زحمتکشان

چند خبر کارگری؛ در انتظار اجرای رای دیوان عدالت؛ چرا وزارت بهداشت سکوت کرده است؟

پرستاران کرمانی در انتظار اجرای رای دیوان عدالت هستند.

محمد، پرستار کرمانی، در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در ارتباط با رای اخیر دیوان عدالت مبنی بر غیرقانونی بودن اضافه‌کار اجباری پرستاران گفت: دانشگاه‌ علوم پزشکی کرمان به شیوه‌ی سایر استان‌ها، پرستاران را مجبور به اضافه کار اجباری می‌کند؛ پرستاران مجبورند ۱۲۰ ساعت یا حتی بیشتر اضافه کار بایستند و مبلغ ناچیزی بابت حق‌الزحمه بگیرند.

او ادامه داد: شکایت یکی از همکاران ما منجر به صدور رای دیوان عدالت شد و خوشبختانه در این رای، اضافه‌کار اجباری پرستاران غیرقانونی دانسته شد؛ با این حال وزارت بهداشت در مورد این رای سکوت کرده است!

به گفته این پرستار کرمانی، کادر درمان انتظار دارند وزارت بهداشت به این رای قانونی تکمین کند و اضافه‌کار اجباری را از میان بردارد.

این پرستار اضافه کرد: رای اخیر دیوان عدالت، در مورد اجباری نبودن اضافه کار و لزوم توافق دو طرفه در انجام اضافه کار با سقف ۸۰ ساعت است که بایستی در دانشگاه‌های علوم پزشکی اجرا شود؛ اما آیا وزارت بهداشت به این رای تمکین می‌کند یا به بهانه‌ی کمبود نیرو، به دنبال اضافه‌کار تحمیلی پرستاران است؟

کنفدراسیون بین المللی تشکل های کارگری خواستار پاسخِ دولت قزاقستان به کارگران نفتی شد

ITUC نقض حقوق کارگران در مناقشه چند ماه اخیر شرکت نفت سبک قزاقستان را محکوم و از دولت این کشور خواست تا به مطالبات کارگران پاسخ گوید.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از پایگاه ITUC، تشکل کنفدراسیون بین المللی اتحادیه‌های کارگری (ITUC) خواستار مذاکره و توقف فشارها علیه کارگران اعتصابی نفت قزاقستان شد.

ITUC نقض حقوق کارگران در مناقشه چند ماه اخیر شرکت نفت سبک قزاقستان را محکوم و از دولت این کشور خواسته تا به مطالبات کارگران پاسخ گوید.

لوک تراینگل، دبیرکل کنفدراسیون بین المللی اتحادیه‌های کارگری، در نامه‌ای به رئیس جمهور قزاقستان خواستار لغو تمامی فشارها، بازداشت‌ها و محکومیت‌های قضایی علیه کارگران اعتصابی شده و اقدامات لازم برای اطمینان از حل این مناقشه کارگری از طریق گفتگوی اجتماعی و مذاکره را پیشنهاد داده است.

این تشکل جهانی از رئیس‌جمهور این کشور خواسته است به مقاوله‌نامه‌های بنیادین سازمان جهانی کار در زمینه احترام به آزادی تشکل‌های کارگری پایبند باشد.

حدود پانصد نفر از کارگران اتحادیه صنفی کارگران نفت و انرژی قزاقستان از پاییز سال گذشته میلادی (مهرماه امسال) اعتصاب خود را علیه شرکت وست اویل این کشور در اعتراض به عدم افزایش حقوق طی دو سال اخیر، به صورت پراکنده شروع کرده بودند که با برخورد دولت و دستگاه قضایی و پلیسی قزاقستان مواجه شدند.

دادگاه‌های قزاقستان طی ماه‌های گذشته چندین بار علیه کارگران معترض و خانواده‌های آنان که در تجمعات شرکت می‌کردند، با فشار شرکت و دولت رای صادر کرده است.

ماه گذشته نیز هفت کارگر اعتصابی توسط پلیس بازداشت و بازجویی شدند و شرکت وست اویل قزاقستان نیز فوراً اخراج آن‌ها را اعلام کرد.

لوک تراینگل دبیرکل ITUC، اعلام کرده بود: برون سپاری خدمات تولید و توزیع انرژی در قزاقستان و ورود بخش خصوصی داخلی و خارجی موجب شده تا فشار به کارگران این مجموعه از نظر حقوقی و مالی افزایش یابد.

کنفدراسیون بین المللی تشکل های کارگری خواستار پاسخِ دولت قزاقستان به کارگران نفتی شد

معوقاتِ مستمریِ معلولان هنوز پرداخت نشده است

یک فعال حقوق معلولان گفت: مجلس امسال مستمریِ معلولان را ۴۰درصد افزایش داد، اما این افزایش بعد از گذشتِ ۵ ماه اعمال شد و در ۵ ماه ابتدایی تنها ۲۰درصد به مستمریِ مددجویان اضافه شد و هنوز معوقاتِ ۵ ماه ابتدایی سال پرداخت نشده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بهروز مروتی (فعال حقوق معلولان) در انتقاد از عدمِ پرداختِ معوقاتِ مستمریِ ۴۰ درصدیِ مددجویانِ بهزیستی گفت: مجلس امسال مستمریِ معلولان را ۴۰درصد افزایش داد، اما این افزایش بعد از گذشتِ ۵ ماه اعمال شد و در ۵ ماه ابتدایی تنها ۲۰درصد به مستمریِ مددجویان اضافه شد و هنوز معوقاتِ ۵ ماه ابتدایی سال پرداخت نشده است.

وی افزود: همچنین مابه‌التفاوت افزایش ۴۰ درصدی حق پرستاری فروردین و اردیبهشت و مابه‌التفاوت افزایش دو برابری کمک هزینه لوازم بهداشتی ۴ ماهه ابتدایی سال هنوز پرداخت نشده است.

مروتی به بودجه‌ی کمِ سازمان بهزیستی اشاره کرد و گفت: کمتر از یک ماه ونیم تا پایان سال مانده و نزدیک به ۷۶ درصد از بودجه بهزیستی را پرداخت کرده‌اند؛ ۲۴درصد از این بودجه مانده که اگر طبق روال این ۱۱ ماه، هر ماه ۷.۵درصد آن را پرداخت کنند، حدود ۱۰درصد از بودجه‌ای که برای سال جاری در نظر گرفته‌اند، می‌ماند که این مقدار رقمی در حدود ۲هزار میلیارد تومان می‌شود.

مروتی بیان کرد: بودجه‌ی بهزیستی برای سال جاری ۲۰هزار میلیارد تومان بود که این رقم حتی اگر کامل پرداخت شود باز هم بسیار کم است. به طور مثال اگر بخواهند ماده ۲۷ قانون حمایت از معلولان را به طور کامل اجرا کنند، چیزی حدود ۳۰هزار میلیارد تومان بودجه لازم است، که این رقم ۱۰هزار میلیارد از بودجه‌ی کل سازمان بهزیستی کمتر است.

این فعال حقوق معلولان گفت: حالا همین بودجه‌ی ناچیز را هم به طور کامل پرداخت نکرده‌اند و چنانچه این بودجه به طور کامل پرداخت نشود، مددجویان برای دریافتِ همین حداقل حقوقی که به آن‌ها تعلق گرفته دچار مشکل خواهند شد.

مروتی گفت: سال گذشته نیز معوقات بسیاری داشتیم که با تجمع توانستیم این معوقات را بگیریم، امسال اما برای برگزاری همین تجمعات محدودیت‌هایی گذاشته‌اند.

گرفتاری کارگران «فولاد قزوین» و «آرمان شفق» برای بازنشستگی پیش از موعد

برخی کارگران دو کارخانه «فولاد قزوین» و «آرمان شفق» که مشمول مقررات مشاغل سخت و زیان‌آور می‌شوند به دلیل پرداخت نشدن ۴ درصد هزینه سختی کارشان از سوی برخی پیمانکاران پیشین، در زمان بازنشستگی دچار مشکل شده و نمی‌توانند از مزایای بازنشستگی پیش از موعد استفاده کنند.

شماری از کارگران دو کارخانه فولاد قزوین و آرمان شفق در تماس با خبرنگار ایلنا، گفتند: دو کارخانه فولاد قزوین و آرمان شفق که تحت مسئولیت یک کارفرمای واحد مدیریت می‌شوند، یک سال بعد از اعلام ورشکستگی مالک اصلی کارخانه (سال ۹۶) از سوی اداره تصفیه و امور ورشکستگی «دادگستری» شهرستان تاکستان به چند شرکت سرمایه‌گذار اجاره داده شدند که آخرین آنها تقریبا از سال ۱۴۰۰ فعالیت خود را در این واحد آغاز کرده است.

یکی از کارگران بیان اینکه باتوجه به ماهیت فعالیت شرکت‌های فولاد قزوین و آرمان شفق و شرایط آلودگی محیط کار، تمامی کارگران فنی این دو واحد و خطوط تولید مشمول قانون «سختی کار» قرار می‌گیرند. افزود: متاسفانه پیمانکارانی که قبل از سال ۱۴۰۰ تحت نظارت اداره ورشکستگی با اتمام کار خود، جایشان را به پیمانکار دیگری داده‌اند، به تعهد خود درخصوص پرداخت ۴ درصد حق بیمه اضافی کارگران عمل نکرده‌اند.

این کارگر تاکید کرد: مسئولان اداره تصفیه و امور ورشکستگی باید قبل از خروج پیمانکار پیگیر پرداخت طلب کارگران باشند و با او تسویه حساب کنند چراکه اگر پیمانکار بدون پرداخت مطالبات از مجموعه خارج شود، دست کارگران برای وصول مطالباتشان خالی می‌ماند.

به ادعای این منبع کارگری؛ وضعیت به وجود آمده درحالی‌ست که کارگران این دو کارخانه که به مرور مشمول بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان‌آور می‌شوند امکان بازنشسته شدن پیش از موعد برایشان وجود ندارند با این حال چون دست کارگران برای وصول طلبشان به جایی بند نیست از امور ورشکستگی قوه قضائیه تاکستان درخواست کرده‌اند پیگیر مطالباتشان باشد در غیر اینصورت کارگران دچار خسارت خواهند شد.

گرفتاری کارگران «فولاد قزوین» و «آرمان شفق» برای بازنشستگی پیش از موعد

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا