چرخانمقالات

اطلاعیه حزب توده ایران: تداوم مبارزه کارگران فولاد اهواز؛ اتحاد عمل، تشدید مبارزه، سازماندهی اعتصاب و کارزار «نه» قاطع به نمایش انتخاباتی پاسخ زحمت‌کشان به رژیم ولایت‌فقیه است!

پیش به‌سوی شکل‌گیری جنبش اعتصابی سراسری کارگران ایران!

یکی از مهم‌ترین شعارهای اعتصاب کارگران فولاد اهواز و بازنشستگان در هفته‌های اخیر و در شرایطی که دیکتاتوری ولایی غارتگر در تدارک یک نمایش انتخاباتی رسوا برای یکدست‌تر کردن ارگان‌های حکومتی می‌باشد، عبارت‌است از: “عدالتی ندیدیم، ما دیگه رأی نمی‌دیم” این شعار نمودار حرکت رو به گسترش جنبش اعتراضی زحمت‌کشان و رشد آگاهی سیاسی و طبقاتی آنان است.

 دور جدید اعتصاب کارگران گروه ملی – صنعتی فولاد اهواز از روز سه‌شنبه اول اسفند ماه با اعتراض به اخراج شماری از کارگران آغاز شد. مهم‌ترین خواسته‌های کارگران مبارز گروه ملی فولاد اهواز در دور قبلی اعتصاب خود اجرای صحیح طرح طبقه‌بندی مشاغل، همسان‌سازی دستمزدها با شرکت‌های فولادی مشابه، و بازگشت به کار اخراجی‌ها بود. مدیریت کارخانه خواسته‌های کارگران را قبول و وعده انجام آن خواسته‌ها را داد. کارگران اعتصابی سر کار بازگشتند و قرار بود اجرای صحیح طرح طبقه‌بندی مشاغل در حقوق دی‌ماه کارگران اعمال شود؛ ولی به این وعده عمل نشد. کارگران روز شنبه بیست و یکم بهمن در اعتصابی اخطاری، برای ساعاتی تولید در بخش‌های مختلف را متوقف کردند. سپس هوشیارانه با تأکید بر وجود نواقص و ایرادهای اساسی در برخی مواد طرح طبقه‌بندی و مطالبه همسان‌سازی دستمزدها با شرکت‌های فولادی مشابه همه فعالیت‌های شرکت در تمامی بخش‌ها را متوقف کردند. اول اسفندماه کارگزاران رژیم فاسد ولایی کارت تردد ۵ نفر از کارگران را مسدود و عملاً آنها را از کار اخراج کردند، و کارگران با برپایی چادر مقابل در ورودی کارخانه تحصن کردند. هم‌زمان با اعتصاب کارگران فولاد اهواز، کارگران بخش‌هایی از صنعت ملی نفت ایران نیز دست به اعتراض زدند. مزد مساوی در برابر کار مساوی و لغو قراردادهای موقت از خواسته‌های این نفت گران به‌شمار می‌آید. همچنان‌که یکی از کارگران معترض ارکان‌ثالث صنعت نفت به ایلنا گفت، “یک نوع آپارتاید سنگین در صنعت نفت حاکم است. ” برای ایجاد تفرقه و نفاق در بدنه طبقه کارگر و ادامه استثمار وحشیانه، با ایجادلایه‌های مختلف کارگران و تحمیل دستمزدهای مختلف و چندین بار زیر خط‌فقر، رژیم غارتگر ولایی هدف ادامه تحمیل “آپارتاید سنگین” به کارگران شاغل در صنعت فولاد را دارد.

کارگران مستقل گروه ملی فولاد طی یک بیانیه “از کارگران و همکاران و بازنشستگان صنایع فولادی در تمام اهواز و ایران” خواستند همصدا با آن‌ها “در برابر مافیای فربه و سرمایه‌پرست فولاد بایستند. ” کارگران در بیانیه خود افزودند، “درد یکی است و درمان آن با اتحاد فراگیر و متحدانه میسر خواهد بود. کارگران و برادران صنعتگر در شرکت‌های فولاد کاویان و لوله‌سازی خوزستان و ذوب‌آهن اصفهان و فولاد اکسین و فولاد مبارکه و… ما یک تن واحدیم در برابر دزدان و زورگویان که زحمات و دشواری‌های پرسنل شرکت‌های بزرگ و سودآور را اینجنین حیف و میل می‌کنند… روزی شما به اعتراض برخاستید و امروز ما در کف اهواز با صدای رسا می‌گوییم: فولادی داد بزن حق تو فریاد بزن!… تا وقتی چرخ زندگی کارگر نمی‌چرخد نباید چرخ این صنعت هم بچرخد. ما باور داریم به خواسته‌های اساسی که زندگی شرافتمندانه برای طبقه کارگر است می‌رسیم… اعتراض مان را بر کف خیابان حک می‌کنیم و با قدرت واحد ریشه ظلمو می‌کنیم. ”

یکی از مهم‌ترین شعارهای اعتصاب کارگران فولاد اهواز و بازنشستگان در هفته‌های اخیر و در شرایطی که دیکتاتوری ولایی غارتگر در تدارک یک نمایش انتخاباتی رسوا برای یکدست‌تر کردن ارگان‌های حکومتی می‌باشد، عبارت‌است از: “عدالتی ندیدیم، ما دیگه رأی نمی‌دیم” این شعار نمودار حرکت رو به گسترش جنبش اعتراضی زحمت‌کشان و رشد آگاهی سیاسی و طبقاتی آنان است. باید با تشدید مبارزه و برقراری پیوند میان حرکت‌های اعتراضی و اعتصاب‌های مختلف در مناطق گوناگون به‌سمت شکل‌گیری جنبش اعتصابی گام به پیش برداشت. حزب توده ایران حمایت قاطع خود از مبارزه برحق کارگران فولاد اهواز، نفت گران، بازنشستگان و سایر کارگران و زحمت‌کشان  اعلام می‌کند.

حزب توده ایران

۴ اسفندماه ۱۴۰۲

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا