گوناگون

صادرات فرش ایران طی پنج سال از ۴۲۶ میلیون دلار به کمتر از ۵۲ میلیون دلار کاهش یافت

مرتضی حاجی آقامیری، رئیس کمیسیون فرش، هنر و صنایع دستی اتاق بازرگانی ایران فاش کرد ارزش دلاری صادرات فرش ایران در فاصله پنج‌ساله ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۱ به یک هشتم مقدار آن در سال نخست این دوره رسیده است. او گفت:

«صادرات فرش ایرانی از ۴۲۶ میلیون دلار در سال ۹۶ با سقوط آزاد طی سه سال به کمتر از۱۰۰ میلیون دلار رسید و در سال گذشته به ۵۲ میلیون دلار و امسال به کمتر از این مقدار رسیده است.»

به گزرش رکنا، حاجی آقامیری «وضع سیاست‌های غلط ناشی از تحریم‌ها» را موجب کاهش صادرات فرش ایرانی دانست و افزود نتیجه پیمان سپاری ارزی برای تاجران کاهش صادرات بوده است. او از مسئولان دولتی خواست «به جای سرکوب تجارت خارجی، خصوصا صادرات، اقدام به تسهیل فرآیندهای تجاری کند تا فعالان اقتصادی بتوانند ارزآوری بیشتری برای کشور داشته باشند».

الزام تاجران به پیمان‌سپاری ارزی بخشی از سیاست اقتصادی ایران برای جلوگیری از خروج ارز ناشی از صادرات بود که پس از بحران ارزی ۱۳۹۷ تصویب و اجرا شد. بانک مرکزی و صادرکنندگان طی سال‌های اخیر بارها بر سر نرخ تبدیل ارز ناشی از صادرات بخش خصوصی دچار اختلاف شده‌اند. آنها و به صورت ویژه اتاق بازرگانی خواهان این است که ارز ناشی از صادرات بخش خصوصی به نرخ بازار آزاد محاسبه شود. بانک مرکزی اما نرخ سامانه نیمایی را برای ارز صادرات محاسبه می‌کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا