اخبار

آخرین پرده نمایش انتخابات؛ شوکِ آخر به حلقۀ “خودی‌ترین خودی‌ها”

احزابی که راضی به شرکت در انتخابات با همین شرایط فعلی هم شده‌اند، آنچنان عرصه بر آنها تنگ آمده که توانایی ارائه یک لیست به تنهایی را ندارند….

اعتدال و توسعه، جریان نزدیک به حسن روحانی، که پیش از این امیدوار به لیست‌دادن برای تهران بود، ناامیدانه به فعالیت‌هایش ادامه می‌دهد و حالا حرف از ائتلاف در حوزه‌هایی است که تعداد نامزدهای تایید شده‌شان به حد تعداد صندلی‌های آن حوزه در مجلس نمی‌رسد.

یکی از این دست از حوزه‌ها، تهران است؛ آنطور که از خبرها پیداست در تهران، تعداد نامزدهای این جریانات به ۳۰ نفر نمی‌رسد و ازهمین رو برخی از این جریانات که علاقمند به حضور در انتخابات بودند، حالا در حال سبک و سنگین کردن ائتلاف هستند.

چنانکه اسماعیل گرامی‌مقدم سخنگوی حزب اعتمادملی، چندی پیش به خبرآنلاین گفته بود که : “حزب اعتماد ملی، کارگزاران و ندای ایرانیان در تهران در حال بررسی اصلاعات نامزدهایی هستند که صلاحیت آنها تایید شده است”. هرچند اگر چنین ائتلافی هم رخ دهد، بعید است در تهران این سه حزب روی هم بتوانند ۳۰ نامزد تایید صلاحیت شده پیدا کنند.

نامزدهای اصلاح طلب قلع و قمع شدند

از سوی دیگر برخی احزاب اصلاح‌طلب معتقدند که نامزدهای سرشناس و رای‌آور آنها تماما ردصلاحیت شده و به عبارت دیگر نامزدهای آنها، قلع و قمع شده‌اند. طیف های گوناگون اصلاح‌طلب که به ارائه فهرست در تهران امید داشته‌اند، این روزها امیدی برای حتی تعیین یک فهرست دستجمعی در تهران ندارند.

از سوی دیگر به گفته چهره‌های رسانه‌ای اصلاح‌طلبان، افراد سرشناس و به قول آنها “رای‌آور” اصلاح‌طلبان غالبا ردصلاحیت شده‌اند و اگر کسی هم منسوب به احزاب اصلاح‌طلب است و تایید صلاحیت شده، از جمله چهره‌های ناشناخته‌ شده‌ی آنهاست.
حدود یک سال پس از فروکش کردن تظاهرات و خیزش‌های مردمی سال گذشته با شعار اصلی “زن، زندگی، آزادی”، اکنون پیامدهای تعیین‌کنندۀ آن حرکت تاریخ‌ساز را در جامعه و به‌ویژه در شکاف وسیع و عمیق پُرنشدنی بین اکثر مردم و دیکتاتوری حاکم به‌روشنی می‌توان دید. در چند سال اخیر، به‌علت تحریم‌های وسیع انتخابات نمایشی و ورود مستقیم مردم به صحنۀ اعتراض به دیکتاتوری مذهبی حاکم، رابطۀ مردم با کل حکومت ولایی و در رأس آن خامنه‌ای و طیف‌های درون جناح‌های اصول‌گرا و اصلاح‌طلب در وضع جدیدی قرار گرفته است.

جمهوری اسلامی اکنون در برابر اکثر مردم در چنان وضع نامتعادلی قرار گرفته است که دیگر امکان بازگشت به شرایط پیشین و جلب اعتماد مردم و کسب اعتبار در افکار عمومی را ندارد. گفتار و کردار سران و کارگزاران و رسانه‌های تبلیغاتی حکومت نه‌تنها دیگر اثری در افکار عمومی و ذهن جامعه و در ترمیم شکاف ژرف بین مردم و دیکتاتوری ندارد، بلکه تأثیر برعکس دارد. اکثر مردم از جمهوری اسلامی عبور کرده‌اند و پاسخ حکومت به مردم هم چیزی جز دروغ و سرکوب و اعدام برای زهرچشم گرفتن نیست.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا