اخبارچرخان

حملات ددمنشانه ارتش اسرائیل به رفح؛ خانه‌های فلسطینی‌ها با خاک یکسان شد

ارتش اسرائیل در ادامه حملات خود به رفح، یک مسجد را با خاک یکسان و خانه‌ها را ویران کرد، حملاتی که ساکنان شهر آن‌را یکی از بدترین شب‌های زندگی خود خواندند….

مقام‌های بهداشتی غزه اعلام کردند که دست‌کم ۹۷ نفر در حملات ۲۴ ساعت اخیر اسرائیل کشته و ۱۳۰ نفر هم زخمی شدند. با این حال تعداد قربانیان بیش از این است چرا که هنوز بسیاری از افراد زیر آوار باقی مانده‌اند.

دینا الشاعر که برادر و خانواده‌اش را در حمله‌ای که بعد از نیمه شب به خانه آنها اصابت کرده از دست داده است. او در این خصوص می‌گوید: «آنها افرادی را که دوستشان داشتم از من گرفتند، آنها تکه‌ای از قلبم را ربودند.»

حملات به رفح در حالی انجام می‌شود که بیش از نیمی از جمعیت ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفری نوار غزه در پی هشدارهای نتانیاهو از نقاط مختلف این باریکه به رفح آمدند و حالا ارتش اسرائیل حملات خود را به اخرین پناهگاه فلسطینی‌های نوار غزه آغاز کرده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که:

مسجد الفاروق رفح به تخته‌های بتنی تبدیل شد و نماهای ساختمان های مجاور کاملا از بین رفته است. گفته می‌شود به چهار خانه در جنوب و سه خانه هم در مرکز رفح حمله شده است. ساکنان می‌گویند این بمباران شدیدترین مورد از زمان حمله اسرائیل به رفح از ده روز پیش بود که به کشته شدن بیشتر غیرنظامیان انجامیده است.

جهاد ابوماد، ۳۴ ساله، که با خانواده‌اش از حملات اسرائیل فرار کرده و حالا در یک چادر در رفح زندگی می‌کند در این خصوص می‌گوید: «ما نمی توانستیم بخوابیم، صدای انفجارها و هواپیماها که بالای سرمان غرش می کردند، قطع نمی‌شد. ما صدای گریه کودکان را در چادرهای نزدیک می شنیدیم، مردم اینجا مستاصل و بی‌دفاع هستند.»

در شمال رفح که از زمان حملات اسرائیل به این شهر به اصلی‌ترین میدان جنگ تبدیل شده دود در آسمان خان یونس بلند شده و کل منطقه را فراگرفته است.

مقامات غزه گفتند که دست کم ۲۰ نفر نیز بر اثر بمباران دو خانه در بخش مرکزی نوار غزه که تنها منطقه‌ای در این باریکه است که هنوز توسط نیروهای اسرائیلی مورد هجوم گسترده قرار نگرفته، کشته شدند. از زمان آغاز حملات اسرائیل به نوار غزه نزدیک به ۳۰ هزار انسان جان خود را از دست داده‌اند و اسرائیل همچنان به حملات خود که مدعی است هدفش نابودی حماس است ادامه می‌دهد.

این در حالیست که همزمان مذاکرات برای برقراری آتش بس ادامه دارد اما طرف اسرائیلی با وجود مخالفت‌های گسترده بین‌المللی همچنان تن به این توافق آتش‌بس نمی‌دهد و به حملات خود که در آن غیرنظامیان و زنان و کودکان فلسطینی کشته می‌شوند، ادامه می‌دهد.
***
کارشناسان سازمان ملل از ادعای تجاوز به زنان فلسطینی در زندان‌های اسرائیل خبر دادند

کارشناسان حقیقت‌یابِ حقوق بشر سازمان ملل از ادعایی خبر داده‌اند که مطابق با آن، از تاریخ هفتم اکتبر به این سو، دست کم به دو زن فلسطینی تحت بازداشت اسرائیل، تجاوز شده است. آنها همچنین در گزارش خود آورده‌اند که زنان و دختران فلسطینی دیگری نیز در زندان‌های اسرائیل، از سوی افسران اسرائیلی مورد تجاوز و خشونت‌های جنسی قرار گرفته‌اند.
پیش‌تر نیز در گزارش‌هایی ذکر شده بود که برخی زنان فلسطینی از سوی سربازان اسرائیلی مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند. این زنان گفته‌اند که سربازان اسرائیلی، اعضای خصوصی بدن آنها را لمس و برای دریافت اطلاعات از آنها، تهدید به تجاوزشان کرده‌اند.

یک زن فلسطینی که از اسیرانی بوده که اخیرا آزاد شده‌اند، به دیده‌بان حقوق بشرِ Euro-Med گفته است: «هر بار که سربازانِ زن، مرا برهنه و لمس می‌کردند، سربازان مرد دست به اظهارنظرهای توهین‌آمیز و تهدیدِ من به تجاوز می‌زدند.»

یک اسیر آزاد شده‌ی دیگر نیز از وجود زنی میان اسیران فلسطینی خبر داده است که آلزایمر داشته و حتی اطلاع نداشته که به کجا برده می‌شود.

اسرائیل از همان سالی که غزه را تحت محاصره قرار داد، هزاران فلسطینی را در نواحی تحت اشغال خود در غزه و کرانه‌ی باختری بازداشت کرده است که بازداشتی‌ها شامل صدها زن و دختر نیز می‌شوند.

در میان بازداشتی‌ها، کادرهای درمانی، روزنامه‌نگاران و اعضای نهادهای حقوق بشری نیز به چشم می‌خورند.

این گزارش‌ها حاکی است که با زنان و دختران فلسطینی در زندان‌های اسرائیل برخورد غیرانسانی می‌شود و حتی برخی از آنها را حین این‌که مورد تجسس بدنی قرار داده‌اند، عریان کرده‌اند. گفته می‌شود که افسران اسرائیلی در عین حال، برخی از زنان فلسطینی را برهنه کرده و تصاویری از آنها را در موقعیت‌های «تحقیرآمیز»، در فضای مجازی منتشر کرده‌اند.

منابع سازمان ملل می‌گویند، برخی زنان و دختران فلسطینی تحت بازداشت اسرائیل، از نیازهای ضروری خود مانند غذا، دارو و نوار بهداشتی محروم نگه داشته شده‌اند.

گزارش‌های اخیر کارشناسان سازمان ملل همچنین از قتل خودسرانه‌ی زنان و کودکان فلسطینی در پناهگاه‌ها و یا در حین فرارشان از حملات اسرائیل، در حالی که پرچم یا پارچه‌های سفیدی به نشانه‌ی صلح به دست داشته‌اند، خبر می‌دهد.

آنها دست کم یک مورد را گزارش داده‌اند که مطابق با آن، زنان فلسطینی در قفس‌هایی در فضای باز و تحت سرما و باران نگه داشته شده‌‌‌اند.

طبق این گزارش‌ها، اشغال‌گران اسرائیلی، خانواده‌های فلسطینی را از هم گسسته و دست کم یک نوزاد دختر فلسطینی را به اجبار به اسرائیل انتقال داده‌اند.

این گزارش‌ها حاکی است، مردان فلسطینی تحت بازداشت اسرائیل نیز به اجبار برهنه گردیده و در همان حین، مجبور به نشستن روی دو زانو می‌شوند تا تحت شکنجه‌های جنسی قرار بگیرند.

منبع: AJ+

ترجمه: سپیده جدیری

کانون زنان ایرانی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا