حقوق بشر

عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت زینب جلالیان در زندان یزد

زینب جلالیان، زندانی سیاسی، شانزدهمین سال از حکم حبس ابد خود را بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در زندان یزد سپری میکند. خانم جلالیان با وجود مشکلات جسمانی متعدد از رسیدگی پزشکی مناسب محروم مانده است.

خبرگزاری هرانا- ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، زینب جلالیان، زندانی سیاسی، شانزدهمین سال حبس ابد خود را در شرایط نامناسب بهداشتی و درمانی در زندان یزد می‌گذراند.

یک منبع آگاه نزدیک به خانواده این زندانی سیاسی ضمن تأیید این خبر به هرانا گفت: “روز سه‌شنبه هفدهم بهمن ۱۴۰۲، خانم جلالیان در حالی که باید برای درمان بیماری ناخنک چشم به بیمارستان یزد منتقل می‌شد، به دلیل کارشکنی مسئولین زندان در زمان مقرر به بیمارستان اعزام نشد و به همین دلیل پزشک معالج از انجام اقدامات درمانی او خودداری کرد.”

این منبع مطلع افزود: “خانم جلالیان به بیماری ناخنک چشم مبتلاست و به دلیل پیشرفت این بیماری، بینایی‌اش به شدت کاهش یافته است. او علاوه بر این، با وجود داشتن مشکلات پزشکی متعدد دیگر از جمله بیماری‌های کلیوی و گوارشی، از رسیدگی مناسب پزشکی محروم مانده است.”

بر اساس اطلاعاتی که به دست هرانا رسیده است، ماموران زندان هنگام انتقال زینب جلالیان به بیمارستان با زدن دستبند و پابند، او را مجبور به حرکت در مسیرهای طولانی در زندان کرده، امری که منجر به زخم شدن و خونریزی هر دو پای زینب از ناحیه مچ شده است.

خانم جلالیان پیشتر نیز به دستور مسئولین مربوطه از اعزام به بیمارستان و دریافت رسیدگی‌های تخصصی پزشکی محروم مانده بود. وی با خطر کوری مواجه است.

زینب جلالیان در سال ۱۳۸۶ دستگیر و در سال ۱۳۸۸ به اتهام خروج غیرقانونی از کشور به یک سال حبس تعزیری و به اتهام محاربه به دلیل عضویت در گروه‌های مخالف نظام به اعدام محکوم گردید. حکم اعدام او در دادگاه تجدیدنظر و دیوان عالی کشور تأیید، اما سپس به حبس ابد تخفیف یافت.

خود خانم جلالیان اعلام کرده که در زمان بازداشت به شیوه‌هایی چون شلاق زدن به کف پا، مشت به شکم، کوبیدن سر به دیوار و تهدید به تجاوز، مورد آزار و شکنجه قرار گرفته است.

وضعیت جسمانی و محرومیت از درمان مناسب خانم جلالیان، نگرانی‌های جدی در مورد سلامت و آینده او ایجاد کرده است. این شرایط نه تنها نقض حقوق بشری این زندانی سیاسی را نشان می‌دهد، بلکه وضعیت نگران‌کننده سایر زندانیان سیاسی در ایران را نیز آشکار می‌سازد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا