زحمتکشان

چند خبر از زحمتکشان؛ اعتراضات کشاورزان و رانندگان اروپا به اسپانیا رسید

پلیس اسپانیا با گروهی از کشاورزان و رانندگان کامیون در مادرید پایتخت اسپانیا به دلیل مسدود شدن جاده‌ها درگیر شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، روز یکشنبه کشاورزان و رانندگان کامیون و ماشین آلات سنگین جاده‌ای و کشاورزی اسپانیا در اعتراض به سیاست جدید اتحادیه اروپا درباره مالیات و عوارض سوخت مصرفی و سیاست‌های تجاری در خارج از ورزشگاه اتلتیکو مادرید تجمع کردند تا اسپانیا ششمین کشوری باشد که به اعتصابات زنجیره‌ای کشاورزان و کارگران صنعت حمل و نقل اروپا پیوسته است.

پلیس اسپانیا روز یکشنبه با گروهی از کشاورزان و رانندگان کامیون در مادرید پایتخت اسپانیا به دلیل مسدود شدن جاده‌ها درگیر شد. کارگران و کشاورزان در حالی که تلاش می‌کردند به یک جاده اصلی دسترسی پیدا کنند، با پلیس درگیر شده و چند نفر از آنها که به قوانین محیط زیستی و تجاری جدید معترض بودند، بازداشت شدند.

یک گروه به نمایندگی از رانندگان و یک گروه دیگر به نمایندگی از کشاورزان برای پیگیری مطالبات و هماهنگی اعتراضات به تازگی در اسپانیا تشکیل شده‌ که «پلتفرما» نام دارد. این گروه‌ها از روز شنبه گردهم آمدند تا مشترکاً از رهبران سیاسی اسپانیایی و اروپایی درخواست اقدام به نفع این اصناف را داشته باشند. آن‌ها ادعا می‌کنند قوانین حفاظت از محیط زیست ذیل افزایش نرخ سوخت گازوئیلی و عوارض سوخت آنان را در رقابت با سایر همکاران خود در خارج اروپا تضعیف کرده است.

اعضای هر دو گروه با تکان دادن پرچم اسپانیا، پوشیدن جلیقه‌های زرد و فریاد «Viva Espana» در پارکینگ نزدیک استادیوم اتلتیکو مادرید جمع شدند و بر اتحاد نیروی کار این کشور برای اعتراض به وضعیت موجود تاکید کردند.

مانوئل هرناندز، رئیس و نماینده رانندگان کامیون‌های فعال در جاده‌ها، گفت: دولت ما را مجبور می‌کند اقداماتی انجام دهیم که متاسفانه محصولات بد موقع و بی‌کیفیت به دست مصرف کنندگان برسد. این هم به ضرر ماست و هم به ضرر مردم! به همین دلیل است که ما از سیاستمداران می‌خواهیم که مسئولیت خود را بپذیرند و کاری انجام دهند که سیاست‌های جدید درباره موضوع سوخت اصلاح شود.

از روز شنبه به‌طور رسمی، کشاورزان اسپانیایی به همتایان خود در اتحادیه اروپا شامل کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، پرتغال، رومانی و بلژیک در تظاهرات روزانه پیوسته‌اند که شامل مسدود کردن چندین بزرگراه و بندر می‌شود.

در اسپانیا اما گروهی متشکل از ۲۰۰ معترض سعی کردند در مقابل مقر حزب حاکم سوسیال دموکرات اسپانیا تجمع کنند که حضور گسترده پلیس مانع از نزدیک شدن آن‌ها شد.

هر دو گروه رانندگان و کشاورزان این کشور همچنین در بیانیه‌ای تاکید کردند تا زمانی که خواسته‌هایشان برآورده نشود، به اعتراضات خود در مادرید و سراسر کشور ادامه خواهند داد.

 

پشتِ پرده‌ی معوقاتِ مزدی؛ آیا شهرداری‌ها با حقوق کارگران سرمایه‌گذاری می‌کنند؟

متأسفانه اینگونه به نظر می‌آید که شهرداری‌ها حقوق و دستمزد کارگران را با تأخیر پرداخت می‌کنند و با مبالغ دریافتی از دولت اقدام به سرمایه گذاری‌های اقتصادی می‌کنند و با حقوق کارگران به دنبالِ ایجادِ ارزش افزوده برای سازمان خود هستند!

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران شهرداریِ نوش‌آباد مدتهاست که به پرداختِ با تعویقِ حقوق خود معترض هستند. این کارگران حقوق خود را هر سه ماه یکبار دریافت می‌کنند!

مجتبی حاجی‌‎زاده با اشاره به معوقاتِ مزدی کارگران شهرداری نوش‌آباد گفت: دیوان محاسبات به بودجه شهرداری نوش آباد و شهرداری‌هایی که چندین ماه از مطالبات کارکنان خود را پرداخت نکرده‌اند، ورود کند. طبق بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۲ شهرداری‌های کشور وفق ماده ۱ الی ۱۰ از فصل سوم ضوابط مالی تهیه و تنظیم بودجه، قسمت (الف) پیش‌بینی اعتبار برای حقوق و مزایای کارکنان رسمی، پیمانی و مشمولین قانون کار به میزان ۲۵ درصد نسبت به سال ۱۴۰۱ در نظر گرفته شده است.

حاجی‌زاده گفت: متأسفانه اینگونه به نظر می‌آید که شهرداری‌ها حقوق و دستمزد کارگران را با تأخیر پرداخت می‌کنند و با مبالغ دریافتی از دولت اقدام به سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی می‌کنند و با حقوق کارگران به دنبالِ ایجادِ ارزش افزوده برای سازمان خود هستند!

وی گفت: حقوق کارگران به قدری ناچیز است که حتی پرداختِ تمام و کمال و به موقعِ این حقوق هم نمی‌تواند نیازهای آن‌ها را تأمین کند. این رفتار با کارگران، لطمات بسیاری به زندگیِ آن‌ها وارد می‌کند و مشکلاتِ معیشتیِ آن‌ها را چندین برابر می‌کند.

 

مرگ و مصدومیت ۱۱ کارگر در شش حادثه شغلی

طی پنج روز گذشته، ۱۱ کارگر در شش حادثه جداگانه شغلی در شهرهای، ایلام، تهران، مهاباد و زنجان جان خود را از دست داده یا زخمی شدند.

به گزارش ایلنا، در حادثه اول که روز چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه در یک واحد شیرینی پزی در شهر ایلام استان کهکیلویه و بویراحمد رخ داد، دست یک کارگر حین کار بر اثر گیر کردن در دستگاه غلطک به شدت آسیب دید.

لطفی (مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ایلام) با تشریح این حادثه گفت: در پی این اتفاق که در کارگاه شیرینی پزی به دنبال رعایت نشدن موارد ایمنی در محیط کار رخ داده، یک کارگر به دلیل جراحت سنگین وارد شده از ناحیه دست با دستگاه غلطک به بیمارستان اعزام شد.

در حادثه دوم که بازهم در روزچهار شنبه ۱۸ بهمن ماه رخ داده است، یک کارگر کولبر اهل روستای «چالی سور» از توابع مریوان بر اثر سرمازدگی در ارتفاعات منطقه مرزی «هه‌نجیران» جان باخت.

اما در حادثه دیگر که روز نوزدهم بهمن ماه رخ داد، کارگر دیگری حین انجام کار با یک دستگاه بیل مکانیکی در محل گودبرداری شده کارگاه ساختمانی در محله زعفرانیه، خیابان نیاززاده تهران بر اثر حادثه سقوط از ارتفاع جان خود را از دست داد.

سیدجلال ملکی (سحنگوی آتش نشانی تهران) درباره این حادثه که برای یک کارگر غیرایرانی اتفاق افتاده، گفت: این کارگر حین کار روی یک دستگاه بیل مکانیکی از ارتفاع ۳۰ متری محل گودبرداری شده به پایین سقوط کرده و درجا جان باخته است.

بامداد روز جمعه ۲۰ بهمن ماه نیز یکی از کارگران شهرداری تهران که به همراه همکاران خود مشغول شستشوی روگذر اتوبان نیایش بود، به دلیل نامعلومی از سوی سرنشینان ناشناس یک خودرو سواری به پایین پل پرتاب داده شد که در نهایت بر اثر ضربه وارد ناشی از برخورد به زمین و برخورد خودروهای عبوری جان خود را از دست می‌دهد.

در حادثه پنجم که روز ۲۱ بهمن ماه در یک واحد تامین و تهیه غذا در محله کاشانک تهران رخ داد، دو کارگر حدود ۱۵ و ۳۰ساله حین استراحت در محل استراحتگاه بر اثر گاز گرفتگی جان خود را از دست دادند.

اما در حادثه ششم که زمان آن به روز گذشته (۲۲بهمن ماه) مربوط می‌شود، چهار کارگر یک واحد صنعتی واقع در جاده ماهنشان در سه راهی مهرآباد بر اثر وقوع آتش سوزی دچار مصدومیت شدند.

داریوش تقی لو (رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی زنجان) آتش سوزی در واحد «کیمیا منگنز»، مصدومیت چهار کارگر را در پی داشت که یک نفر از آن‌ها بر اثر آسیب چشمی به بیمارستان «ولی عصر» منتقل شد.

 

بازنشستگان با کسر یک درصد حق مسکن موافق نیستند

بازنشستگان کارگری با کسر یک درصد حق مسکن از فیش‌های حقوقی موافق نیستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کسر یک درصد حق مسکن از فیش‌های حقوقی بازنشستگان کارگری، هیچ مبنایی ندارد و باید حذف شود.

مروتی بازنشسته کارگری با بیان اینکه به نظر می‌رسد این یک درصد را برای حق عضویت در کانون‌ها می‌گیرند؛ گفت: روا نیست از بازنشستگان کم‌درآمد، پولی کسر شود؛ یک درصد حق مسکن کاملاً بی‌معنی‌ست.

به گفته وی، بازنشستگان برای حذف کسر یک درصد حق مسکن مطالبه‌گری بسیار کرده‌اند و از قضا وزارت کار نیز گویا با این امر موافق است و آن را موکول به برگزاری مجمع عمومی کانون‌ها کرده است.

مروتی در ادامه تاکید کرد: چرا باید از حقوق ناچیز بازنشستگان یک درصد کسر شود؛ مگر بازنشسته چقدر حقوق ماهانه دارد؟!

او اضافه کرد: در یک نظر سنجی در یکی از گروه‌های مجازی بازنشستگان مشخص شد که بیش از هشتاد درصد مستمری بگیران تامین اجتماعی با کسر یک درصد از فیش‌های حقوقی مخالفند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا