اخبارچرخان

تورم، گرانی، فقر فزاینده، و دروغ‌پردازی های رژیم “ولایی”

تورم خوراکی‌ها از ۴۵ درصد عبور کرده و مردم هنوز حسرت خرید مرغ را دارند،فقر غذایی به اوج خود رسیده است گوشت با بوی تورم ۹۰ درصدیبه پیش می تازد.ماهیت اقتصاد سیاسی کشور زیر سلطه رژیم ولایت فقیه نیز جز اقتصاد سرمایه‌داری آن هم از نوع انگلی‌ترین بخش آن یعنی سرمایه‌داری کلان مالی-تجاری و بوروکراتیک چیز دیگری نیست…

تورم فزاینده درطول چهل سال گذشته، صرف نظر از اینکه کدام دولت سر کار بوده است، عمدتاً از تسلط و عملکرد این قشر غارتگر بر اقتصاد کشور و در راستای عملی کردن سیاست‌های نهادهای مالی جهانی ناشی بوده ‌است. اعمال سیاست‌های نولیبرالیستی در طول همه این سال‌ها و حراج صنایع و اموال عمومی زیر عنوان کوچک کردن دولت و سپردن کار مردم به مردم (بخوان: سپردن کار مردم به سرمایه‌داران غارتگر) نابودی تولید داخلی و ورشکستگی اقتصادی را به‌دنبال داشته است. اعمال سیاست‌های مالی‌ای نظیر حذف ارز ترجیحی و درنتیجه افزایش نرخ ارز به‌منظور ایجاد منبع درآمدی برای جبران کسری بودجه به‌‌هزینهٔ مردم و تیره روزی آنان جزو عامل‌های رشد سرسام‌آور و سریع تورم در سال های گذشته بوده است. وسال به سال نیز حدت و شدت بیشتری یافته است.
در حالی طبق گزارش مرکز آمار، تورم ماهانه مواد غذایی اقشار کم‌درآمد جامعه (سه دهک درآمدی پایین) در بهمن‌ماه منفی بوده است که مردم همچنان از گرانی مواد خوراکی ضروری گلایه دارند.
به گزارش اقتصاد۲۴،البته بر اساس گزارش مرکز آمار، منفی بودن تورم ماهانه مواد غذایی به این معنا است که متوسط قیمت مواد غذایی مصرفی خانوار‌ها در بهمن نسبت به دی ارزان شده است، اما قیمت‌ها در کف بازار و با توجه به نزدیک شدن به ماه‌های آخر سال گواه تثبیت تورم در بازار مواد غذایی است.

تورم ماهانه مواد غذایی برای دهک اول (کم‌درآمدترین اقشار جامعه) منفی ۱.۷ درصد، دهک دوم منفی ۱.۱ درصد و دهک سوم منفی ۰.۹ درصد بوده است. در این سه دهک درآمدی، مواد غذایی سهم بیش از ۴۰ درصد در سبد کالای خانوار‌ها دارد و منفی شدن تورم ماهانه مواد غذایی این دهک‌ها خبر مثبتی ازلحاظ افزایش قدرت خرید محسوب می‌شود.

حالا اگر هم به آمار رسمی دولت بسنده شود شاید به ظاهر کاهش تورم را نشان می‌دهد اما در واقعیت همین درصد تورم مواد غذایی برای کم درآمد‌های جامعه یک فاجعه است!سهم مواد غذایی بیش از ۴۰ درصد در سبد کالای خانوار‌ها یک رقم غیر قابل تامل است و اهمیت این درصد نشان از وضعیت سلامت جامعه دارد.با سری به بازار مواد غذایی درمی یابیم که طبق آمار دولت سیزدهم همین تورم ۴۰ درصدی نیز مانع بزرگی برای خرید شده است به طوری که بیش از ۸۰ درصد اقشار متوسط و کم درآمد از خرید حدود ۹۰ درصد اقلام خوراکی در بازار چشم پوشی می‌کنند.

خرید گران برنج

کف قیمت برنج خارجی در بازار به بالای کیلویی ۵۵ هزار تومان رسیده و حداقل قیمت هر کیلو برنج ایرانی نیز در بازار کیلویی ۷۵ هزار تومان است. در این بین مصرف ۱۰ کیلو برنج خارجی برای یک خانواده ۴ نفره معادل ۵۵۰ هزار تومان است که در صورت ثبات قیمت در طی یکسال رقمی معادل ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است که قطعا به دلیل عدم تثبیت قیمت‌ها این رقم تا ۱۲ میلیون تومان نیز نوسان دارد.

مرغ همچنان گران باقی ماند

قیمت مرغ هم هر روز برای خود ساز جدیدی می‌زند؛ یک روز کمیاب شده و روز بعد با افزایش قیمت مواجه می‌شود. دولت هم در حال تدارک افزایش تولید مرغ است و مرغدار ناراضی از حمایت دولت!خرید مرغ کیلویی ۸۰ تا ۱۱۰ هزار تومان هم برای اقشار کم درآمد و متوسط، غیر ممکن شده است. برای خرید یک مرغ متوسط باید حدود ۳۰۰ هزار تومان پول پرداخت کرد؛ حالا درنظر بگیرید که خانواده ۴ نفره اگر هفته‌ای دو تا مرغ هم برای سیر کردن اعضای خانواده خود (به غیر از مهمان) بخرد باید ۶۰۰ هزار تومان پرداخت کند. این خانواده در ماه نیز رقمی معادل ۲ میلیون و ۴۰۰ تومان در صورت تثبیت قیمت‌ها باید هزینه کند که قطعا برای خانواده متوسط و کم درآمد بسیار سخت و در حال حاضر با توجه به تورم اقتصادی غیر ممکن شده است.

هزینه‌های گران زندگی در ایران

یک خانواده ۴ نفره برای زندگی فقط به برنج و مرغ نیاز ندارد، بلکه باید برای صد‌ها مورد مختلف نیز هزینه کند تا بتواند یک زندگی خیلی معمولی داشته باشد. از هزینه مسکن، پوشاک، ایاب و ذهاب و تحصیل فرزندان تا خورد و خوراک معمولی و حفظ سفره در سطح بخور و نمیر! این‌ها همه مستلزم صرف هزینه است که متاسفانه از آمار دولت می‌افتد و تنها تمرکز «دولت عدالت محور» بر کاهش جزئی چند قلم مواد غذایی در بازار آن هم با روایت دولتی پسند است.
داده‌های جدید مرکز آمار نشان می‌دهد که تورم خوراکی ها و آشامیدنی‌ها در بخش سالانه به ۴۵.۱ درصد رسیده است. این شاخص در بخش نقطه‌ای و ماهانه به‌ترتیب ۳۱.۶ درصد و منفی نیم درصد را نشان می‌دهد.

تورم سالانه گوشت؛ بالای ۹۰ درصد

به گزارش تجارت نیوز، نرخ تورم خوراکی‌ها در ۱۲ ماه منتهی به پایان بهمن در محدوده ۲۲ تا ۹۳ درصد بوده است. در این بین گوشت قرمز و گوشت ماکیان با ثبت تورم سالانه ۹۳.۳ درصد همچنان رکورددار گرانی‌ها در بهمن ۱۴۰۲ شناخته می‌شود. گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌ها آن‌ها نیز با ثبت تورم ۹۰.۷ درصد پس از آن قرار دارد تا مشخص شود مردم در تهیه گوشت بیش از هر مواد غذایی دیگری دچار مشکل شده‌اند.

بر اساس اعداد و ارقام رسمی که از سوی مرکز آمار ارائه شده، در بین ۱۲ زیرگروه اصلی پنج کالا، یعنی خوراکی‌ها، گوشت قرمز و گوشت ماکیان، گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌ها آن‌ها، روغن‌ها و چربی‌ها و سبزیجات نسبت به تورم خوراکی‌ها در دی سال جاری ارزان شده‌اند. چنانکه تورم ماهانه سبزی‌ها در این ماه تا حدود منفی ۶ درصد کاهش یافته است.

حداکثر تورم در این ماه مربوط به ماهی‌ها و صدف‌داران است که از ۳.۵ درصد فراتر نرفته است تا مشخص شود از دیگر دستاوردهای دولت سیزدهم حتی اگر در سفره و معیشت مردم احساس نشود، اما در آمار دولتی حرکت رو به پایین قیمت مایحتاج اساسی مردم است.

تمام شواهد حاکی از آن است که رژیم کارگزار تاجران بزرگ زالوصفت و بوروکرات‌های فاسد، به سیاست های اقتصادی چهل و پنج سال گذشته‌اش یعنی سیاست‌های تعدیل اقتصادی، مقررات زدایی، خصوصی سازی‌ها، حراج ثروت‌های عمومی- ازجمله اجرای طرح ضد مردمی و ضد ملی به‌اصطلاح “مولد سازی دارایی‌ها” که هم‌اکنون جریان دارد- ادامه می‌دهد. روشن است که چنین سیاست‌هایی نه‌تنها از مشکلات انبوه اقتصادی به نفع توده‌های زحمتکش گرهی نخواهد گشود، بلکه تشدید فقر و گرسنگی و تیره‌روزی بیشتر آنان را هم باعث خواهد شد.  تشت رسوایی رژیم از بامش افتاده است و وعده‌های تکراری و توخالی سران رژیم دیگر کسی را نمی‌فریبد. پاسخ بازنشستگان، کارگران، فرهنگیان، پرستاران، و دیگر قشرهای زحمتکش و همچنین جنبش‌های زنان، جوانان، دانشجویان، و دانش‌آموزان میهن، به یاوه‌گویی‌های سران جمهوری اسلامی  و مزدوران سرکوبگرش ادامه مبارزه و اعتراض در شکل‌های مختلف برای دستیابی به زندگی‌ای شایسته و انسانی است. ادامه جنبش مردمی به کابوسی برای ولی ‌فقیه و دستگاه سرکوبگرش تبدیل شده ‌است.
زمان برخلاف میل رژیم ولایی در گذر است. پایگاه اجتماعی رژیم روزبه‌روز در حال کاهش و نفرت عمومی از رژیم در حال افزایش است. مردم ایران بارها نشان داده‌اند که برغم تمامی خنجرها و زخم‌ها، از رنج‌هایشان نیرومندترند و سربزنگاه و به‌هنگام، درد و اندوه خود را به اعتراض و فریادی بنیادکن بدل می‌کنند. در این تردیدی نیست. اما نباید اجازه داد که در پی سرنگونی رژیم ولایت فقیه نیروهای وابسته به بیگانگان با پشتیبانی و هدایت دولت‌های خارجی و پول دشمنانِ مردم ایران و با حمایت رسانه‌های مزدور از خلأ قدرت بدست آمده به نفع خود سود جویند و بار دیگر جانفشانی‌ها و مبارزه دلیرانه مردم میهنمان و دستاوردهای آن همانند انقلاب بهمن ۵۷ به تاراج و یغما رود. نیروهای سیاسی پیشرو کشور باید از هم‌اکنون با برپاکردن صفی واحد و منسجم خود را برای چنان شرایط و چنان روزی آماده کنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا