اخبار

بازداشت هفت شهروند مسیحی، درویش و بهایی در نقاط مختلف ایران

در ادامه فشارها و آزار دگراندیشان و اقلیتهای مذهبی، طی روزهای گذشته یکی از دروایش اهل حق در غرب ایران و پنج تن از نوکیشان مسیحی در شرق تهران بازداشت شدند. یکی از شهروندان بهایی نیز در گرگان بازداشت شد. همچنین فعال منتقد، سید على ابطحى نیز، براى گذراندن حکم ۶ ماه حبس خود که به اتهام توهین به احمدی نژاد و مقامات صادر شده بود، روانه زندان خمینى شهر شد. فشار بر فعالان و اقلیت های مذهبی و عقیدتی در ایران همچنان ادامه دارد…

به گزارش جرس، طی روزهای گذشته یکی از دراویش اهل حق و فعال در حوزه مجازی بازداشت و همزمان پدر یکی از دراویش محبوس نیز به دلیل فشارهای وارده، دچار سکته توامان مغزی و قلبی شده است.

بر اساس این گزارش، امیرعلی مهران نیا، از دراویش اهل حق (یارسان) ساکن کرمانشاه، روز چهارشنبه چهارم دی ماه ۹۲ مورد بازداشت ماموران امنیتی لباس شخصی قرار گرفت.

این گزارش افزود که ماموران مجهز به بیسیم و سلاح، با هجوم به منزل این درویش و فعال وبلاگ نویس، ضمن ضرب و شتم آقای مهران نیا، اقدام به بازرسی منزل کرده و کامپیوتر، فایلهای رایانه ای، سی دی و جزوات موجود را همراه با نامبرده منتقل نمودند.

ماموران امنیتی همچنین خانواده این درویش اهل حق را تهدید کردند که از رسانه ای شدن این دستگیری اکیدا خودداری کنند.

تا کنون از علت بازداشت، محل نگهداری و وضعیت این درویش و نویسنده وبلاگ «یاری»، خبری در دست نمی باشد.

سکته مغزی و قلبی پدر یکی از دروایش بازداشتی
همزمان منابع خبری جرس گزارش داده اند که پدر حمیدرضا مرادی سروستانی، از دراویش نعمت اللهی (گنابادی) محبوس در زندان اوین به دلیل فشارهای روحی ناشی از وضعیت فرزندش دچار سکته قلبی و مغزی شد.

بر اساس این گزارش، آقای خلیل مرادی که فرزندش حمیدرضا مرادی با حکم قاضی صلواتی (شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران) به ۱۰ سال و نیم زندان محکوم شده، با وجود گذشت دو سال، ‌ به دلیل وضعیت بد جسمانی تا کنون موفق به ملاقات با فرزندش نشده است.

پدر آقای مرادی همزمان به دو سکته قلبی و مغزی دچار شده و اینک در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان در شیراز بستری است.

منابع خبری گزارش داده اند که درویش زندانی، حمیدرضا مرادی نیز، خود به دلیل انسداد عروق در بیمارستان شهدای تجریش تهران بستری است و ادامه درمان او به رغم توصیه پزشکان، به دلیل دخالت مقامات قضایی و امنیتی به تعویق افتاده است.

طی سالهای اخیر، فشار بر دراویش و پیروان این طریقت رو به افزایش بوده، و تعداد زیادی از طیف های مختلف دراویش ایران مورد احضار، بازداشت، تحقیر و بازداشت قرار گرفتند.

یورش ماموران و بازداشت پنج تن از نوکیشان مسیحی در شرق تهران
همزمان منابع حقوق بشری گزارش داده اند که در ادامۀ فشارها بر نوکیشان مسیحی در ایران، پنج تن دیگر از هموطنان نوکیش مسیحی در مراسم کریسمس امسال در یکی از کلیساهای خانگی شرق استان تهران بازداشت شدند. اِعمال محدودیت، فشار و آزار نوکیشان مسیحی در ایران همچنان ادامه دارد.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، روز سه شنبه سوم دی ماه – در آستانه مراسم کریسمس، ماموران امنیتی با هجوم به منزل مهندس حسینی، اقدام به بازداشت وی و چند تن از نوکیشان مسیحی به نامهای احمد بازیار، فائقه نصرالهی، مستانه رستگاری و همچنین امیرحسین نعمت اللهی نمودند.

گزارش ها می گوید: این افراد برای دعا و نیایش و مراسم کریسمس، تولد عیسی مسیح در آن محل حاضر شده بودند.

بر اساس این گزارش، ماموران لباس شخصی مجهز به بیسیم و سلاح کمری، ضمن اهانت و بازرسی افراد حاضر در آن محل، همزمان به تفتیش منزل مذکور پرداخته و کتب و سی دی ها و لب تاپ های آنان را ضبط کردند. همچنین دستگاه ریسیور ماهواره منزل را نیز همراه با وسایل مذکور انتقال دادند.

ماموران امنیتی همچنین به بازرسی منزل یکی از همسایگان مهندس حسینی که در حال رویت هجوم و اقدامات ماموران بود، پرداخته و ضمن اهانت و ضرب و شتم پدر آن خانواده، آنان را تهدید به سکوت کردند.

هنوز از محل بازداشت و وضعیت این بازداشت شدگان مسیحی خبری منتشر نشده است.

همه ساله با فرارسیدن ایام کریسمس ضمن کنترل و نظارت بر کلیساها و اعضا و ایمانداران مسیحی فشار و تهدیدهای خود را به شدت افزایش می دهد. در این ایام همچنین بسیاری از نوکیشان مسیحی مورد آزار و فشار و تهدید و بازداشت واقع می شوند، که از جمله می توان به اقدام هماهنگ و بازداشت جمعی از نوکیشان مسیحی ساکن تهران طی سالهای گذشته اشاره کرد.

چند روز پیش، تارنمای «محبت نیوز» از هجوم ماموران امنیتی به منزل بهنام ایرانی از نوکیشان مسیحی محبوس در زندان و دو تن دیگر از دوستان وی به نام های «امین خاکی» و «رضا ربانی» ملقب به سیلاس، خبر داده و گزارش داد «در شرایطی که همسران و فرزندان آنها در خانه بودند، حتی لوازم شخصی افراد را تفتیش کردند و یک کامپیوتر لپ تاپ، کتاب مقدس و دست نوشته ها و جزوات مسیحی این افراد را نیز با خود بردند.»
کشیش بهنام ایرانی، که هم اکنون در زندان کرج دوران محکومیت شش ساله خود را می گذراند، از داخل زندان شکایت نامه ایی در این خصوص به کمیساریای عالی حقوق بشرو سایر سازمان های حقوق بشری تنظیم و ارسال نموده است.

همچنین بنا به گزارش آژانس خبری مسیحیان ایران، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، کشیش «ورویر آوانسیان» را به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی»، به تحمل سه سال و نیم حبس محکوم کرده است.
کشیش ورویر، ۶۱ ساله، روز هفتم دی ماه سال گذشته (۹۱) و در آستانه کریسمس، طی یورش به یک کلیسای خانگی در تهران، به همراه تمام حاضران بازداشت شد، که تا مدتها در حبس انفرادی به سر برد.

چندی پیش، احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل، سومین گزارش خود درباره وضعیت حقوق بشر درایران را به کمیته سوم سازمان ملل ارائه داد، که در آن از وضعیت حقوق بشر در ایران همچنان ابراز نگرانی و گفته شده بود که «محدودیت حقوق اقلیت های مذهبی، آزادی بیان و فعالیت های دینی پیروان مسیحیت، بهائیت، مسلمانان سنی، دراویش و دیگر جوامع دینی غیر شیعه همچنان ادامه دارد و وضعیت حقوق بشر در ایران رو به بهبود نیست.»
طی روزهای اخیر و همزمان با کریسمس امسال نیز، وینست نیکلاس، اسقف کلیسای کاتولیک در انگلستان و ولز در پیام خود به مناسبت کریسمس گفت که بسیاری از مسیحیان جهان به ویژه در خاورمیانه برای نیایش و دعا، با خطرات جانی روبرو هستند.
همچنین جاستین ولبی، اسقف اعظم کلیسای کانتربری (کلیسای انگلیکان، پروتستان) نیز نحوه رفتار با مسیحیان خاورمیانه را مورد انتقاد قرار داد و گفت: «آنها مجبور به رفتن به زندگی در تبعید و ترک مکانی می‌شوند که حضورشان در آنجا همواره ضروری بوده است.»

بازداشت یک شهروند بهایی
منابع حقوق بشری همچنین گزارش داده اند که مژده ظهوری همسر فرهاد فهندژ توسط اداره اطلاعات گرگان بازداشت شد.

به گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح روز سه شنبه ۳ دی ماه ۹۲ ماموران اداره اطلاعات گرگان با دردست داشتن حکم بازداشت مژده ظهوری (فهندژ) به منزل نامبرده وارد شده و پس از تفتیش منزل و ضبط کتب مذهبی، موبایل و بعضی وسایل شخصی، نامبرده را بازداشت و به نقطه نامعلومی انتقال دادند.

مژده ظهوری همسر فرهاد فهندژ یکی از زندانیان بهایی رجایی شهر است که در حال گذراندن محکومیت ده ساله در زندان مزبور می باشد.

فرهاد فهندژ به همراه پنج شهروند بهایی دیگر در مهر ماه سال گذشته در گرگان بازداشت شد ولی دوران محکومیت را در زندان رجایی شهر به حالت تبعید می گذراند.

احضار و بازداشت سید علی ابطحی به اتهام توهین به رئیس دولت دهم
در گزارشی دیگر اینکه؛ سید على ابطحى پس از احضار اجراى احکام دادگاه انقلاب اصفهان، ظهر روز چهارشنبه چهارم دی ماه، براى گذراندن حکم ۶ ماه حبس خود که به اتهام توهین به احمدی نژاد و مقامات صادر شده بود، روانه زندان خمینى شهر شد.

بنا بر اطلاع «سودویند»، دادگاه تجدید نظر استان اصفهان پیشتر در دى ماه سال ١٣۹٢ حکم بدوى شش ماه زندان سیدعلى ابطحى و سیصد هزارتومان جریمه نقدى، صادره از دادگاه خمینى شهر را تایید کرده بود.

سید على ابطحى فرزند سید مجتبى ابطحى، از رزمندگان جنگ ٨ ساله و عضو کانون معلمان خمینى شهر، در ٢٠ خرداد ۹٢ طى یورش نیروهاى امنیتى به منزل ایشان دستگیر و تعداد زیادى رایانه موجود در منزل وی، توسط ماموران ضبط شد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا