حقوق بشر

انتساب اتهام “بغی” به وریشه مرادی و نگرانی از تحمیل احکام سنگین به وی

وریشه مرادی، فعال سیاسی، مدافع حقوق زنان و از اعضای کژار (جامعه زنان آزاد شرق کُردستان)، توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران به “بغی” متهم شد. این اتهام می‌تواند منجر به صدور حکم اعدام علیه این زندانی سیاسی شود که ١٩٣ روز گذشته را در بازداشت و تحت فشار و شکنجه سپری کرده است.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، اخیرا وریشه مرادی، اهل سنندج (سنه) و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین، توسط بازپرس شعبه ۵ دادسرای عمومی و انقلاب تهران بابت اتهام “بغی” از طریق عضویت در حزب حیات آزاد کُردستان “پژاک” مورد تفهیم قرار گرفت.

پرونده وریشه مرادی معروف به “جوانا سنه” پس از صدور کیفرخواست توسط دادستانی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی صلواتی، که یکی از قاضی‌های بدنام می‌باشد، ارجاع داده شده است.

پیشتر هه‌نگاو، طی گزارشی درباره وضعیت وی نوشت شکنجه وریشه مرادی در بازداشتگاه اداره اطلاعات در سنندج به حدی شدید بوده که او در یک مورد خون بالا آورده و به طور کامل بیهوش شده است.

وریشه مرادی روز سه‌شنبه ۵ دی ماه سال جاری، پس از پنج ماه بازداشت در سلول‌ انفرادی از بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین، به بند زنان این زندان منتقل شد.

وریشه مرادی، اواخر مردادماه ١۴٠٢، پس از بازجویی و شکنجه در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود.

وریشه مرادی، روز سه‌شنبه ١٠ مرداد ماه ١۴٠٢ (اول آگوست ٢٠٢٣)، در مسیر مریوان به سنندج توسط نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات ربوده شده بود. وی در حین ربایش به شدت مورد ضرب‌وشتم قرار گرفت و بدون رسیدگی پزشکی به بازداشتگاه منتقل شده بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا