فرهنگی

منیژه حکمت: سینما، فرهنگ و هنر ایران را مصلوب کرده‌اند، دفتر سینمایی‌ام را تعطیل کردم

منیژه حکمت، کارگردان سینمای ایران در نامه‌ای سرگشاده‌ خطاب به رئیس سازمان سینمایی از تعطیلی شرکت فیلمسازی و دفتر سینمایی‌اش خبر داد….
حکمت در این نامه که در حساب کاربری‌اش در شبکه اجتماعی اکس منتشر شد خطاب به محمد خزاعی نوشت: «از تأسیس شرکت «بامداد فیلم» بیست وهشت سال می‌گذرد و از حضور من در سینما حداقل چهل سال، چند روز گذشته شرکت «بامداد فیلم» را بستم و دفترتخلیه شد برای اجاره، جهت گذران حداقلی زندگی. تمام جوایزى که از سراسر دنیا دریافت کرده بودم از روی دیوارها برچیده و میخ‌های بجا مانده روی دیوارها نشان از مدیریت مجموعه شما دارد. اشکال بوجود آمده مختلف (از جای) میخها (روی) دیوارها نشان از مصلوب کردن سینما و فرهنگ و هنر این سرزمین دارد.»

این کارگردان سینمای ایران، مادر پگاه آهنگرانی، بازیگر و مستندسازی است که در چند سال گذشته در خارج کشور فعالیت می‌کند.

حکمت پس از قیام ژینا برای مدتی ممنوع‌الخروج و ممنوع‌المعامله هم شده بود.

او در این نامه بدون اشاره مستقیم به سرکوب‌های پس از قیام ژینا نوشته است که «خوب می‌دانم در این چند سال کدام سمت تاریخ ایستاده‌ام و خوشحال و خوشبختم در این روزگار تلخ و سیاه برای روزمرگی تن به حقارت ندادم و نخواهم داد، شما و اعوان و انصارتان خوش باشید که این روزگار تلخ‌تر از زهر نیز می‌گذرد».

منیژه حکمت در پایان نوشته است که همچون بزرگان سینما و چهره‌هایی مانند «ناصرتقوایی، داریوش مهرجویی، بهرام بیضایی، عباس کیارستمی و بی‌شمار اهلی راستین فرهنگ و هنر این سرزمین، آگاهانه بر سر تعهد و شرافت حرفه‌ای خود ایستاده‌ایم.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا