جوانان

خودکشی سه نوجوان در شهرهای سقز، دهدشت و یاسوج

 

آمار خودکشی در جمهوری اسلامی، همپای ژرفش بیش‌ازپیش بحران اجتماعی- اقتصادی در جامعه رو به‌فزونی است.…

خودکشی هونیا بهرامی دختر نوجوان سیزده ساله‌ اهل سقز به‌شیوه حلق‌آویز؛ نوجوان دیگر امیر مهدی استیک، دانش آموز اهل دهدشت که به شیوه حلق‌آویز به زندگی خود پایان داده و سومین نوجوان پارسا (سهیل) فرخ‌زاد، شانزده ساله، اهل یاسوج که از طریق بلعیدن قرص خودکشی کرده است
هویت دختر نوجوان سیزده ساله سقزی، هونیا بهرامی است فرزند بهزاد بهرامی و توران احمدپور، توسط هرانا احراز شده است. به گفته یک منبع مطلع نزدیک به خانواده این دختر نوجوان سیزده ساله در سقز از طریق حلق آویز کردن به زندگی خود پایان داده است.
دو نوجوان دیگر در شهرهای دهدشت و یاسوج واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد، از طریق حلق آویز کردن و بلعیدن قرص دست به خودکشی زدند و جان خود را از دست دادند.
به گزارش هرانا، طی روزهای اخیر دو نوجوان در شهرهای دهدشت و یاسوج خودکشی کردند که هویت آنها، امیر مهدی استیک، دانش آموز اهل دهدشت و پارسا (سهیل) فرخ زاد، شانزده ساله و اهل یاسوج، توسط هرانا احراز شده است.
بر اساس این گزارش، ” امیرمهدی از طریق حلق آویز کردن و پارسا از طریق بلعیدن قرص به زندگی خود پایان داده اند.”
خودکشی و آدم کشی و فساد، پدیده‌های آشنا و فاجعه‌بار در رژیم عقب‌مانده و ارتجاعی ولایت فقیه‌اند. در جامعه‌ای که انسان‌ها در چنگال فقر و بیماری، بیکاری، بیسوادی، گرسنگی و بی‌خانمانی اسیرند و از آزادی‌های فردی و اجتماعی محروم‌اند، کم نیستند انسان‌هایی که امیدشان برای دست‌یابی به یک زندگی سعادت‌بار، به یاس می رسد، دست به خودکشی می‌زنند. اگر زندگی انسان‌ها غنی و پرمحتوا باشد، اگر انسان‌ها خویشتن را در جامعه عنصری مفید و سودمند و دارای شخصیت و حقوق انسانی‌ای نهادینه شده احساس کنند، اگر اجرای هدف‌های بزرگ انسانی در چشم‌انداز زندگی‌شان قرار گیرد، اگر از امکان‌های آموزشی، ورزشی، هنری و تفریحی برای شکوفایی استعدادهای خود بهره‌مند باشند، هرگز به ورطهٔ یأس و ناامیدی درنمی‌غلتند و از نظر روحی تا آنجا سقوط نمی‌کنند که خود به‌دست خود، رشته حیات خویش را پاره کنند.
گزارش‌های رسمیِ منتشرشده و سخنان مسئولان دولتی رژیم ولایی دربارهٔ ناهنجاری‌های اجتماعی، هرچند که بیان‌کنندهٔ همهٔ واقعیت نیستند، با اینهمه، عمق فاجعه‌ای که به‌طورفزاینده‌ای جامعه را هرچه بیشتر در خود فرومی‌برد را به‌روشنی نشان می‌دهد. واقعیت تلخ این است که روند خودکشی در چند سال اخیر در سراسر میهن ما سرعت پیدا کرده است. هرچند که در گزارش‌ها و اظهارنظرها دربارهٔ بالا رفتن آمار خودکشی‌ها مجموعه‌ای از علت‌ها خواسته و ناخواسته بیان می‌شود، اما آن “علت “که در بسیاری از این گزارش‌ها و اظهارنظرها مشترک است، افزایش بیکاری‌ها و نارسایی‌های اقتصادی و اجتماعی‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا