جوانان

بهای میلیاردی پزشک شدن فقط در چند ماه !

با چند صد میلیون هم مدرک بخرید و هم ریز نمرات را بگیرید!…

اولین بار در اواخر دهه هشتاد، زمزمه‌های فروش مدارک جعلی شنیده شد. آن‌روز‌ها موسسات آموزشی و کنکوری، دوران اوج خود را می‌گذراندند و بازارشان حسابی داغ بود. رفته رفته، موازی با این موسسات، مراکزی شروع به کار کردند که اغلب بازاریابان‌شان را می‌شد در حوالی دانشگاه تهران و محدوده میدان انقلاب پیدا کرد.

به گزارش اقتصاد ۲۴ ، بیتا محسنی  می گوید:”سال ۹۸ بود که دستیار وقتِ وزیر علوم در امور حقوق شهروندی، ادعا کرد که برخی مدیران سیاسی بدون حضور در کلاس، ۱۴۰ واحد درس را در دو ترم پاس می‌کنند و مدرک دکتری و ارشد می‌گیرند!”
ادعایی که برای جامعه کاملا ملموس و قابل باور بود. جامعه‌ای که در میان آن، هنوز افرادی بودند که جنجال مدرک تحصیلی وزیر کشور دولت نهم را به خاطر بیاورند.

علی کردان، وزیری که به دلیل افتخاری بودن مدرک دکترا از دانشگاه آکسفورد و دارا نبودن مدارک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد مورد ادعا از دانشگاه آزاد اسلامی توسط مجلس شورای اسلامی، استیضاح و پس از رأی عدم اعتماد اکثریت نمایندگان، از سمت خود، برکنار شده بود. جالب آنکه او بر پایه مدرک تحصیلی دکترا و عضویت در هیئت علمی دانشگاه آزاد حقوق دولتی نیز دریافت می‌کرد!

البته کردان پس از برکناری، عمر چندانی نکرد و بر اثر بیماری درگذشت، اما زمزمه مدارک جعلی مدیران سیاسی، باز هم از گوشه و کنار به گوش رسید. تا اینکه ۹ سال بعد و در سال ۹۷، اخباری از دستگیری سه تیم حرفه‌ای صدور مدارک علمی بی‌هویت در مشهد، نوشهر و اصفهان منتشر شد. تیمی که به بسیاری از چهره‌های شناخته‌شده سیاسی، فرهنگی و ورزشی خدمات ویژه ارائه کرده بودند. اخباری که جدا از اطلاع‌رسانی برای مردم، آرام آرام داشت پیرامون اعتبارِ این مدارک، حاشیه‌ای امن می‌ساخت و برای سایر فروشندگان، تبلیغات رایگان انجام می‌داد!

تبلیغاتی که می‌شد با اتکا به آن به فعالیت خود ادامه و هنوز مشتریان پر و پا قرص خود را داشته باشند؛ بله! به نظر می‌رسید مدارک، حقیقی و قابل استعلام هستند، آن‌قدر که چهره‌های شناخته شده سیاسی با استفاده از آن پست و مقام گرفته و یا نامزد انتخابات مجلس شوند، بازیگران در رشته‌های کارگردانی و بازیگری مدرک دکتری گرفته و به حوزه تدریس ورود کنند و ورزشکاران هم، به نان و نوایی رسیده و سر از پست‌های مدیریتی در آوردند.

در این ارتباط، روزنامه اعتماد نوشت:

🔸کمتر از یک دقیقه زمان نیاز دارید تا با فروشندگان مدرک تحصیلی ارتباط برقرار کنید. وقتی در صفحه گوگل، فروش مدرک تحصیلی را جست‌وجو می‌کنید، در همان صفحه اول، سایت‌های فراوانی معرفی می‌شوند که از فروش مدرک تحصیلی از دیپلم تا دکترا و با استعلام معتبر و مادام‌العمر خبر می‌دهند. مهم‌تر از همه که در این سایت‌ها، مدارک مربوط به پزشکی عمومی، تخصصی، دندانپزشکی و… هم خرید و فروش می‌شود؛ با کد رهگیری و قابل‌استعلام و مورد تایید نظام پزشکی!

🔸یک فروشنده مدرک تحصیلی گفت: هزینه رشته دندانپزشکی با طرح و کد نظام، یک‌میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است. حدود ۵۰ روز کاری هم زمان می‌برد. مدارک داخل دانشگاه مربوطه بایگانی می‌شود و قابل‌ استعلام کتبی و آنلاین از وزارت علوم و وزارت بهداشت است./اعتماد

۲۶ بهمن ۱۴۰

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا