اخبار

هشدار؛ قرار است دست‌کم ۳۵ زندانی سیاسی دیگر را بپای چوبه دار بفرستند

بازداشت‌شدگان در اعتراض های مردمی و زندانیان سیاسی به‌رغم دستگیری و زیر فشار گذاشتن خانواده‌های جان‌باختگان اخیر و شکنجه‌های وحشیانه و صدور احکام جنایتکارانه اعدام برای انسان‌های شریفی که تنها جرم‌شان عشق به میهن و مبارزه برای آزادی بوده است، ماهیت عمیقاً ضد مردمی و استبدادی حکومت فقها را در ایران برملا می‌کند.بر اساس آمارهای منتشرشده در دی‌ماه ۱۴۰۲، دست‌کم ۸۶ نفر در ایران اعدام شدند و در این مدت ۳۵ حکم اعدام صادر شده است و هم‌اکنون نیز جان شماری از زندانیان سیاسی در خطر است….

رسانه‌های حقوق بشری گزارش دادند دادگاه انقلاب ارومیه یک روحانی معترض اهل سنت را به اتهام «افساد فی‌الارض» به اعدام محکوم کرده است. ماموستا محمد خضرنژاد در آبان‌ماه ۱۴۰۱ پس از سخنرانی در مراسم یادبود یکی از کشته‌شدگان قیام در بوکان بازداشت شد.
همزمان خبرگزاری هرانا ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به مناسبت فرارسیدن سالگرد انقلاب ۵۷، فهرستی از ۳۴ زندانی با اتهامات سیاسی یا امنیتی محکوم به اعدام در ایران را تهیه کرده است.

در این میان پرونده‌های رضا رسایی و مجاهد کورکور دو شهروند بازداشت‌شده در اعتراضات جنبش ملّی که حکم اعدام آنها به تازگی توسط دیوان عالی تأیید شده به «اجرای احکام قوه قضاییه» ارسال شده است. این خبر به معنای خطر اعدام قریب الوقوع آنها است.

به گزارش هرانا، استناد قاضی صادر کننده حکم بدوی به اعترافات اجباری اخذ شده از رضا رسایی در دوران بازجویی، سهم چشمگیری در محکومیت او به مجازات اعدام داشته است.

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار یک فراخوان اقدام فوری، ضمن اشاره به رد درخواست اعاده دادرسی رضا رسایی، درباره خطر جدی اجرای حکم اعدام این معترض ایرانی هشدار داد.

این سازمان حقوق بشری در فراخوانی که روز پنج‌شنبه ۱۹ بهمن منتشر شد، نوشت که اعترافات اجباری رسایی، تحت شکنجه، ضرب و شتم، شوک الکتریکی، خفگی، آویزان کردن و اعمال خشونت جنسی از او گرفته شده است.
***

مجاهد کورکور، رضا رسایی، منصور دهمرده، فاضل بهرامیان، مهران بهرامیان از معترضان جنبش سراسری و عباس دریس و جواد وفایی از معترضان آبان ۹۸ هستند.

🔹مجاهد کورکور؛ متولد اردیبهشت ۱۳۶۲، اهل ایذه و به ادعای قوه قضاییه او
متهم اصلی پرونده تیراندازی ۲۵ آبان به معترضان در ایذه در جریان خیزش سراسری است.

🔹رضا رسایی؛ ۳۴ ساله، اهل کرمانشاه و متهم به قتل نادر بیرامی، رئیس اداره اطلاعات شهرستان صحنه است.

🔹محمدجواد وفایی‌ثانی متولد ۱۳۷۵ اسفند ۱۳۹۸ در نتیجه وقوع اعتراضات سراسری پس از گران شدن بنزین در آبان ۹۷ و هم‌چنین اعتراضات به سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران، از سوی ماموران اطلاعات سپاه در مشهد بازداشت با انتساب اتهام افسادفی‌الارض به اعدام محکوم شد.

🔹منصور دهمرده؛ متولد سال ۱۳۷۹، معلول جسمی، او ۱۳ دی ماه ۱۴۰۱، از شعبه دو‌ کیفری دادگاه شهید نوری زاهدان واقع در بلوار بهداشت با اتهام «افساد فی الارض» به اعدام محکوم شده است.

🔹عباس دریس؛ در جریان اعتراضات آبان ۹۸ در ماهشهر بازداشت و به «محاربه، اخلال در نظم و مشارکت در قتل رضا صیادی، یکی از نیروهای یگان ویژه نیروی انتظامی» متهم شد.

🔹مهران و فاضل بهرامیان، از بازداشت‌شدگان خیزش سراسری، در شهر سمیرم به اعدام محکوم شدند.
این دو شهروند به شدت شکنجه شده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا