اخبارچرخان

اعتراض کشاورزان اصفهانی به عدم تخصیص حقابه زاینده‌رود

شتاب گرفتن فرایند افزایش اعراض های زحمتکشان از جمله کشاورزان ستمدیده در کنار اعتراض های گستردۀ کارگری در روزهای اخیر، نشان دهندهٔ فقط یکی از برآمدهای بحران‌های چندوجهی است که رژیم “ولایت فقیه” مردم را در آنها غرق کرده است. بحران معیشتی رو به وخامت، همراه با وضعیت بسیار خطرناک محیط‌زیست و نبود یا کمبود آب که حیات کشاورزان زحمتکش جامعه را به خطر اداخته است، اثر بسیار مخربی بر زندگی مردم گذارده است. این معضل با وجود رژیم ضد مردمی در دهه‌های آینده بدتر و بدتر هم خواهد شد. …

بر پایۀ گزارش های انتشار یافته، کشاورزان وجاره اصفهان در اعتراض به مشکلات مربوط به تخصیص حقابه و بی‌توجهی مسئولان ، دیرروز، جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ در اعتراض به عدم تخصیص حقابه زاینده‌رود به آنها تجمع اعتراضی برگزار کردند. یکی از کشاورزان در این تجمع می‌گوید “دارند نابودمان می‌کنند!” کشاورزان نماینده‌های مجلس این استان را مسبب و مقصر شرایط فعلی و انتقال آب به یزد می‌دادند.

ماجرای انتقال آب زاینده‌رود به استان یزد و وقوع کم‌آبی و خشکسالی در استان‌های اصفهان و چهارمحال‌وبختیاری که با شروع قیام آب در این ۲ استان در سال ۱۴۰۱ به اوج خود رسید، به بیش از یک دهه می‌رسد. حالا با گذشت هر روز، بحران بزرگتر می‌شود و دست مردم و به‌طور خاص کشاورزان کوتاه‌تر می‌شود.

عضو هیات مدیره‌ نظام صنفی کشاورزان اصفهان سال گذشته در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود: “کشاورزی که در سال ۳۶۵ روز آب داشته است، در دوسال اخیر یک نوبت ۴۰ روزه و یک نوبت هفت روزه آب در اختیار داشته است. در استان همجوار سه هزار ساعت در سال آب به صورت رایگان برداشت می‌کنند، اما آب به کشاورزان اصفهانی اختصاص نمی‌یابد.”

اما راهکار مسئولان جمهوری اسلامی که به معنی واقعی کلمه منابع طبیعی کشور را غارت و با سوءمدیریت بخش عمده‌ای از آن را نابود کردند، نه‌تنها نتوانستند برای رفع بحران کم‌آبی، خشکسالی و در نهایت فرونشست زمین اقدامی بیندیشند بلکه همواره با شیوه سرکوب به مصاف معترضان وضع کنونی رفتند!

اکثر کشاورزان میهن ما  به‌درستی نگران آیندۀ خود و کشورند، مهم‌تر آنکه مردم خوب متوجه شده‌اند که سران جمهوری اسلامی ایران برای “حفظ نظام” سیاسی بر محور حکومت ولایت فقیه و برای ادامه و گسترش غارت سرمایه‌های مالی-تجاری که حکومت بر آنها- و نه پشتیبانی اکثریت زحمتکشان- متکی است، حاضرند با زندگی مردم و منافع ملی قمار کنند و آنها را بیش از پیش به خطر اندازند. مهم‌ترین ابزار جمهوری اسلامی در این کار نیز نیروی سرکوب آن است.

در شرایط کنونی، زندگی برای اکثر زحمتکشان مزدبگیر و حقوق‌بگیر در شهرها و روستاها اساساً به گذران روز به روز و بقا، بدون خوش‌بینی به آیندهٔ بهتر، تبدیل شده است. برای آنان افق آیندۀ کشور و زندگی خانواده‌هایشان مبهم و تاریک است. طبقۀ کارگر ایران، کشاورزان رنجدیده و دیگر لایه‌های زحمتکشان و تهی‌دستان، در واقع اکثریت مردم کشور، هر روز با گوشت و پوست خود عملکرد بی‌رحمانۀ اقتصاد سیاسی به‌شدّت ناعادلانه در زیر حکومت سرکوبگر رژیم ولایی را حس می‌کنند.

وضعیت نابسامان کشاورزی در ایران، حمایت نکردن دولت از تولیدات کشاورزی، و روند مخرب واردات محصولات کشاورزی از خارج، درمجموع، وضعیتی بسیار دشواری برای میلیون‌ها خانوار روستایی فراهم آورده است. فقر دهقانان، تخریب روستاها و زمین‌های روستایی، و مهاجرت گسترده دهقانان و کارگران کشاورزی به حاشیه شهرها، سقوط تولید محصولات کشاورزی، و کاهش نگران کنندهٔ سهم بخش کشاورزی در تولید درآمد ملی، گواه این حقیقت است که با ادامۀ رژیم “ولایت فقیه” آیندهٔ میهن ما به‌طورجدی تهدید می‌شود. برچیدن بساط رژیم ولایت فقیه و زدودن آثار زیان‌بار آن از حیات اقتصادی- سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور، گامی ضروری در ایجاد تغییر بنیادین به‌سود زحمتکشان جامعه، پیشرفت میهن، و برقراری عدالت اجتماعی است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا