دهند.

در جلسه شورای امنیت عراق و سوریه نیز به حملات هوایی آمریکا به شبه‌نظامیان اسلامی اعتراض کردند.

سفرای فرانسه و بریتانیا در شورای امنیت با اشاره به فعالیت گروه‌های نیابتی در چهار ماه گذشته و همچنین فعالیت‌های موشکی حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و خلیج عدن، ایران را از عوامل بی‌ثبات‌کننده در منطقه خارج خواندند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا