از هر دری سخنی

زباله‌گردی نشانه مدیریت بد اقتصاد کشور است

زباله‌گردی، تصویر دور و غریبی در تهران نیست. پیر، جوان و کودک در گوشه و کنار شهر مشغول می‌شوند و باری از زباله روی دوش خود می‌کشند.به  گزارش تجارت نیوز،در شهرهای دیگر هم، کم و بیش منبع درآمد برخی از افراد زباله‌گردی است. در تهران اما تعدادشان نسبت به شهرهای دیگر بیشتر است و آنطور که سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران اعلام کرده، قرار است با حقوق حدود ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان استخدام شوند.

بنا بر آخرین آمارهای مرکز پژوهش‌های مجلس، تعداد افراد زباله‌گرد در کشور تا سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۱۴ هزار نفر بود. از این میان حدود چهار هزار و ۷۰۰ نفر از آنها در تهران هستند. آنطور که این مرکز اعلام کرد، اغلب زباله‌گردهای تهران را کودکان تشکیل می‌دهند. اخیرا نیز رضا محمدی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری هم آمار زباله‌گردهای تهران را همین تعداد اعلام کرد. در گفت‌وگو با حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، موضوع زباله‌گردی و استخدام زباله‌گردها در شهرداری تهران را بررسی کرد.

زباله‌گردی چگونه به عنوان یک شغل به رسمیت شناخته شد؟

در ابتدا درباره کار کودک بگویم. آیین‌نامه‌ای برای منع فوری اشکال کار کودک داریم. آیین‌نامه اجرایی تبصره ۱ و ۲ ماده واحده قانون تصویب کنوانسیون ممنوعیت و اقدام فوری برای محو بدترین اشکال کار کودک و توصیه‌نامه مکمل آن در سال ۱۳۸۳ تصویب شد. تصویب این آیین‌نامه بر اساس مقاوله‌نامه ۱۸۲ سازمان جهانی کار که ایران هم آن را پذیرفته است، بود. در این آیین‌نامه فهرست کارهایی که برای افراد زیر ۱۸ سال ممنوعیت وجود دارد، به صراحت تصویب و ابلاغ شد. در بند ۴ ماده ۱ به صراحت آمده است که کار در گنداب‌روها، جمع‌آوری، حمل و دفع زباله شهری برای کودکان زیر ۱۸ سال ممنوع است.

بر اساس آمارهایی که مرکز پژوهش‌های مجلس داد، حدود چهار هزار و ۷۰۰ زباله‌گرد در تهران داریم که اغلب آنها کودکان هستند. با این توضیح، شهرداری چگونه می‌خواهد زباله‌گردهای کودک را استخدام کنند؟

آمار دقیقی از تعداد زباله‌گردها نداریم. هیچ‌کدام از این آمارها بیانگر واقعیت‌ وضعیت این گروه از کودکان نیستند. حالا اگر گزارش همین مرجع که به مجلس وابسته است را محور گفت‌وگو قرار دهیم، طبق آیین‌نامه‌ای که گفتم و اسناد قانونی، کار زباله‌گردی برای همه افراد کمتر از ۱۸ ساله ممنوع است.

این مصوبه بر اساس معاهدات بین‌المللی است. به صراحت به مقاوله‌نامه ۱۸۲ سازمان جهانی کار هم اشاره دارد. گرچه ما پیمان‌نامه جهانی حقوق کودکان را هم داریم و باید پاسخ‌گوی چگونگی اجرای این پیمان‌نامه هم باشیم.

وضعیت زباله‌گردی در کشور تغییری داشته است؟

آمار دقیقی از تعداد زباله‌گردها نداریم؛ چراکه انجمنی به صورت مستقل در این حوزه فعالیت ندارد. اما بر اساس شواهدی که وجود دارد، در یک دهه اخیر روند زباله‌گردی و کار در خیابان مشهودتر شده است. بخش عمده این وضعیت هم به شرایط اقتصادی کشور برمی‌گردد.

زباله‌گردی آسیب اجتماعی محسوب می‌شود یا اینکه می‌توان آن را به عنوان شغل در نظر گرفت؟

زباله‌گردی آسیب اجتماعی نیست و یکی از راه‌های کسب درآمد است. تعریفی که از آسیب اجتماعی داریم، متفاوت است. اما زباله‌گردی می‌تواند بستری باشد که افراد به‌ویژه کودکان در معرض اعتیاد و سوءاستفاده‌های دیگر قرار گیرند.خیابان خطرات خود را دارد. کودکانی که درگیر کار مستمر در خیابان می‌شوند، تحت تاثیر فضاهایی که وجود دارد، ممکن است به سمت آسیب‌های اجتماعی هم گرایش پیدا کنند.

بهارنیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا