جوانان

دختران روستایی؛ قربانیان بازماندگی از تحصیل

بررسی نقشه‌های بازماندگی از تحصیل نشان می‌دهد که بازماندگی از تحصیلِ «دختران روستایی» به‌صورت کلی در جنوب‌شرقی، غرب، شمال‌غربی و تا اندازه‌ای در شمال شرقی بیشتر از سایر نقاط کشور است.بازماندگی از تحصیلِ «دختران شهری» به‌صورت کلی در جنوب شرقی بیشتر از سایر نقاط کشور است….
بررسی آخرین وضعیت ترک تحصیل و جاماندن از کلاس‌‏های درس

🔹محمدصادق عبداللهی، کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس: در برخی نقاط، مسئله اقتصادی و فرهنگی مطرح نیست، بلکه کمبود دسترسی به مدرسه به عامل ترک تحصیل تبدیل می‌شود. ممکن است دانش‌آموز روستایی مجبور شود برای ادامه تحصیل به شهر برود یا اینکه معلم کافی در منطقه وجود نداشته باشد.

مشکل اصلی در ایجاد بازماندگی از تحصیل: فقر خانواده و کار کودک، عدم دسترسی به مدرسه در روستا و کودک‌همسری و…؛ بازماندگی از تحصیل در سنین نوجوانی در میان «دختران روستایی» در مقایسه با جمعیت شهری، به‌شدت افزایش یافته و در جنوب‌شرقی، غرب، شمال‌غربی و تا اندازه‌ای در شمال شرقی کشور بیشتر از سایر نقاط است.

🔹طاهره پژوهش، مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان و فعال اجتماعی:ما به‌صورت آزمایشی پروژه‌ای اجرا کردیم که طی آن برای ادامه تحصیل ۵۰ کودک کار اسپانسر جذب و سعی کردیم آنها را به چرخه تحصیل برگردانیم. ۷۰ درصد این کودکان پشت میز مدرسه ماندند. اگر برای این کودکان پرونده مددکاری تشکیل شود کودک می‌تواند در چرخه تحصیل بماند.

هم میهن

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا