بین‌المللی

چین: واشنگتن مسئول وضعیت “بسیار پیچیده ی” خاورمیانه است

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه اعلام کرد که واشنگتن مسئول وضعیت “بسیار پیچیده ای” می باشد که در منطقه خاورمیانه در حال شکل گیری است.

به گزارش سه شنبه شب ایرنا از “تاس”, وی در یک نشست خبری با اشاره به حملات آمریکا به عراق و سوریه تاکید کرد:سیاست و اقدامات آمریکا بحران در خاورمیانه را با خطر خارج شدن از کنترل روبه رو کرده است.

وی ادامه داد: ما از همه طرف ها می خواهیم آرامش و خویشتن‌داری را حفظ و از تشدید تنش پرهیز کنند، به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد پایبند باشند و با اقدامات خود اوضاع را از کنترل خارج نکنند.

به گزارش ایرنا, آمریکا در واکنش به کشته شدن سه سرباز این کشور در پایگاه نظامیان آمریکا در اردن، حملات تازه‌ای را علیه سوریه و عراق آغاز کرده است.

فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه موسوم به سنتکام (CENTCOM) بامداد شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: ساعت ۱۶ به وقت شرق آمریکا (EST) دوم فوریه، نیروهای فرماندهی مرکزی ایالات متحده حملات هوایی را در عراق و سوریه علیه نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و گروه‌های شبه نظامی وابسته به آن انجام دادند.

این در حالی است که شبکه الجزیره قطر به نقل از منابع آگاه اعلام کرد: سپاه یا نیروی قدس در مناطقی که آمریکا بمباران کرده هیچ پایگاهی نداشته است.

سنتکام مدعی شد: نیروهای ارتش ایالات متحده بیش از ۸۵ موضع را با هواپیماهای متعدد از جمله بمب‌افکن‌های دوربرد که از ایالات متحده پرواز کردند، هدف قرار دادند.

مقام‌های آمریکایی گفتند که هواپیماهای نیروی هوایی این کشور از جمله بمب‌افکن‌های بی – ۱ سه هدف را در عراق و چهار هدف در سوریه با ۱۲۵ موشک هدایت‌شونده نقطه‌زن و به مدت بیش از ۳۰ دقیقه موشک باران کردند.

سنتکام همچنین ادعا کرده است که در این حملات هوایی بیش از ۱۲۵ مهمات (بمب) نقطه زن به کار گرفته شد و مراکز فرماندهی و کنترل عملیات‌ها، مقرها و مراکز اطلاعاتی، راکتی و موشکی، انبارهای ذخیره پهپادها و تاسیسات لجستیکی (زنجیره تامین تدارکات و مهمات) گروه‌های تحت حمایت ایران هدف قرار گرفتند.

جمهوری اسلامی ایران عملیات نظامی ایالات متحده را صرفاً تامین کننده اهداف اسرائیل دانست و نسبت به خطر گسترش ابعاد و جغرافیای جنگ و درگیری در منطقه هشدار داد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا