اخبارچرخان

مردم غزه از گرسنگی می میرند؛اما امپریالیسم و صهیونیسم خواهان ادامه جنگ اند!

گزارشگر سازمان ملل: پاک‌سازی قومیتی فلسطینیان نگران‌کننده است، دبیرکل سازمان ملل متحد طی هشداری نسبت به انجام عملیات نظامی اسرائیل در شهر رفح در جنوب نوار غزه به شدت ابراز نگرانی کرد…..

هشدار سازمان‌های امدادگر در مورد “مرگ جمعی” انسان‌ها در رفح
اسرائیل حملات خود به رفح را تشدید کرد
به گزارش دویچه وله،نهادهای امدادگر هشدار داده‌اند، گسترش حملات و پیشروی ارتش اسرائیل به رفح (واقع در جنوب غزه) ممکن است مرگ جمعی شمار زیادی از آوارگان فلسطینی را که به آنجا پناه برده‌اند، به‌دنبال داشته باشد…../

ارتش اسرائیل تهدید کرده است که حملات خود را از خان یونس به رفح گسترش می‌دهد؛ شهری که جمعیت آن در جریان جنگ در غزه چندین برابر شده است. رفح پیش از جنگ و درگیری در غزه حدود ۲۰۰ هزار نفر جمعیت داشت، اما در حال حاضر شمار ساکنان آن یک و نیم میلیون نفر برآورد می‌شود. پزشکان و امدادگران به دشواری می‌توانند نیاز‌های اولیه آوارگان را برآورده کرده و جلوی گسترش و شیوع بیماری‌ها را بگیرند.

یان اگلاند، دبیرکل شورای نروژ برای رسیدگی به امور آوارگان با اشاره به اینکه “در یک اردوگاه آوارگان نمی‌توان جنگ به راه انداخت” هشدار داد، اگر عملیات اسرائیل به این اردوگاه‌ها گسترش یابد، “حمام خون” به راه خواهد افتاد. شورای مزبور در بیانیه‌ای از خطر “فروپاشی کمک‌های بشردوستانه” در صورت تشدید تخاصم‌ها و درگیری‌ها سخن گفته است.

سانتوش کومر، یک پزشک امدادگر که هفته گذشته موفق به خروج از نوار غزه شد، رفح را به “زندانی بسته” تشبیه کرده است. به گفته او “اگر بمب‌هایی که خان یونس را ویران کردند، در رفح نیز به کار گرفته شوند، شمار قربانیان دست‌کم دوبرابر و یا حتی سه‌برابر خواهد شد، چرا که ازدحام و تراکم‌ جمعیت در این شهر بسیار بالاست”.

سازمان امدادگرای ActionAid گفته است، “برخی از مردم غزه برای رفع گرسنگی ناگزیر شده‌اند، علف بخورند”. طبق اعلام این سازمان هر شهروند و آواره در رفح روزانه تنها به یک و نیم تا ۲ لیتر آب دسترسی دارند که کیفیت آن هم نامطمئن است. آنها با این مقدار آب باید تمامی نیازهای روزانه خود را برطرف کنند.

جولیتا توما، سخنگوی آژانس سازمان ملل برای کمک به آوارگان فلسطینی گفته است: «تمامی اردوگاه‌های اضطراری بیش از ظرفیت خود پُر هستند و دیگر نمی‌توانند آوارگانی تازه را بپذیرند.»
غکس/ ویرانی‌ها در رفح پس از حمله ارتش اسرائیلویرانی‌ها در رفح پس از حمله ارتش اسرائیل

وزارت خارجه آمریکا پنج‌شنبه ۱۹ بهمن به اسرائیل هشدار داد. ویدانت پاتیل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات اخیر نتانیاهو که گفته به ارتش اسرائیل فرمان داده تا برای عملیات نظامی در رفح آماده شود، گفت واشینگتن هیچ‌گونه شواهدی که نشان دهد اسرائیل برای انجام عملیات بزرگ نظامی در رفح برنامه‌ریزی جدی می‌کند را مشاهده نکرده است.
وی هشدار داد که انجام عملیات نظامی مشابه اکنون و بدون برنامه‌ریزی و حتی اندکی تامل در منطقه‌ای که بیش از یک میلیون نفر آواره جنگی به آن پناه برده‌اند، اقدامی «فاجعه‌‌بار» خواهد بود.
جان کربی سخنگوی امنیت ملی آمریکا گفته است آمریکا از این حملات حمایت نخواهد کرد.
کاخ سفید ضمن اشاره به ادامه مذاکرات بین حماس و اسرائیل درباره آتش‌بس، پاسخ حماس به پیشنهاد توافق را حاوی نکاتی بسیار مثبت دانست و درباره امکان دست‌یابی به توافقی میان اسرائیل و حماس ابراز خوش‌بینی کرد.
همزمان با ادامه مذاکرات میان حماس و اسرائیل درباره توافق جدیدی برای آتش‌بس و تبادل اسرا و گروگان‌ها میان دو طرف، یک مقام اسرائیلی و یک منبع آگاه فاش کرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر و یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل ابلاغ کرده که دولت آمریکا نسبت به گسترش احتمالی عملیات نظامی اسرائیل در شهر رفح در جنوب غزه بسیار نگران است.
نتانیاهو اما به‌رغم هشدار بلینکن نسبت به یورش نظامی اسرائیل به شهر رفح در جنوب نوار غزه چهارشنبه گفته بود که او به نیروهای ارتش اسرائیل دستور داده تا برای انجام عملیات نظامی در رفح که یک و نیم میلیون آواره فلسطینی را در خود پناه داده است، آماده شوند.
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز پنج‌شنبه گزارش‌ها مبنی بر تمرکز [عملیات] ارتش اسرائیل بر رفح را بسیار نگران‌کننده دانست.
گوترش با اشاره به این‌که هم‌اکنون نقض‌ مکرر قوانین بین‌المللی در غزه جریان دارد بر لزوم برقراری فوری آتش‌بس در نوار غزه تاکید کرد.
دبیرکل سازمان ملل طی اظهارات خود همچنین گفت که به نفع اسرائیل است که مذاکرات جاری با حماس برای رسیدن به توافق به نتیجه برسد.

بایدن پاسخ نظامی اسرائیل در غزه را «بیش از حد» دانست

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، روز پنجشنبه ۱۹ بهمن، در سخنانی با اشاره به جنگ در غزه بین اسرائیل و گروه شبه نظامی حماس، پاسخ نظامی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در آن منطقه را «بیش از حد» توصیف کرد.
بایدن در سخنانی که شدیدترین انتقاد از این عملیات نظامی بود، در پاسخ به پرسش یک خبرنگار گفت: ««همانطور که می‌دانید، بر این عقیده هستم که چگونگی پاسخ در غزه، بیش از حد بوده است.»
او اشاره کرد که برای برقراری آتش بس موقت در ازای مبادله گروگان های در دست حماس با فلسطینیان در زندان های اسرائیل «فشار بسیاری آورده است.»
این در شرایطی است که بنیامین نتانیاهو روز چهارشنبه ساعاتی پس از طرح سه مرحله ای حماس برای برقراری آتش بس، توافق در این مورد را رد کرده و شرایط پیشنهادی را «توهم آمیز» خوانده بود.
جو بایدن در بخشی از سخنان خود گفت که «به‌طور خستگی‌ناپذیر بر روی این توافق کار کرده‌» و در عین حال، «برای افزایش کمک های بشردوستانه به غزه تلاش کرده است.»

مردم در رفح علف می خورند

ActionAid یک موسسه خیریه بین المللی گفت که غذا در غزه به قدری کمیاب شده که مردم به خوردن علف روی آورده اند. در بیانیه‌ای که روز جمعه منتشر شد این موسسوه هشدار داد تشدید حملات در رفح «عواقب فاجعه‌بار» خواهد داشت، بنابر این اطلاعیه: هم‌اکنون همه در عزه گرسنه هستند و مردم فقط ۱.۵ تا ۲ لیتر آب ناسالم در روز برای رفع تمام نیازهای خود دارند.
ریحام جعفری، هماهنگ کننده حمایت و ارتباطات در اکشن اید فلسطین، گفت که این موسسه خیریه از گزارش‌های مربوط به تهاجم زمینی احتمالی به رفح و افزایش حملات هوایی به این منطقه “عمیقا نگران” است. وی گفت: «اجازه دهید کاملاً واضح بگوییم: هر گونه تشدید خصومت ها در رفح، جایی که بیش از ۱.۴ میلیون نفر در آن پناه گرفته اند، کاملاً فاجعه آمیز خواهد بود. جعفری در پاسخ به این سوال که «اگر آخرین مکان امن باقیمانده در نوار مورد حمله قرار گیرد… جمعیت خسته و گرسنه غزه قرار است کجا بروند؟» گفت: مردم اکنون آنقدر مستأصل هستند که در آخرین تلاش برای جلوگیری از گرسنگی، علف می خورند. در همین حال عفونت ها و بیماری ها در میان چنین شرایط شلوغی بیداد می کنند. تنها چیزی که به این وضعیت پایان می دهد آتش‌بس فوری و دائمی است – این تنها راه برای جلوگیری از تلفات جانی بیشتر و اجازه ورود کمک‌ های ضرورکافی به منطقه است.

گزارشگر سازمان ملل: پاک‌سازی قومیتی فلسطینیان نگران‌کننده است

گزارشگر سازمان ملل در امور فلسطین پاک‌سازی قومیتی اسرائیل در غزه را محکوم کرد و از جامعه بین‌المللی خواست برای توقف این کشتار، مداخله کند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران: فرانچسکا آلبانیز، گزارشگر سازمان ملل در امور فلسطین با بیان اینکه کشتار روزانه غیرنظامیان فلسطینی در غزه موجب نگرانی او است، گفت: اسرائیل هرگز به قوانین بین‌المللی احترام نگذاشته و جامعه بین‌المللی باید با فشار بر تل‌آویو، این کشتار را متوقف کند.
به گفته آلبانیز، کشور‌هایی که با اسرائیل قرارداد و مبادله دارند، باید با قطع این قرارداد‌ها تل‌آویو را ناچار به توقف جنگ و پذیرش آتش‌بس کنند.
این مقام سازمان ملل در گفت‌وگو با الجزیره با بیان اینکه اسرائیل مشغول پاک‌سازی قومیتی در غزه، کرانه باختری و بیت‌المقدس شرقی است، گفت تنها شاهدان این فاجعه کارکنان سازمان‌های بین‌المللی هستند.
آلبانیز تاکید کرد که قحطی غزه در مقیاس جهانی کم‌سابقه است و میزان ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه پاسخگوی نیاز مردم این منطقه نیست.
وی در ادامه اظهار کرد که اسرائیل حکم دیوان بین‌المللی دادگستری را برای توقف کشتار غیرنظامیان، نادیده گرفته است و باید تمامی اقدامات لازم برای جلوگیری از ویرانی کامل غزه اتخاد شود.
گزارشگر سازمان ملل در امور فلسطین همچنین اتهامات مطرح‌شده علیه آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (آنروا) را تکان‌دهنده دانست.
اخیراً ۱۸ کشور و اتحادیه اروپا حمایت مالی خود را از آنروا به دلیل ادعا‌های اسرائیل درباره مشارکت کارمندان این آژانس در حمله هفتم اکتبر حماس به حالت تعلیق درآورده‌اند.
اسرائیل در روز‌های اخیر حملات خود را علیه آنروا افزایش داده است.
این رژیم اخیراً کاروان حامل کمک‌های غذایی آنروا را که در حال انتقال به شمال غزه بود، هدف قرار داد.

حمله مجدد آمریکا به مواضع حوثی‌ها در یمن

ارتش آمریکا اعلام کرد که نیروهای فرماندهی مرکزی ایالات متحده، پنج‌شنبه ۱۹ بهمن، «در چارچوب دفاع از خود» هفت حمله علیه چهار قایق بدون سرنشین حوثی‌ها و هفت موشک کروز ضد‌کشتی که برای شلیک به سوی کشتی‌ها در دریای سرخ آماده شده بود، انجام دادند.
ارتش آمریکا در بیانیه خود گفته است که روز پنج‌شنبه نیروهای فرماندهی مرکزی آمریکا دو حمله در دفاع از خود انجام داده و دو موشک کروز ضدکشتی حوثی‌ها که آماده پرتاب به دو کشتی در دریای سرخ بودند.
در ادامه بیانیه آمده است: «در اواخر روز پنج‌شنبه، در ساعت ۲۳:۳۰ (به وقت صنعا)، نیروهای فرماندهی مرکزی ایالات متحده دومین حمله را با هدف قرار دادن یک موشک کروز حملات زمینی حوثی‌ها که آماده پرتاب بود، انجام دادند.»
این در حالی است که رسانه‌های حوثی روز پنج‌شنبه گفته بودند که منطقه «راس عیسی» در حدیده مورد ۳ حمله آمریکایی-بریتانیایی قرار گرفته است.
رسانه‌های حوثی روز چهارشنبه نیز از حملات جدید آمریکا و بریتانیا به استان حدیده در غرب یمن خبر داده بودند، اما واشینگتن و لندن انجام حملات جدید به مواضع حوثی را تایید نکردند.
خبرگزاری «سبا نت» وابسته به حوثی‌ها در پلتفرم «ایکس» نوشت که «راس عیسی در منطقه الصلیف در استان حدیده، مورد دو حمله آمریکایی-بریتانیایی قرار گرفت.»
حوثی‌ها از ۱۹ نوامبر ده‌ها حمله به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و دریای عرب انجام دادند.
حوثی‌ها ادعا می‌کنند که این حملات در حمایت از نوار غزه که از ۷ اکتبر شاهد جنگ بین حماس و اسرائیل است، صورت می‌گیرد.
به منظور بازدارندگی حوثی‌ها، نیروهای آمریکایی و بریتانیایی از ۱۲ ژانویه سه حمله را به مواضع حوثی‌ها در یمن انجام دادند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا